Yeni bir dünya içerisindeyiz

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu “Dünya var olduğundan bu yana batı ve doğu kavgası var. Bu vazgeçilmeyecek bir kavgadır. Biz vazgeçsek de 1915 yılı olaylarıyla ilgili Papa’nın ve Avrupa Parlamentosu’nun açıklamaları bunu ortaya koymaktadır. Bu mücadele siyasi olduğu kadar ekonomik mücadeledir” dedi.

Soylu, beraberinde Ak Parti Milletvekili adayları Nihat Tosun, Ayşe Sula Köseoğlu, Adnan Günnar ve Salih Cora ile Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası’nı (TTSO) ziyaret etti.

TTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile görüşen Soylu Trabzon ekonomisinin ülkenin gelişmesiyle orantılı şekilde seyrettiğini belirterek, “Biz yeni bir dünya içerisindeyiz. Yaklaşık 400 yıldır dünyayı yöneten merkezin Avrupa olduğunu yakın siyasi tarihimizi çok iyi takip edenler bilmektedir. Denizlerin keşfi ve rönesans, Avrupa’yı bilim, sanat, kültür ve birçok alanda önemli bir noktaya taşımıştır” diye konuştu.

Soylu, 21. yüzyılda dünyanın merkezinin Avrupa’dan ziyade Uzakdoğu, Asya ve Ortadoğu olmaya başladığına işaret ederek, şunları söyledi: “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki makas çok uzun süreden beri ilk kez 20. yüzyılın ortasından itibaren ciddi şekilde kapanıyor ve hatta gelişmekte olan ülkelerin lehine doğru evrilmeye başlıyor.

Diğer konu ise bizim G7 dediğimiz gelişmiş 7 ülkenin yanı sıra Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin’in içerisinde bulunduğu diğer ülkeler arasındaki farklarda, ciddi şekilde G7 aleyhine yükseliş söz konusu. Yine yeni dünya bize öyle merkezler oluşturuyor ki ülkeler kendi güçlerine göre sınıflandırıldığında eskiden siyasi, ekonomik ve askeri olarak sıralanırdı ancak şimdi yeni bir güç daha ortaya çıktı ve biz buna yumuşak güç diyoruz. Yani ülkelerin medeniyetleri, insanların kimlikleri, dilleri ve geçmiş birikimlerinin ehemmiyet kazandığı yeni bir güç. Buda yeni dünya dengeleri arasında çok önemli bir noktayı işaret ediyor. “- ” Türkiye çok önemli bir süreci kendine ait imkan olarak ortaya koyuyor” Türkiye’nin son yıllarda enerji konusunda önemli yatırımlara imza attığını, bunun da gelecek yıllarda önemli getiriler sağlayacağını vurgulayan Soylu, şöyle konuştu: “Avrupa, doğal gazını özellikle Güney Amerika ve diğer yerlerden alamadığı sürece iki enerji çanağı olan Hazar havzasından ve Ortadoğunun dışında başka bir yerden alması mümkün değil. Oysa biz şunu biliyoruz. 2020 yılında zannediyorum. Amerika’nın gayrisafi hasılası 20 trilyon dolar olacak. Avrupa’nın da gayrisafi hasılası 20 trilyon doları aşacak. Bu şu demektir, 2020, 2021 ve 2022’ye kadar herhalde her bölge yaklaşık olarak yüzde 30’luk bir büyüme bekliyor. Bu büyümenin sağlanabilmesi için enerjiye ihtiyaç var.

Türkiye buna iyi bir yatırım yaptı. Mavi akım, Bakü-Tiflis boru hattı ve en son Irak’ın kuzeyinden bütün dünyaya nakledilecek projeler var. Bütün bunların hepsi Türkiye’ye yeni sorumluluklar veriyor.

“2,5 katrilyon özel sektör yatırımı yapıldı” Soylu, Ak Parti döneminde özel sektör yatırımlarının kamu yatırımlarından üstün olduğuna dikkati çekerek, “Türkiye’de bugüne kadar Ak Parti döneminde 2,5 katrilyon civarında özel sektör yatırımı, 700 trilyon civarında da kamu yatırımı yapıldı. Bu şu demektir, kamu yatırımlarını kısan ama özel sektör yatırımlarını yükselten bir Türkiye tablosu var.

Önümüzdeki süreç zannediyoruz ki bugüne kadar özel sektörün nasıl sürükleyici bir dinamo görevi varsa yine aynı şekilde olacaktır” ifadesini kullandı.

Soylu, dünyanın var oluşundan itibaren doğu ve batı kavgasının var olduğunu kaydederek, “Dünya var olduğundan bu yana batı ve doğu kavgası var. Bu vazgeçilmeyecek bir kavgadır. Biz vazgeçsek de 1915 yılı olaylarıyla ilgili Papa’nın ve Avrupa parlamentosu açıklamaları bunu ortaya koymaktadır. Bu mücadele siyasi olduğu kadar ekonomik mücadeledir” diyerek sözlerini tamamladı.