“YILDA YAKLAŞIK 90 MİLYON LİRALIK BİR TASARRUF SAĞLAYACAĞIZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi’nin (UYAP), Emniyet Kolluk İşlemleri Bilgi Sistemi (EKİP) ile entegrasyonunu düzenleyen protokolü imzaladı. Bakan Soylu burada yaptığı konuşmada, projeden yıllık yaklaşık 90 milyon liralık bir tasarruf, aynı zamanda da yıllık 4 milyon saat kazanım elde edileceğini açıkladı. Soylu, “Bütün bunlar vatandaşlarımızın, devletin daha hızlı, etkin, rasyonel, kamu verimliliğinin artmasına yönelik talebini karşılayacaktır.” dedi.

Imza törenindeki konuşmasına Öğretmenler Günü’nü kutlayarak başlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, değişen iletişim ve yazılımlara karşı entegrasyonunun sağlanması gerektiğini vurguladı.

“90 milyon liralık tasarruf sağlayacağız”

UYAP ve EKİP’in entegrasyonunun önemli sonuçlar oluşturacağını anlatan Soylu, projenin günlük emniyetle adliye arasında milyonlarca kez gidip gelmeyi engelleyeceğini söyledi.
Soylu, projenin en önemli çıktıları arasında, yargının ve emniyetin daha hızlı işlemesi, yol, araç ve işgücü tasarrufu sağlamasının yer aldığını aktardı.

İki bakanlık yetkililerine ve çalışanlarına teşekkür eden Bakan Soylu, pilot uygulamanın ardından projenin tüm Türkiye’de yaygınlaştırılacağını bildirdi.

İçişleri Bakanı Soylu, “Yıllık yaklaşık 90 milyon liralık bir tasarruf, aynı zamanda da yıllık 4 milyon saat kazanım elde edeceğiz. Bütün bunlar vatandaşlarımızın, devletin daha hızlı, etkin, rasyonel, kamu verimliliğinin artmasına yönelik talebini karşılayacaktır.” diye konuştu.
Attıkları adımın vatandaşların beklediği “daha hızlı hizmete” önemli katkı sağlayacağını da vurgulayan Soylu, iki bakanlık arasındaki ilişkilerin artarak gelişeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Törene, Adalet Bakan Yardımcısı Bilal Uçar, Adalet Bakanlığı Müsteşarı Selahaddin Menteş, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Muhterem İnce, Emniyet Genel Müdürü Selami Altınok da katıldı.