Yükselişi Hazmedemeyenler “Demokrasi Suikastı” Peşinde

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye’nin 21’inci yüzyıla güçlü girdiğini belirterek, “Yükselişi hazmedemeyen odaklar ‘Demokrasi suikastı’ peşinde” dedi.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu Aydın’ın Didim ilçesinde partililerle buluştu. Soylu’ya AK Parti Aydın Milletvekilleri Semiha Öyüş, Mehmet Erdem, Ali Gültekin Kılınç, AK Parti Aydın Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Savaş, Aydın İl Başkanı Sadık Atay eşlik etti. Soylu’yu ilçede AK Parti Didim Belediye Başkanı Ufuk Döver, Belediye Meclis Üyesi adayları ve çok sayıda partili karşıladı. Konuşmasının başında partisinin adayı için oy isteyen Soylu, “Ufuk Döver Didim Belediye Başkanı olacak. Biz Ak Parti Genel Başkan Yardımcılarına, Bakanlarına talimat verecek. Biz o talimatı yerine getireceğiz” dedi.
” Yeni Türkiye mi eski Türkiye mi istiyorsunuz? ”
Seçimlerin önemine değinen Soylu “Türkiye, Cumhuriyet ve demokrasi tarihimizin en önemli seçimine giriyoruz. Ya eski Türkiye ya da yeni Türkiye’ye karar vereceğiz. Bizi yine o karanlık günlere mahkum etmek isteyenlere, 30 Mart’ta bir cevap vermeliyiz. Güçlü kuvvetli bir cevap” dedi.
Adnan Menderes’ten örnekler verdi
Hükümet üzerine komplo teorileri üretildiğini öne süren Soylu, “Ama tahammül edemiyorlar. Neye tahammül edemiyorlar biliyor musunuz ? ‘Dün ezik, küçük gördükleri, bir şekilde istedikleri gibi yönetebilecekleri bir devletin ayağa kalkmasını, hak aramasına tahammül edemiyorlar. Başladılar demokrasiye ‘bir suikast yapabilir miyiz’ diye. Ne yaparlarsa yapsınlar, o paraleller bize vız gelir tırıs gider. Aynısı Adnan Menderes’e yaptılar. Ne iftiralar attılar, ne yaptı o garip, ne yaptı o güzel insan. Lime lime ettiler Alevileri Dersim’de, Şeyh Said isyanı ile Kürtleri, İstiklal Mahkemeleri ile dindarları lime lime ettiler. Gayri Müslimleri lime lime ettiler bu ülkede. O güzel insan, 10 yıl huzur getirdi bu topraklara. Tüm insanları ‘Allahu Ekber’ diyerek bütün insanları bir araya topladı. O olmasaydı bir köylü kızı öğretmen olamazdı, bakan olamazdı. İntikam aldılar ondan ‘Sen nasıl bu insanları yönetimde söz sahibi yaparsın’ diye. Şimdi aynı intikamı kıymetli Başbakanımız Sayın Erdoğan’dan almaya çalışıyorlar, sen kim oluyorsun da birde Türkiye’yi başımıza bela ediyorsun, Türkiye’yi ayağa kaldırıyorsun diye. Türkiye’yi birileri yönetmek istiyor. 22,5 milyar dolardı 2002 de Merkez Bankasında döviz rezervi. Şimdi 135 milyar dolar. Gözlerini bu 135 milyar dolara dikmişler, 30 Mart’ta 135 milyar dolar milletin mi yoksa o soyguncuların Türkiye’yi o eski karanlık Türkiye’ye döndürmek isteyenlerin mi olacak? Bunun kararını vereceksiniz” dedi.
“İyi ki AK Partiye katılmışım” diyen Soylu “Türkiye’de bu montajcılar, şantajcılar, kasetçiler var ya. Benim ülkemin zenginliklerini, topraklarını ucuza kapatmaya çalışıyorlar ya eğer bu ülkenin kıymetli Başbakanı, o yiğit insanı ben sadece milletimin, Allah’ın önünde eğilirim diyen Tayyip Erdoğan bugün bu mücadeleyi yaparken ben aktif siyasete dönmemiş olsaydım da bir şey yapamamış olsaydım. Bu büyük istiklal, demokrasi, özgürleşme mücadelesinde dışarıda kalmış olsaydım anamın emzirdiği süt bana helal olmazdı” dedi.
” Sen İnönü ile Hitleri kıyasla ”
Geçtiğimiz günlerde Aydın’da miting yapan CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu için ‘dinleme yapanların kucağında’ tanımlamasını hatırlatan Soylu “CHP Genel Başkanı kucaklarında zaten. CHP Genel Başkanı Aydın’a gelmiş geçen gün Menderes’i ve Tayyip Erdoğan’ı mukayese etmiş. O ağza yakışmıyor. O ağza bu millete dinini, inancını, örfünü, adetini unutturan, bu millete baskı kuran, baskı ile birlikte milletin yarınını millete zehir etmeye çalışan İnönü ile Hitler yakışır. Sen onları kıyasla” dedi.
AK Parti hükümetinin tarihe düştüğü en önemli notun ‘özgüven’ olduğunu belirten Soylu, şöyle devam etti:
“Siz oy vereceksiniz devleti efendiler idare edecek bunu istiyorlar. Bunu istemeyin, vergiyi oyu veren bizsek bu memleketi bu milletin idare etmesi gerekir. Birileri diyor ki niye ülkemizin yarınlara güvenle gitmesini sağlıyorsunuz. Birileri bize diz çökertmeye çalışıyorlar. 60 gramlık oy pusulası elinizin altında kararı siz iradenizle vereceksiniz. Ülkemizin geleceğine istiklaline eski Türkiye, yeni Türkiye ayrımına oy vereceksiniz. Bugün İstanbul’da Sayın Başbakanımız 2 milyon insanla kucaklaştı. Tarihin en büyük kucaklaşması oldu. Bu Türkiye’nin içinde ki istikrarı huzuru bozmak isteyenlere demokrasi cevabı oldu. Herkes duysun, o şantajcılar, o montajcılar, o kasetçiler, o millettin evlatlarına beddua edenler, dağlar, taşlar duysun. Öyle güzel bir ses çıksın dünyanın en nadide şiiri olsun, öyle kadim ses çıksın ki mazlumlar güç bulsun hak geliyor, adalet geliyor desinler. Birileri devletten pay istiyorlar, ‘Anayasa Mahkemesi’ni, Yargıtay’ı, Danıştay’ı, Maliye’yi biz idare edelim’ diyorlar. Peki biz ne olacağız onların kuklası olacağız. Buradan söylüyoruz biz. 18 Mart 1915’te Çanakkale’de kukla olmamaya hep birlikte karar verdik. Bilin ki siyaset gelir geçer bir arzumuz var bayrağımızın onurla dalgalanması. Gençlerimizin eski Türkiye’nin kabusları ile karşı karşıya kalmaması. Benim ülkemin dünyanın en büyük ilk 10 ülkelerinden bir olması, şu medeniyetin tarihin bize bıraktığı büyük mirasın oya gibi işlenmesi. Cennet vatanımızın dünyanın her yerinden bakıldığında barışın, kardeşliğin, beraberliğin merkezi olduğunun herkesçe söylenmesi.”
Didim’in serbest Turizm bölgesi ilan edileceğini söyleyen Soylu, “Didim’e bir dünya ikinciliği getiriyoruz. Didim’e hiç hayalinizde olmayan istihdam, vergi muafiyeti, bolluk, bereket güzel bir gelecek getiriyoruz. Çok kıymetli Bakanımız Veysel Eroğlu ile yapılan toplantıda aldığımız karar doğrultusunda dünyada ikincisi kendisi olan, Ege’de ilk olan serbest turizm bölgesi oluyor. Hayırlı olsun. Buradan 5 Bin kişilik istihdam alanı, yepyeni Ticari atılımlar, vergi muafiyeti, hayalimize sığmayacak istihdamdan ticari gelişmişliğe kadar çok güzel bir Didim olacak. İnşallah Mustafa ve Ufuk beyle hep birlikte bu gelişmişliğe adım atarız” dedi. Mitingin ardınhdan Soylu, Didim’den ayrıldı.