Yatırımlarımız devam edecek

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Allah’a şükürler olsun, bugün kadınlarımızın başı açığı da, başı kapalısı da öğretmenlik, avukatlık yapabiliyor, kardeş gibi TBMM’de ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünün altında, bu ülkenin milli iradesini temsil ediyor. Bu, ülkede milli iradenin ve yönetenin millet olması demektir” dedi.

Soylu, genel seçim çalışmaları kapsamında AK Parti Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl ve partililerle Sürmene ilçesindeki pazar yerini gezdi.

Pazar yerinde hem esnaf hem vatandaşlara karanfil dağıtarak sohbet eden Soylu, AK Parti’nin icraatlarını, eski Türkiye ile yeni Türkiye arasındaki farkı anlattı.

Soylu, ülkenin koalisyonlara mahkum olmaması gerektiğini belirterek, seçmenlerden genel seçimlerde AK Parti’ye destek istedi. Soylu’nun, pazarda dolaşırken kendisiyle konuşan bazı vatandaşların sorunları konusunda ilgili kurumları telefonla arayarak bilgi aldı.

Pazar yeri gezisinin ardından öğretmenevinin temel atma törenine katılan Soylu, burada yaptığı konuşmada, 13 yıldan beri Türkiye’nin çok büyük sıçramalar gerçekleştirdiğini söyledi.

Türkiye’nin esas büyük yatırımı geleceğe yaptığını vurgulayan Soylu, “Bu büyük yatırım eğitime ve gelecek neslimize yapılan yatırımdır” dedi.

Soylu, Türkiye’de modern ipek yolunu yeniden işlevsel hale getirmek için hazırlık yaptıklarını anlatarak, bunu yaparken insan kaynaklarını da en iyi noktaya getirmek için eğitimde büyük hamleler gerçekleştirdiklerini kaydetti.

Türkiye’de anaokulu oranının yüzde 47’lerde olmasına rağmen Trabzon’da bu oranın yüzde 60’ın üzerine çıktığına dikkati çeken Soylu, Türkiye’nin doğusundan eğitim kalitesi, batısından ise yaş ortalaması açısından daha iyi durumda olduğunu bildirdi.

“193 üniversite açtık”

Soylu, ülkenin gençlerinin gelişmiş ülkelerinin gençleriyle mücadele edebilmesi için 193 üniversite açtıklarını vurgulayarak, “Bizim 193 üniversite açmamızın anlamı var. Anlamı şu; dünyanın gelişmiş ülkeleriyle gençlerimizi rekabet ettirebilmek. Bunu sağlayan elbette ki öğretmenlerimiz ve eğitim camiamız ama geçmişte bütçede en fazla pay ayırdığımız şey savunmaydı. Şimdi ise bütçeden en fazla pay eğitim ve sağlık alanına ayrılıyor” diye konuştu.

Türkiye’nin artık geçmişin açıklarını kapattığını ve altyapısını tamamladığını belirten Soylu, “AK Parti’de dava ve dava şuuru bitmez. Biz ülkemizin zenginleşmesi, kalkınması ve yarınlara hür, özgür şekilde bakmasının anlamının adıyız” ifadesini kullandı.

AK Parti öncesi ve sonrası Türkiye’yi karşılaştıran Soylu, “Allah’a şükürler olsun bugün kadınlarımızın başı açığı da, başı kapalısı da öğretmenlik, avukatlık yapabiliyor, kardeş gibi TBMM’de ‘egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ sözünün altında, bu ülkenin milli iradesini temsil ediyor. Bu, ülkede milli iradenin ve yönetenin millet olması demektir” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, 13 yılda çok yol katettiklerini ve koalisyon dönemlerini bildiklerini dile getirerek, ülkenin koalisyonlara mahkum edilmemesi, yarınlara güçlü bakması ve ayakları üzerinde durabilmesi, bu coğrafyada herkesin baktığında örnek alacağı bir ülke olması için genel seçimlerde AK Parti’ye destek verilmesi gerektiğini ifade etti.

“Trabzon, eğitim, ticaret ve turizm merkezi haline gelecek”

Trabzon’da yapılacak yatırımlara de değinen Soylu, Trabzon’a demiryolu, yatırım adası, şehir hastanesi gibi önemli projelerin yanı sıra Trabzon Limanı’nı da Asya’nın ve Kafkaslar’ın en büyük limanı haline getireceklerini vurguladı.

Bu yatırımlar sayesinde Trabzon’un eğitim, ticaret ve turizm merkezi haline geleceğinin altını çizen Soylu, AK Parti’nin bugüne kadar bütün sözlerini yerine getirdiğini kaydetti.

Soylu ve protokoldekiler, konuşmaların ardından butona basıp öğretmenevinin temeline ilk harcı döktü. Soylu, açılış sonrası ilçedeki balıkçı kooperatifi temsilcileriyle de bir araya geldi.