Hayat bir koşu pistinde tur atmak gibidir. Attığımız her tur, bizi hedeflerimize yaklaştırır. Hayattaki hedeflerimize koşarken, her tur bitiminde arkamıza dönüp neleri geride bıraktığımıza, nerelerde hızlı gidip nerelerde geri kaldığımıza bakarız. Bir anlık da olsa bir muhasebe yaparız. Hayat koşusunda böyle tur sonları vardır. Doğum günleri, evlilik yıldönümleri, kandiller gibi.

Yılbaşı da hem mecazi anlamda, hem astronomik anlamda bir tur dönümüdür. Bu turun sonunda dönüp arkamıza baktığımızda ülkemiz için, dünyamız için, insanlık için istemediğimiz birçok gelişme görmekteyiz. Fakat maharet, bu istenmeyen olayları görmek değil, o eksiklikleri nasıl giderebileceğimizi bulabilmek, hatalarımızdan dersler alabilmek ve ülkemizi, dolayısıyla kendi hayatımızı daha yüksek standartlara taşıyabilmektir. Doğrularımıza yeni doğrular ekleyebilmek, yanlışlarımızı da doğruya çevirebilmek, çocuklarımıza yaşanabilir bir ülke ve dünya bırakmanın anahtarı olacaktır.

Bu noktadan hareketle, yeni yıldan değil Cenab-ı Haktan, ülkemize birlik ve barış dolu, kazalardan, afetlerden, kardeş kavgalarından uzak, çalışanların alınterlerinin karşılığını hakkıyla alabildiği, sadece ülkemiz ölçeğinde değil bütün dünyadaki fakirliğin, akan kanın, ekonomik dengesizliklerin durduğu, yaşadığımız dünyanın çevre felâketleriyle değil, mavi bir gökyüzüyle sarmalandığı mutlu bir yıl temenni ediyor, herkesi en içten sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.

Süleyman Soylu