Yükselme dönemine doğru gidiyoruz

Hayrat, Of, Çaykara, Dernekpazarı, Sürmene ziyaretlerinden sonra Araklı İlçe Başkanlığını ziyaret eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Bu ülke 13 yıldır tam 300 yıllık bir hasretini sona erdiriyor. Gerileme döneminden sonra yükselme dönemine doğru gidiyoruz” dedi.

Soylu, AK Parti Araklı İlçe Başkanlığını ziyaretinde yaptığı açıklamada, demokrasinin önemine değinerek, “Eğer demokrasiden ve sandıktan güçlü çıkarsanız bu ülke zenginleşir, özgürleşir ve demokratikleşir. Demokrasiden ve sandıktan güçlü çıkarsanız eciş bücüş gibi gördükleri başörtülüleri siz Meclise de taşırsınız ülkenin her yerine de taşırsınız. Bunun için sandıktan güçlü çıkmak lazım” diye konuştu.

Genel seçimlerde AK Parti’nin sandıktan güçlü çıkmaması halinde ülkenin zorluklarla karşılaşacağına işaret eden Soylu, şöyle devam etti: “Sandıktan güçlü çıkmazsak ne olur? Kazandıklarımız faize gider, hastanelerde kötü muamele görürsünüz, bugüne kadar elde ettiğimiz kazanımları teker teker geri almak için büyük bir çabayı ortaya koyarlar, faizleri yüzde 80’lere 90’lara çıkartırlar. İnsanların kendilerini ifade edebilme yeteneklerini ellerinden alırlar. Sandıktan güçlü çıkmazsak ne olur? Bizi aylardan beri yıllardan beri bir Ukrayna’ya, Irak’a, Libya’ya çevirmeye çalışıyorlar ama siz öyle bir tokat attınız ki yüzde 52 oy vererek, oturdukları yerlerde mıhlandılar kaldılar.”

Soylu, parti olarak ne yaptıklarını bildiklerini belirterek, “AK Parti sadece bir siyasi parti değil, Ahmet’in, Mehmet’in, Ayşe’nin, Fatma’nın milletvekili olmak için çaba sarf ettiği, makam almak için mücadele ettiği bir siyasi parti değil. Hiçbirimizin ismi önemli değil, benim ismimin hiçbir ehemmiyeti yok ama yaptıklarımız, bu büyük mücadele, Türkiye’ye kazandırdığınız öz güven, demokrasi devrimi, birinci kalkınma devrimi ve Türkiye’de yaptığımız tarih bizim açımızdan da geleceğimiz açısından da geçmişimiz açısından da önemlidir. Bizim medeniyetimizi elimizden almaya çalıştılar. Zenginliğimizi elimizden almaya çalıştılar” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin AK Parti iktidarı ile ikinci kalkınma dönemine girdiğini söyleyen Soylu, şunları kaydetti: “Bu ülke 13 yıldır tam 300 yıllık bir hasretini sona erdiriyor, gerileme döneminden sonra yükselme dönemine doğru gidiyoruz. Kolay değil ülke tarihlerini değiştirmek, bir milletin tarihini değiştirmek. Kolay değil batı ile aramızdaki ekonomik makasın açılmasından sonra o ekonomik makası daraltmaya yönelik büyüme hamlelerini gerçekleştirebilmek. Bunların hepsini son 13 yıldır Türkiye yaptı ve iyi bir zemine geldik, ayaklarımız üzerinde sağlam duruyoruz. Etrafımıza baktığımızda etrafımızdaki ülkelerin bize baktığından çok daha güçlü şekilde etrafa bakıyoruz. Avrupa’dan dünyadan bakıldığında Türkiye daha güçlü görünüyor.”

Soylu, Türkiye’nin gücünün azaltılmak istendiğini belirterek, Türkiye’nin bütün zorluklara, kumpaslara rağmen çok önemli icraatlara imza atmaya devam edeceğini sözlerine ekledi.

Ziyarette, AK Parti Trabzon milletvekili adayları Nihat Tosun, Adnan Günnar, Muhammet Balta, Ayşe Sula Köseoğlu ve Salih Cora’nın da eşlik ettiği Süleyman Soylu, konuşmasının ardından partililerin sorularını yanıtladı.