Yeni Türkiye için yeni anayasa

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Yeni Türkiye için, yeni anayasa hedeflerimiz var. Çözüm sürecinin tam anlamıyla başarıya erdirilme hedeflerimiz var” dedi.

Soylu, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkanlığı tarafından GAP Tarımsal Araştırma ve Eğitim Merkezi’nde düzenlenen 5. Olağan Kongre Bilgilendirme ve Eğitim Toplantısına katıldı.

Türkiye’nin 12 yılda ciddi bir sıçrama ortaya koyduğunu ve bu sürecin artarak devam edeceğini belirten Soylu, AK Parti’nin 12 yıllık iktidarında normalleşmeye yönelik çok önemli adımlar attığını vurguladı.

Çözüm süreciyle devrim niteliğinde adımlar atıldığını ifade eden Soylu, şöyle konuştu:

“Önümüzde hedeflerimiz var, hem de büyük hedeflerimiz var. Yeni Türkiye için, yeni anayasa hedeflerimiz var. Çözüm sürecinin tam anlamıyla başarıya erdirilme hedeflerimiz var. Yeni Türkiye için ekonomide, demokraside, ilerlemede ikinci sıçramayı gerçekleştirme hedeflerimiz var. Bu hedeflerle Türkiye’nin dünyanın ilk 10 büyük devletinden birisi olma hedefimiz var. Bunu hep beraber gerçekleştireceğiz.”

AK Parti’nin 2015 seçimleri öncesi teşkilatını yenileyeceği bir kongre sürecine hazırlandığını anlatan Soylu, bu çalışmaların “Türkiye’nin yarınları” için çok önemli olduğunu belirtti.

Türkiye’nin son 50 yılda iki anayasa yaptığını ve bu anayasaların darbe ürünü olduğunu ifade eden Soylu, AK Parti’nin önünde, bir siyasi partinin ayağına gelebilecek tarihi bir fırsatın bulunduğunu kaydetti.

Soylu, şöyle devam etti:

“İlk kez bu millet 2015 seçimlerinden sonra vesayetin, darbelerin, oligarşik bürokrasinin değil, tam anlamıyla bu milletin kendi kararı ve azmiyle gerçekleştirebileceği bir yeni anayasaya doğru yol almaktadır. AK Parti’nin en temel sorumluluğu budur. Bu aziz millet, Gezi olaylarına, 17 ve 25 Aralık darbelerine ve AK Parti’ye yapılan bütün iftiralara ve her şeye rağmen direnerek, ‘siz haklısınız’ diyerek mart seçimlerinde 45,5 ve 10 Ağustos cumhurbaşkanlığı seçiminde de yüzde 52 civarında bir oy vererek Türkiye’nin üzerine oynanmak istenen oyunu bozmuştur.”

AK Parti kongrelerinin yeni Türkiye’nin inşası için önemli olduğunun altını çizen Soylu, üzerlerine düşen sorumluğu yerine getireceklerini söyledi.

Türkiye’yi gerginleştiren ve yeni Türkiye’nin kodlarıyla çelişen anayasayı değiştirmenin en önemli sorumluluklarından biri olduğunu anlatan Soylu, kongrelerin bu açıdan önemli olduğunu dile getirdi.

Soylu, Türkiye’yi 2023, 2052 ve 2071 hedeflerine ulaştıracaklarını sözlerine ekledi.

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.