Yoğun Haftasonu Mesaisi

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye’nin dört bir yanındaki değişik  programlarla yoğun bir haftasonu geçirdi. Balıkesir’de başlayan haftasonu mesaisi Siirt’te son buldu.

Süleyman Soylu, ilk olarak cumartesi günü İstanbul’da, Bağdat Caddesi’nde bir işyeri açılışına katıldı. Hakkı Kavaloğlu’na ait diş polikliniğinin açılışında kısa bir konuşma yapan Soylu, polikliniğin hayırlı olması temennisinde bulundu.

BALIKESİR’DE SÜNNET TÖRENİ

Bağdat Caddesi’ndeki programın ardından Balıkesir’e geçen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı sayın Süleyman Soylu, burada yakın dostu Avukat Mesut Akbıyık’ın oğlunun sünnet törenine katıldı. Gece Balıkesir’de konaklayan Soylu, Pazar günü Koceli’ne hareket etti.

KOCAELİ’DE NİKÂH ŞAHİTLİĞİ

Süleyman Soylu, Pazar günü Kocaeli’nde AK Parti Kocaeli İl Başkanı Mahmut Civelek’in kızı Ayşe Özlem ile Abdullah Kağanoğlu’nun nikâh törenine katıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile birlikte çiftin nikâh şahitliklerini de yapan Soylu, çifte mutluluklar diledi.

URFA’DA SÜNNET

Pazar günü Kocaeli’nden Urfa’ya giden Süleyman Soylu’yu AK Parti İl Başkanı Av. Yusuf Eğilmez, İl Yönetiminden Hacı Yaygın, Mehmet Eriten ve İl Genel MEclis Üyesi Necmettin Sağlam karşıladı. Soylu burada da Ak Parti MKYK Üyesi Prof.Dr.Mazhar Bağlı’nın oğlunun sünnet törenine katıldı. Soylu, törenin ardından Siirt’e hareket etti.

SİİRT’TE MUHTEŞEM “IŞIK HADİSESİ”

Geceyi Siirt’te geçiren Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, burada günün ilk saatlerinde İsmet Fakirullah Hazretleri’nin türbesini ziyaret etti. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Vali Ahmet Aydın ışık hadisesini türbede izleme imkanı buldu. Güneşin yansıyan ilk ışıklarıyla vatandaşlar tekbir ve salavatlar getirdi.

Bilindiği gibi brahim Hakkı Hazretleri, Tillo’da hocası İsmail Fakirullah’ın 1734 yılında vefat etmesinin ardından çok üzülmüş ve “Hocamın başucuna doğmayan güneşi neyleyim” diyerek arayış içerisine girmiş. Hocasına yan tarafında bir kule bulunan bir türbe ve Tillo’nun yaklaşık 2,5 kilometre uzağında bir tepe üzerinde taş bir duvar yapmış.

Her yıl ekinokslarda 21 Mart ve 23 Eylül günlerinde doğan güneşin duvarın ortasında bulunan pencereden süzülen ilk ışınları kuledeki aynaya yansıdıktan sonra ışığın kırılması yöntemiyle pencereden türbeye ve oradan da İsmail Fakirullah Hazretleri’nin başucuna doğuyordu. 1960’lı yıllarda yapılan restorasyonda, pencerenin yerinin değişmesi sonucu düzenek izlenemez hale gelmişti. 2011 yılında ülkemizin değişik üniversitelerinden gelen bilim adamlarının yaptıkları çalışmayla yeni bir pencere açılarak, olayın tekrar izlenmesi sağlandı.

Siirt programının ardından Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Ankara’ya hareket etti.