Zonguldak’ta Zorlu’yu Yad Etti

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 2014’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi olduğunu söyleyerek, “İlk kez, kendi iktidarımızı ve kendi insanımızı ebediyen iktidarda ve mührü elinde bulundurabilme fırsatını sağlayabileceğimiz bir seçimdir” dedi.

Soylu, partisinin Ereğli ilçe başkanlığının yeni yönetiminin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin en önemli devlet adamlarından biri olan Fatin Rüştü Zorlu’nun hevesinin ve heyecanının bir bölümünün olduğu kentte bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

“Fatin Rüştü Zorlu bu memlekette çok önemli meselelerin altına imza atan büyük bir devlet adamıdır. Bugün eğer Türkiye’de Kıbrıs diye hissettiğimiz bir mesele varsa Fatin Rüştü Zorlu o meselenin sahibidir. Allah nasip ederde 2014 Mart mahalli seçimlerinde Ereğli Belediyesi’ni partimizin logosuyla bir araya getirip Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları’nın (ERDEMİR) önüne çok büyük bir Fatin Zorlu Rüştü ismini hep birlikte asabilmeyi Cenabı Allah bize nasip etsin.”

-“TTK’daki metan gazından etkilenme”

Soylu, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessese Müdürlüğü’ne ait maden ocağında yaşamını yitiren 8 işçiyle ilgili olarak, “Dünyanın en onurlu işlerinden biridir alnının teriyle çoluk çocuğuna namusuyla para getirebilmek. Onların geleceğini hazır ve emin ellerde yapabilmek. Geçtiğimiz günlerde bunun için uğraşan günlerce ailelerini göremeyen, onların hasreti buram buram tüttüğü gözlerinde görmek isteyen ve bazen hayal eden insanlardan 8’ini daha kaybettik. Allah rahmet eylesin ve ailelerine sabır versin. Ülkemize, milletimize emek ve iş camiamıza başsağlığı ve sabır diliyorum” diye konuştu.

Türkiye’nin çok önemli noktada olduğunu anlatan Soylu, ülkenin 3 temel sıçrama dönemi yaşadığına işaret etti.

Bunlarda ilk ikisinin Menderes ve Özal dönemleri olduğunu vurgulayan Soylu,

“2002 yılından itibaren geriye dönüp baktığımızda geçmiş 10 yıla oranla büyük bir sıçrama var. Hem demokratik, hem ekonomik sıçramayı net bir şekilde görebiliyoruz. Hayal etmediğimiz bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Türkiye, kendi milli iradesiyle ilk kez hiçbir zorlamaya bırakmadan sadece hukuk üstünlüğüyle ve demokrasinin derinleşmesiyle milletin sandığa attığı o beyaz helal oylarla 2013-2023 dönemine sıçrama fırsatı vermiştir” değerlendirmesinde bulundu.

-Türkiye’deki zihniyet dönüşümü-

Türkiye’de son yıllarda yaşanan zihniyet değişimine dikkati çeken Soylu, şöyle konuştu:

“Türkiye’de bugün Yüksek Askeri Şura toplantısında milletin temsilcisi ve iradesinin sahibi başbakanımız, şura toplantısında Cumhuriyet tarihinin 1960 yılından sonra ilk defa kendi hak ettiği yerde oturtabilme iradesini ortaya koymuştur. Milletin seçtiği ve güç verdiği bir zihniyet değişikliğidir. MGK Sekretaryası yine bu dönemde askeri bürokrattan bir sivil bürokrata yani bir sivil aklın yönetimine geçmiştir. Dün bizi küçümsedikleri noktalardan bugün uluslararası politikadan ekonomiye ve güvenlik politikalarına kadar kendi sivil aklı ile Türkiye’nin zihniyet döneminin dönüşümünün yenileştiği bir anlayışla karşı karşıyayız. Dün siviller askeri mahkemelerde sorgusuz sualsiz kulağından tutup götürülerek yargılandığı bir Türkiye’den, bugün antidemokratik müdahaleler yapılıyor diye hukukun üstünlüğü adı altında askeri bürokrasinin ülkenin yönetimine el atarsanız bu hukukun alanına girer diye sivil mahkemelerde yargılandığı bir Türkiye’ye dönüştük. Milletin iradesiyle ve milletin gücüyle bu Türkiye’de bir zihniyet değişimidir.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, Çin radyosuna verdiği mülakatı hatırlatan Soylu, şunları kaydetti:

“Acıyarak izliyorum, üzülerek izliyorum. Memleketim adına kendi ülkesinin politikasını, hiç eğimli olmadan, hiç temayüllü olmadan gerçekleşen açıklamalar. Dışarıdaki ülkelere Türkiye’yi şikayet etme alışkanlığı bizim temel siyasal değerlerimizle ve temel siyasal etiğimizle bağdaşmamaktadır. Yüzlerce yıl birlikte yaşadığınız birlikte ağladığınız hissettiğiniz bayramlarda birlikte kutladığınız bazen tel örgüler etrafında birlikte kutladığınız ülke insanına sırtını mı dönseydik. Onu istiyorlardı. Bu kadar kendi tarihinden ve komşuluk ilişkilerinden bihaber bir muhalefet politikasına Türkiye’yi teslim edemeyiz”

-Cumhurbaşkanlığı seçimi-

2014’te yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçiminin Cumhuriyet tarihinin en önemli seçimi olduğunu vurgulayan Soylu, “Büyüterek abartarak daha yükselterek söylüyorum belki de insanlık tarihimizin ve Anadolu’daki en önemli seçimidir. İlk kez, kendi iktidarımızı ve kendi insanımızı ebediyen iktidarda ve mührü elinde bulundurabilme fırsatını sağlayabileceğimiz bir seçimdir” ifadesini kullandı.

seçimlerinde ilk kez milletin direk iradesiyle yürütmenin en üst makamı Cumhurbaşkanını seçeceği kaydeden Soylu, “Millet, Cumhurbaşkanlığı makamında artık kendi iktidarını tescil edecek ve bundan sonra da bu millet Türkiye Cumhuriyeti devletinde iktidar olarak ilelebet payidar kalacaktır. Bu başkasından bize verilmemiştir” diye konuştu.

Türkiye’nin darbe, ihtilal dönemlerinde yaşanan zorlukları geride bırakarak bugünlere geldiğini hatırlatan Soylu, “Bir sürü üniversitelerden, bir sürü iş aleminden, bir sürü aydınlar ve entelektüel olarak geçinenlerin bizi küçük görmelerinden geliyoruz. Şimdi iktidar milletin iktidarı zamanındadır” şeklinde konuştu.

Konuşmasının ardından Ak Parti Ereğli İlçe Başkanı Fatih Çakır, Soylu’ya çeşitli hediyeler verdi.