Yassıada Tiyatro Sahnesinde

27 Mayıs darbesinin ardından idam edilen Adnan Menderes ve arkadaşlarının Yassıada günleri tiyatroya aktarıldı.

‘Yaslıada’ adlı oyunun galası AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Küçükçekmece Kaymakamı Orhan Öztürk, Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay ve Menderes’in geçtiğimiz günlerde yaşamını yitiren avukatı Burhan Apaydın’ın eşi Beyhan Apaydın’ın katılımı ile yapıldı.

Tiyatrocuları tek tek tebrik eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu da 27 Mayıs’ın ülkeye büyük darbe vurduğunu dile getirdi. Soylu, şöyle devam etti.

“Menderes’in oğlu Aydın Menderes, 1960 darbesinden sonra olan zamanı tanımlarken ‘ara rejim’ derdi. Onunla yapmış olduğumuz sohbetlerde derdimizi gönlümüzün ızdırabını ortaya dökmeye çalışırdık. Çok başarılı olan bu tiyatro oyununun son sahnelerinde anlatıldığı gibi ip ve cellât parasının derin bir hikâyesi vardır. O para ve pek çok masraf idamından sonra Menderes’in ailesine gönderildi. Ailenin gücü yoktu, ödeyemedi. Halk bir zaman sonra o paranın ödenmesi konusunda açılan hesaba yardım gönderdi.”

Oyunun olanı anlattığını vurgulayan Soylu, “Fatin Rüştü Zorlu, Hasan Polatkan, Adnan Menderes ve vatan için mücadele eden o insanlar o gün büyüktüler, bugün daha büyükler. Millet kendisine hizmet edeni, hiçbir zaman diliminde terk etmez. Entrikalarla, yalanlarla, dolanlarla, haksız iddialarla suçlanan kişilere bugün Fatihalarla sahip çıkan millet, şu an hizmet yapanlara da aynı sadakatla sahip çıkacaktır.” ifadelerini kullandı.

Soylu, Menderes’in avukatı Burhan Apaydın’ın eşi Beyhan Apaydın’a da günün anısına çiçek verdi.

Oyunu çok beğendiğini belirten Küçükçekmece Belediye Başkanı Aziz Yeniay, “Milleti mahkûm edenler, mahkûm olmuş durumdalar. Yakın bir tarih diyeceğimiz o zaman diliminde, merhumları darağacına çıkaran zihniyet bugün mahkûm olduğu gibi, o gün mahkûm olarak kabul edilen millet ise hür ve özgür bir şekilde burada. Hep birlikte, orada yaşananlara şahit olduk. Menderes ve arkadaşlarını rahmetle yâd ediyoruz. Mekânları cennet olsun.” dedi.

Yönetmenliğini Sami Gülbaba, yazarlığını Fatih Gülbaba’nın yaptığı oyunda Menderes ile arkadaşlarının Yassıada’ da geçirdiği son 48 saat canlandırılıyor.

Oyunda Seyfullah Kartal, Vahdet Çakar, Alper Türedi, Hüseyin Santur, Eşref Seyitoğlu, Erdem Yılmaz ve Yiğit Kartal başarılı oyunculukları; Enver Başar ve Burhan Yılmaz da ışık ve dekor tasarımı ile tam not aldı. Adnan Menderes’i canlandıran Seyfullah Kartal, “Bu oyun oyunculuk hayatımın en iyi projesi. Bana çok şey kattı. Vefat etmiş bir yakınımın elbisesini giyer gibi hissederek, oynuyorum.” dedi. ‘Yaslıada’yı yöneten Sami Gülbaba ise şunları kaydetti:

“Bu proje benim, üniversiteden beri eğilidiğim bir konuydu. ‘Derdim dünyadan büyük’ diye bir söz vardır. Sanat 3 tiyatro ekibi olarak bizlerin de derdi çok büyük, yaslıyız. Hüzünlüyüz. Adnan Menderes ve arkadaşlarını rahmetle anıyoruz. Bu oyun ‘Yassıada’ dan yayılan çığlığı niye duymadınız?’ diye sormak için sahnelendi. Olumlu bir şey, bu insanlık dramı Türkiye’de ilk defa sahneye taşındı. Bizler Sanat 3 olarak, ‘gençliğini kaybeden ülke, geleceğini kaybeder’ anlayışından yola koyularak bu ülkenin gençlerini rant ve reyting canavarlarına kurban etmeyecek ve bu ülkenin geçmişini onlara unutturmayacağız.”