YERLİ ÜRETİM İNSANSIZ HAVA ARAÇLARIMIZDAN RAHATSIZLAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini,bunun da bazı çevrelerde rahatsızlığa neden olduğunu ifade etti. SİHA’ların, sivilleri hedef aldığı iddialarıyla ilgili olarak da Soylu, “Büyük bir feveran halindeler. Kandildeki abileri talimat verdi. Ne yapın edin, şunları başımızdan çekin. Hemen kirli bir oyun senaryosunu ortaya koydular” dedi. Soylu ayrıca, bu ülkenin terörle mücadelesini ‘İnsan hakları ihlali var’ diye zan altında bırakmaya çalışmanın siyasetle hiçbir ilgisi olmayacağını da sözlerine ekledi.

Bakan Süleyman Soylu Trabzon’da AK Parti 6’ıncı Vakfıkebir Olağan İlçe Kongresi’ne katıldı. Kongre’ nin açılıș konuşmasını yapan Soylu, siyasette eylem, söyleme bakıldığını, bu ikisi biribini tutmuyorsa, laf üretip iş üretmiyorsanız, siyasette tutunmanızın mümkün olamayacağını söyledi. Soylu, ” AK Parti kurulduğu günden beri hiç muhalefet yüzü görmemişse, 15 yıldır sizlerin gayretiyle beraber, her seçimden zaferle çıkabilmişse bunun arkasında bu partinin sözüyle özünün bir olması samimiyeti ve çalışması yatmaktadır” diye konuştu.

” Fevaran halindeler”

Son günlerde yerli üretim insansız hava araçlarından bazı kesimlerin rahatsız olduğunu da belirten Soylu, Terör örgütüyle mücadelede etkin rol üstlenen silahlı insansız hava araçlarını (SİHA) eleştirilerine tepki gösterdi.

Yerli İHA’larla ayda 2 bin 600 saat havada olduklarını vurgulayan Bakan Soylu şöyle konuştu:
“Mesele açıktır. Türkiye ne zaman üretse karşısına dikiliyorlar, olay çıkarıyorlar. Şimdi son günlerde garip bir işbirliğini daha görüyoruz. Bizim yerli üretimiz insansız hava araçlarından rahatsızlar. Büyük bir feveran halindeler. Tabi talimat verdi Kandil’deki ağabeyleri, ‘ne yapın edin şu insansız hava araçlarını başımızdan çekin’ diye. Hareket edemiyorlar. Evlerde baskı ortaya koyamıyorlar. Teker teker takip ediyoruz. İnsansız hava araçlarıyla ayda hava kaldığımız saat 20 saatti. Daha işin başındayız hem de yerli ve milli İHA’larımızla. İsrail’den de almıyoruz. Amerika’nın çürük Predator’lerini de almıyoruz. 2 bin 600 saat ayda havadayız ve daha da işin başındayız”

“Polisimi şehit eden teröristlerle hangi sivil vatandaş oturup neyi konuşur”

İsim vermeden CHP’li milletvekiline seslenerek eleştiriler yönelten ve eleştiri alan insansız hava araçlarıyla yapılan çalışmalarda teröristin kol saati markasının dahi belirlenebildiğini anlatan Bakan Soylu şöyle devam etti:
“İsrail’den aldığımız zaman sesinizi çıkarmıyorsunuz. Son 15 günde, 2 tane Amerika’nın çürük Predator’ü düştü. Biri Şanlıurfa, biri Adana’da düştü. Ey CHP’nin Kandil’e esir olmuş milletvekili; Konuşuyorsun değil mi? Talimat aldığın ağabeylerinden, Kandil’de ki iş ortaklarından korkuyorsun. Seni siyasete sokanlar sana böyle talimat verdi; ‘Türkiye’de milli bir şey olmasın, üretilmesin, bu memleket ayakta kalmasın. Senin görevin budur’ diye. Yazıklar olsun. Başka bir iddia ortaya koyuyorum. Hadi bakalım bununla ilgili bir şey söylesinler. Dünyada milli İHA’yı kritik şekilde üreten ve bunu en iyi kullanan 2 ülkeden birisi Türkiye’dir. Buna dayanamıyorlar. Biz insansız hava araçlarımızda yaptığımız hiçbir operasyonda şehit de yaralı da vermedik. Bütün dertleri budur. İHA ile teröristin kol saatinin hangi marka olduğunu bile görebilecek bir kabiliyete sahibiz. Bu ülkenin terörle mücadelesini ‘İnsan hakları ihlali var’ diye zan altında bırakmaya çalışmanın siyasetle hiçbir ilgisi yoktur. Güya piknik yapan insanları vurmuşuz. Ne pikniği, hangi piknik? Hangi sivil vatandaştan bahsediyorsunuz. Polisimi şehit eden teröristlerle hangi sivil vatandaş oturup neyi konuşur? Çok açık ve nettir; su testisi, su yolunda kırılır. Biz saf değiliz. Az önce de ben otururken bizimkiler 2 teröristi daha hakladılar. Kimin ne olduğunu çok iyi biliyoruz.”

264 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Teröristlerin iflahını keseceklerini de ifade eden Bakan Soylu, uçaklar, İHA’lar sayesinde operasyonları kışmevsiminde de sürdürdüklerini, terör örgütünün hareket kabiliyetini daralttıklarını ifade etti.Soylu şunları söyledi:

“Sınırlarımızın da her birini tepeden İHA’larla kontrol edeceğiz. 24 saat kimseyi hareket ettirmeyeceğiz. Terör örgütünün sınırlarımızdan sızmasını engelleyebilecek bütün tedbirleri alacağız. Bu araçlarla toplam 264 terörist etkisiz hale geldi. 59 tanesi bizatihi SİHA ile ele geçirdik. 126 sığınak ele geçirildi. Bomba yapımında kullanılan madde, silahlar ve çok miktarda uyuşturucu yakalandı. Bu operasyonlarımız hiç ara vermeden devam edecek.
20 Kasım’a kadar, kış öncesinde bunların tepesinde bunların iflahını keseceğiz. Hiç merak etmeyin. Soylu, Kars’ta etkisiz hale getirilen teröristlerden birinin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na Artvin’de saldırı yapan terörist olduğunu da açıkladı.

AMERİKAN İNSANSIZ HAVA ARACI SİVİL YERLEŞİM YERİNE DÜŞTÜ AĞZINI AÇTI MI?

Bakan Soylu, CHP miletvekilini eleștirerek, șunları söyledi:

“Güya İHA’lar sivil kayıplara yol açıyormuş. Senin derdin sivil kayıplar mı? Madem senin derdin sivil can kayıplarıydı. Geçtiğimiz Ağustos ayında ABD Predator’u sivil yerleşim yerine düştü ağzını açtın mı? Tek kelime ettin mi? Bize geldin mi yeri göğü inletiyorsun? Ama Amerikan İHA’larına tek bir laf edemiyorsun. Sen nasıl ve kimin milletvekilisin? Diyarbakır Baro başkanıydın gitseydin Diyarbakır’dan miletvekili olsaydın. Çünkü orada kimleri dolandırdığın ve kimlerin ocağına incir ağacı diktiğini tüm Diyarbakırlılar biliyor. Kars’ta bizim evlatlar dün yine teröristleri hakladı. Tesadüf bu ya, onlardan biri Kılıçdaroğlu’na Artvin’de yol üzerinde taciz yapan teröristlerden birisi çıktı. Peki, bunlar nasıl keşfedildi. İnsansız hava araçlarıyla beraber.”