Zannetmeyin ki Kandil’de de kalabileceksiniz

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bak başlarına neler gelecek şimdi bak. Güzel hazırlıklarımız var onlar için. O Kandil’den it gibi havlayanlara sesleniyorum. Madem çok cesursunuz, teröristsiniz ya hadi gelin de bu Türkiye’nin içerisine bir adım atmaya çalışın bakalım. Ama zannetmeyin ki Kandil’de de kalabileceksiniz.” dedi.

Soylu, Mersin’in Erdemli ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitingde, Türkiye’nin ayağına yıllarca çeşitli yol ve yöntemlerle pranga vurulmaya çalışıldığını söyledi.

Türkiye’nin yatırımlarına devam ettiğini ve ayaklarının üstünde durduğunu belirten Soylu, eski günlerin artık geride kaldığını dile getirdi.

Soylu, 16 Nisan’ın sadece 18 maddenin oylanması olmadığını vurgulayarak, “Yıllarca bu ülkede herkese deli gömleği giydirmeye çalışanlara karşı bir şeyin itirazıdır. Bu ülke bizimdir, bu vatan bizimdir, bu devlet bizimdir demenin itirazıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun bir radyo programındaki konuşmasına değinen Soylu, “Sen hangi memlekette yaşıyorsun. Kesin uzayda yaşıyor. Erdemlililer siz adamdan iyi anlarsınız. Bu gizli evetçi olmasın?” ifadelerini kullandı.

Soylu, 7 Haziran seçimlerinde de bazılarının ellerini ovuşturduğunu anımsatarak, şöyle devam etti:
“(Bundan sonra silah olmayacak, biz huzur isteyeceğiz, kardeşlik isteyeceğiz) diyerek vatandaşları kandırarak oy isteyenler oldu. Yüzde 10’un üstüne çıktılar. Baktılar ki tek başına iktidar olmadı maskeleri düştü hemen. Hemen pençelerini çıkarmaya başladılar. ‘Birisi TC’yi tükürüğümüzle boğarız.’ dedi. Nerede şimdi o? Bir şey daha yaptılar. Ne dedi? ‘Ben sırtımı PYD’ye dayadım, ben sırtımı PKK’ya dayadım.’ Şimdi yaslan duvara da gör bakalım sırtını nereye dayıyorsun. Bizim kardeşliğimizi bozmak için başka bir adım daha attılar. Baktılar ki Türkiye zayıflıyor, hükümet kurulamıyor, hükümet kurulsa bile ne kadar gideceği belli değil ‘O zaman bir şey daha yapalım.’ dediler. ‘O zaman özerklik ilan edeceğiz.’ dediler. Nerede? Muş’ta Vato’da, Cizre’de, Hakkari Yüksekova’da, bu ülkenin güneydoğusunda bir takım ilçelerde. Madem o gün o kadar güçlüydün, o gün o kadar cesaretin vardı, afrandan tafrandan, fiyakandan geçilmiyordu… Erdemli’den söylüyorum. Hadi bakalım bugün özerklik de de alalım boyunun posunun ölçüsünü.”

“Onlar da sıçan gibi kaçıyorlar”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatlarıyla terörle mücadelede yeni bir süreç ortaya koyulduğuna işaret eden Soylu, “Sadece pazar ve pazartesi günü 26 artı 14 artı 13 kaç biliyor musunuz? 53. Şimdi bizimkiler yine dağlarda bir şey buldular. Merak etmeyin bu akşam veya yarın çıkar. Bakın Gabar, Cudi, Bestler Dereler, Tunceli’de Aliboğazı onlarındı hı… Evlatlarımız şu an aslanlar gibi her yerde onları kovalıyor, onlar da sıçan gibi kaçıyorlar.” diye konuştu.

Sürekli bölgede olduğunu bildiren Soylu, “Kılıçdaroğlu oraya gitti. Hatırlıyorsunuz değil mi? Kılıçdaroğlu oraya gitti, PKK’nın himmetiyle beraber gitti. Bir tek Türk bayrağı yoktu, öyle anlaşmışlardı.” dedi.

Bakan Soylu, MHP ile beraber milletin önüne anayasa değişikliği teklifi getirdiklerine dikkati çekerek, “Biz MHP ile uzlaştık da Kılıçdaroğlu kimle ittifak etti. FETÖ ile değil mi. Bir de PKK ve HDP ile öyle değil mi? Artı cabası da var Almanya, Hollanda. Görünenler var, görünmeyenler var. Buradan söylüyoruz. İster PKK, HDP, DEAŞ, DHKP-C, ister PYD, ister Hollanda olsun ister Almanya olsun topunuz gelin, gelin topunuz.” şeklindeki ifadelerini dile getirdi.

“Dün akşam evlatlarımız Mardin’de cillop gibi silahlar aldı”

“Dün akşam evlatlarımız Mardin’de cillop gibi silahlar aldı. Nasıl geliyor bu silahlar oraya, kim getiriyor bu silahları oraya. PYD’ye, PYD’nin üzerinden PKK’ya. PKK’dan Türkiye’ye.” diyen Soylu, şunları kaydetti:
“Şimdi şunu söylemek istiyorum. Çok açık ve net.

Bizim evlatlarımız, askerimiz, polisimiz, jandarmamız, korucumuz orada milletin iradesiyle beraber büyük bir terörle mücadele yapıyor. Siyaset yapabilirsiniz, farklı şeyler düşünebilirsiniz. Ülkeye farklı önerilerde bulunabilirsiniz ama memlekette beka meselesi olunca hepimizin yapması gereken şapkayı alıp, koyup ‘Acaba biz burada ne yapmalıyız’ diye düşünmektir. Hatırlıyor musunuz geçenlerde Mardin’de bir operasyon yaptık. Mardin’de yapmış olduğumuz operasyonda CHP’li milletvekilleri ayağa kalktılar, ne dediler? ‘Bu operasyonu durdurun.’ Durdurun dedikleri yerlerdeki teröristler var ya Nusaybin’i teslim almışlar, Mardin’i teslim almışlar. Orada arabaları patlatıyorlar, dolduruyorlar Şanlıurfa’da patlatıyorlar, Mersin’de patlatmaya çalışıyorlar. Ne olacak? Oradaki milletvekilleri diyecek diye biz oradaki teröristleri ellemeden duracağız hı? Lice’de aynısını yaptık. 7 bin evladımızla beraber 22 yıldır Lice’de girilmeyen yerlere tek tek girdik, onlarca teröristi etkisiz hale getirdik. Hemen HDP’li milletvekilleri akşam geldiler, demişler ki ‘Bu operasyonu hemen durdurun.’ O gece saat 01.00’deLice’ye gittim. 05.00’e kadar arkadaşlarımızla, komutanlarımızla, polislerimizle, korucularımızla beraber çalıştık. Bana dediler ki ‘Bu akşam milletvekilleri geldi.’ Eğer Türkiye’de koalisyon olsaydı, Türkiye’de 7 Haziran’ın şartları devam etmiş olsaydı, CHP iktidarda olmuş olsaydı ve bu terörle mücadele devam etmiş olsaydı orada HDP’li milletvekilleri geldiğinde ‘Evet bunu durdurun.’ denseydi ve onlar durdurmuş olsalardı bu evlatlarımız bir daha nasıl terörle mücadele edeceklerdi. CHP’lilere Kılıçdaroğlu’nu şikayet ediyorum. Çok yanlış bir yolda gitmektedir.”

Türkiye’nin terörün belini kırmak üzere olduğunu anlatan Soylu, “Bak başlarına neler gelecek şimdi bak. Güzel hazırlıklarımız var onlar için. O Kandil’den it gibi havlayanlara sesleniyorum. Madem çok cesursunuz, teröristsiniz ya hadi gelin de bu Türkiye’nin içerisine bir adım atmaya çalışın bakalım. Ama zannetmeyin ki Kandil’de de kalabileceksiniz. Ey orada Kandil’de duranlar canınız tatlıysa sıvışın gidin oralardan. Şimdi hiç merak etmeyin sınırımızın içinde de sınırımızın dışında da biz gereğini yerine getireceğiz. Bu millete namus sözümüzdür. Bilesiniz ki bu ülkede bir daha PKK’nın adını kimse ağzına almayacak.” şeklinde konuştu.

Soylu, Kandil’in ne söylediğini anı anına takip ettiğini ve “Evet çıkarsa bittik” dendiğini sözlerine ekledi.
Bu arada, Soylu’nun konuşması sırasında rahatsızlanan bir kişiye doktor olan AK Parti Mersin Milletvekili Yılmaz Tezcan yardımda bulunarak, ambulansa kadar eşlik etti.

Soylu, Türk insanının, kelle hesabı yapmayan, müracaat edenin kim olduğuna bakmayan bir medeniyetin çocukları olduğunu söyledi.

Ülkenin hayat standartlarını yükseltmeyi amaçladıklarını ifade eden Soylu, “Bugün anlam boşluğu yaşayan, nereye gittiği belli olmayan Batı’ya söyleyecek sözümüzün olmasını istiyoruz. Biz güçlü kudretli olmak istiyoruz. Bugün dünyada zulmedenlere karşı herkesin, mazlumların, ‘Evet Türkiye var’ demesini, ‘Bu millet var’ demesini istiyoruz. Şimdi bunu engellemeye çalışıyorlar.” dedi.
Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, şöyle konuştu:

“Öteki taraftan Kılıçdaroğlu, ne kadar terörün değirmenine can suyu taşırsan taşı, bil ki onları kurtaramayacaksın. Bir taraftan FETÖ ile işbirliği yapıyor. Bu nasıl genel başkan seçildi? Kasetle değil mi? Bunu her yerde, bütün vatandaş söylüyor. Kaseti kim yaptı? FETÖ yaptı. Bugün niye bir aradalar, nasıl bir aradalar? Ya bir ortaklıkları, ya bir diyeti var, ya da esir. CHP’li kardeşlerime sesleniyorum, bu ülkeye büyük bir ihaneti ortaya koyan bu yapıyla birlikte aynı noktaya gitmek doğru bir yol değildir. Kılıçdaroğlu sizi yanlışa götürüyor. Zaten SSK’yı da batırdı, bundan bir an önce kurtulun sizi de batıracak.”
Kılıçdaroğlu’nun “koltuğunu korumak için” cumhurbaşkanlığı hükümet sistemini istemediğini söyleyen Soylu, şöyle devam etti:

“Bu niye istemiyor biliyor musunuz? Şimdi yeni sistemde 2019’da cumhurbaşkanlığı seçimi olacak. Bu kaç seçim kaybediyor? 6,7,8 öyle mi? 2019’da diyelim ki Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan aday oldu, bu da aday oldu. Bu mevcut sistemde aday olursa milletvekilliği ile genel başkanlığı devam edecek. Ekmek elden, su gölden. Korumalar var, arabalar var. Yukarıda çok katlı binada da istediği gibi makamında oturuyor. Bir de Allah selamet versin, laf da bol. Bir şeye doğru katarsa eksik olacak. Yalana doğru katmaz, olduğu gibi söyler, laf da bol. 2019’da diyelim ki Cumhurbaşkanımızla karşı karşıya geldi. Milletvekili adayı olamayacak biliyorsunuz, milletvekili seçimi ayrı, cumhurbaşkanlığı seçimi ayrı. Kaybettiği an ne olacak biliyor musunuz? Peşine tenekeyi takacaklar, yallah diyecekler. Derdi o, derdi koltuk, ‘Ben kaybetsem de bu koltuğu kaybetmeyeyim’. Derdi bu.”

“Hükümet işini yapacak, yargı bağımsız ve tarafsız olacak”

Soylu, anayasa değişikliğiyle parlementonun güçsüz olacağını iddia edenlerin, geçmişte hükümetleri düşürmek için kapalı kapılar ardından oyunlar oynadığını söyledi.

“Rahmetli Menderes’in kanı üzerinden inşa edilen bu sistemde, hiçbir zaman milletin güçlü olmasını istemediler” diyen Soylu, “İstiyorlar ki siyasi irade olmasın, milletin iradesi olmasın. ‘Biz istediğimiz gibi Türkiye’yi idare edelim, böyle karmaşık bir sistem gitsin. Gün gelsin, meclis zayıfsa hükümet meclisi yönetsin, hükümet zayıfsa meclis hükümeti yönetsin’. Bilmenizi istiyorum, onların meclisi olmayacak. Ne yaparlarsa yapsınlar milletin sistemi olacak ve milletin meclisi olacak. Güçlü bir meclis olacak. Bir taraftan yasa yapacak, bir taraftan da hükümete çerçeve çıkacak, millet ile hükümet arasında köprü kuracak, işini yapacak. Hükümet işini yapacak, yargı bağımsız ve tarafsız olacak. Herkes işini yapacak. ” ifadesini kullandı.

Yargıda değişikliği getirecek olan maddelere yönelik eleştirilere de değinen Soylu, “Uluslararası sermaye yargıya desin ki ‘Kararı böyle ver’, ‘Tayyip gidecek’ gitsin, ‘Menderes gidecek’ gitsin, ‘Bankalar, bu ülke batırılacak’ batsın. Onların yargısı olmayacak. Millet karar verecek millet. Mühür millette olacak.” dedi.
Soylu, yeni anayasa paketindeki, seçilme yaşını 18’e düşüren maddeye de atıfta bulunarak, Çanakkale’de, İstiklal Mücadelesi’nde, 15 Temmuz’da genç yaşta şehit olanların, aynı yaşta milletvekili seçilmeye de hakkının olduğunu vurguladı.

Geleceğe gençlerle bakmayı hedeflediklerini söyleyen Soylu, “Biz gençlerimizle beraber topyekün kalkınmayı ortaya koyan bir adım atıyoruz. Şu 18 maddenin içerisinde benim en önemli gördüğüm maddelerden bir tanesi de gençlerin erken yaşta, sorumluluklarıyla beraber yarına adım atması maddesidir.” dedi.

“Şu anda tamamen dağılmak üzereler”

Türkiye’nin güçlü konumunu devam ettirmek zorunda olduğunu vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:
“Suriye, Irak, Mısır, Libya, Tunus, Fas, Yemen, hepsi şu anda zor durumda. Avrupa zaten rotayı şaşırmış, nereye gittiği belli değil. Almanya ile geçinmeye çalışıyor, İngiltere ‘Allah’a ısmarladık’ dedi. ‘Ortak para birimi’ dediler avroyu beceremediler, ‘ortak anayasa’ dediler beceremediler. Şu anda tamamen dağılmak üzereler. 300 yıldır biz, Erdemli, bugünü bekliyor. Tam 300 yıldır biz, bugünü bekliyoruz. Bizi Karlofça’dan itibaren gerileme dönemine soktular. Güzel cumhuriyetimizle beraber tam çıkışa geçtik gene önümüzü kestiler. Rahmetli Menderes ile tam çıkışa geçtik yine önümüzü kestiler. Şimdi, 21. asırdan itibaren önümüzü kesmeye çalışsalar da 3 bin dolardan 11 bin dolara geldik.”

“Çatlasalar da patlasalar da kendi otomobilimizi, uçağımızı, milli uydumuzu da yapacağız, dünyanın ilk 10 büyük devletinden biri olacağız.” diyen Soylu, cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin, darbelerle ve ekonomik krizlerle “alaşacağı” edilemeyeceğini sözlerine ekledi.

Konuşmasının ardından partili kadınlarca Soylu’ya, el yapımı seccade hediye edildi.