Yaşananlar provokasyonun çok ötesinde

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, Ankara’daki terör saldırısına ilişkin, “Dün yaşanan, provokasyonun çok ötesindedir. Dün milletimize ağır tahribat verilen bir olay yaşanmıştır. Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı bilançosuyla karşı karşıya kaldık” dedi.

Basın mensuplarıyla kentteki bir otelde bir araya gelen Soylu, Ankara’da dün yaşanan terör olayına değindi.

Yaşananların, provokasyonun çok ötesinde olduğunu ifade eden Soylu, “Dün milletimize ağır tahribat verilen bir olay yaşanmıştır. Cumhuriyet tarihinin en kanlı terör saldırısı bilançosuyla karşı karşıya kaldık. Bu bizim için üzüntü verici ve sıkıntılı süreçtir. Bunu yapanlar çok önemli hedefler almıştır. Demokrasiyi, milletimizin büyüme motivasyonunu, Türkiye’nin ilerleme motivasyonunu, uzun yıllardır eksikliğini duyduğumuz ve Türkiye’nin bütün dünya tarafından takdir edildiği pek çok gelişmeyi hedef almıştır. Ekonomik, demokratik ve özellikle altyapı gelişmesini, her şeyi hedef almıştır” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, milletin yaşanan olay karşısında üzüntüsünün büyük olduğunu vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye o kadar ağır ve hain bir saldırıyı hak etmiyor. Burası bir barış coğrafyası. Burası birçok medeniyetin çıktığı ve bu medeniyetlerin ortaya koyduğu anlayışla, etrafındaki birçok ülkeyi ve belki de milyarlarca insana ışık, aydınlık veren, kalplerine, gönüllerine rahatlık veren bir coğrafyadır. Bu tahribat elbette ki milletimiz ve ülkemiz tarafından aşılacaktır. Öncelikle sizlerin de huzurunda ölenlere rahmet, aziz milletimize ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Tekrar ülkemizdeki insanlara ‘geçmiş olsun’ diyorum ve bir daha inşallah Allah bizi böyle olaylarla karşı karşıya bırakmaz. Bir an önce bu işin arkasında kim var ise bu işi hangi sebeple planlamış ise bunun da yakın bir dönem içerisinde aydınlatılmasını temenni ediyor ve bunun için gerekli çalışmaların da büyük dikkatle sürdüğünü belirtmek istiyorum.”

Türkiye’nin yaşanan bu olayın da üstesinden geleceğini belirten Soylu, “Bunun sebebi bellidir. Bunun sebebi demokrasimiz, milli birlik ve beraberliğimiz, bunun sebebi Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin iradesi, bunun sebebi 1 Kasım seçimleri ve Türkiye’nin iddialı yürüyüşüdür. Hep birlikte bu meselelerin üzerinden gelme vasfımız, milletimizin böyle bir sağduyusu ve anlayışı var” dedi.

Soylu, burada farklı davranışların da olabileceğine dikkati çekerek, “Buradan istifade etmek isteyenler de olacak. Bu milli meseleden, memleketimizin karşı karşıya kaldığı acı tablodan istifade etmeye çalışan istismarcılar mutlaka olacaktır ama bu meselede milletimizin kararlılığı, bakışı, duruşu inanıyorum ki o istismar edenlere de fırsat tanımayacaktır” ifadesini kullandı.

Futbolda şike davasıyla ilgili de görüşlerini açıklayan Soylu, Trabzon’da Trabzonspor’un vazgeçilmez olduğunu bildirdi. Soylu, “Kimin ne yaptığı, ne yapmadığı bellidir ve tarih birtakım kararlarla ters düz edilemez. Bu konuda hukuki süreç devam ediyor ve edecek. Bu iş bir üst mahkemede, temyiz mahkemesinde devam edilecektir. Tabii yargının aldığı kararı eleştirmeyeceğiz diye bir iş söz konusu değildir. Milletin vicdanında bu olayın kararı bellidir ve bunun dönüştürülmesi de mümkün değildir” dedi.

“Türkiye inşallah 1 Kasım’da her beraber bir karar seçimine erişecektir”

Soylu, bir gazetecinin son zamanda yaşanan olayların seçimleri etkileyip etkilemeyeceği yönündeki sorusu üzerine, “Türkiye demokrasinin ne kadar ilerlediğini son 1,5 yılda gösterdi. Birçok seçim yapıyoruz. Avrupa ekonomilerinde ciddi kriz var. Bazı ülkelerde sosyal buhranlar var ama Türkiye birçok seçimi yapabileceğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Bundan herhangi bir zarar görmüyor. Mart mahalli seçimlerini yaptık, akabinde Cumhurbaşkanlığı seçimlerini yaptık, akabinde 7 Haziran Genel seçimlerini yaptık. Şimdi de 1 Kasım seçimlerini yapıyoruz ve memleketimiz buna ait bir yürüyüşü ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Soylu, sözlerini şöyle tamamladı:

“İnsanlar zaten bu seçime gideceklerini ve bir çoğu, oy vereceği partiyi deklere ediyor. Bu bizim demokrasimizin geldiği noktanın isabetli bir nokta olduğunu, doygunluğunu ve demokratik olarak iyi bir yerde olduğumuzun en önemli demlerinden bir tanesidir. Bu tip hain saldırılar dünyada başka ülkelerde de oldu, seçimden 3 gün önce de oldu. Onun için bunların seçimleri etkilemeye, demokrasimizi zafiyete uğratmaya, milletimizin birliğine ve beraberliğine yönelik olduğu değerlendirmesi kaçınılmaz bir değerlendirmedir ama böyle bir sonucu doğurabilecek gelişme ortada yoktur ve Türkiye inşallah 1 Kasım’da her beraber bir karar seçimine erişecektir.”