Yassıada’nın Dramı Tiyatro Sahnesine Aktarıldı

27 Mayıs 1960 darbesiyle idam edilen dönemin Başbakanı Adnan Menderes başta olmak üzere Yassıada mahkumlarının hayatı tiyatro sahnesine aktarıldı.

Sandıkta başlayıp darağacında biten bir devir ‘Yaslıada’ adlı tiyatro oyununun galası Ankara’da gerçekleştirildi. Galaya AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da katıldı.

Sanat 3’ün sahneye koyduğu ‘Yaslıada’ oyununun amacı ise “Yakın tarihimizle bir kez daha yüzleşme, bu hadise olup biterken millet olarak nerede hata yaptığımızı tekrar sorgulama, kendimizi bir yürek testinden geçirme ve bu sürece bir nebze de olsa katkı sağlamak.” şeklinde özetleniyor.

Tiyatro oyunu büyük bir beğeniyle izlendi. Oyun sonunda oyuncular izleyenler tarafından dakikalarca alkışlandı. Bir konuşma yapan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türk siyasetinin Kerbelası olan 27 Mayıs’ın 20 yıl bayram olarak kutlandığını söyledi.

Türkiye’nin en temel problemin yakın tarihin çarpıtılması olduğunu ifade eden Soylu, Yasıada’da görev yapan savcı, hakimler ve askerlerin sahipsiz kalmadıklarını, yıllar sonra önemli görevlerde milletin karşısına çıktıklarını belirtti. Bu durumun bir tesadüf olmadığına dikkat çeken Soylu, duruşmalarda görev alan Başsavcı Ömer Altay Egesel’in daha sonra Yargıtay Başkanı, Şalim Başol’un Anayasa Mahkemesi üyesi, askeri hakim Necder Darıcıoğlu Anayasa Mahkemesi Başkanı olduğunu kaydetti.

O dönem intikam hisleriyle adaya gelen gencecik askerlerin daha sonra 1980 darbesinde, 28 Şubat’ta, 27 Nisan e-bilidirisinde görüldüğünü vurguladı. Yasıada yargılananlara, dışarıda ise ailelerine işkence yapıldığını anlatan Soylu, şuan Türkiye’nin o dönem yapılanları duymaya hazır olmadığını belirterek; “İşkenceler Türkiye’de konuşulmaya başlarsa milletimiz şok yaşar.” diye konuştu. Soylu, şu anda Türkiye’de demokrasiyle, hürriyetle, özgürlüklerle, kalkınma ve ilerlemeyle onların rüyalarını gerçekleştirdiğini söyledi.