Yarınlara güçlü bir şekilde adım atmak istiyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Biz kendi kurallarımızla yaşamak, kendi yazılı kurallarımızın olduğu bir Türkiye oluşturmak istiyoruz” dedi.

Soylu, Zorlu Grand Otel’de, Ortahisar Belediyesi tarafından düzenlenen, “Yeni Anayasa ve Başkanlık Sistemi” konulu panele katıldı.

Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çok önemli bir eşiğe doğru gittiğini ifade ederek, Türkiye’nin hedefler koyan bir ülke olduğunu kaydetti.

Türkiye’nin problemlerini çözen, milletin birlik ve beraberliğini yücelten bir ülke olduğunu vurgulayan Soylu, “Biz kendi kurallarımızla yaşamak, kendi yazılı kurallarımızın olduğu bir Türkiye oluşturmak istiyoruz. Bugün bizim yeni anayasa derdimiz illa bir yenilikten kaynaklanmamaktadır. 1960 darbesi 1961 anayasasını oluşturmuştur, 1980 darbesi ve 1982 anayasası da travmatik ve tepkisel bir anayasadır. Bu anayasalar milletin demokratik haklarını ve milli iradenin tamamen yansımasını engelleyen bir sistemle örtüştürülmüştür” şeklinde konuştu.

Soylu, 1982 anayasasının Türkiye’de insanların değerlerini, kimliklerini, inançlarını ötekileştirdiğini belirterek, şöyle devam etti:

“1982 anayasası, Türkiye’de insanların kendini ifade edebilme yeteneğini ortadan kaldırmış ve tırnak içinde söylemek istiyorum devlet kendi insanını ve bireyini tehdit olarak görmüştür. Bugün ki sistemi yani yeni anayasayı ve başkanlık sistemini ilk kez biz tartışıyor değiliz. Parlamenter sistem koalisyonlara açık, koalisyonlara gebe, istikrarsızlığın bulunduğu sistemdir. Demokrasi milletleşmenin ana unsurlarından bir tanesidir. Parlamenter sistem Türkiye’de vesayet mekanizmalarını ayakta tutan ve siyaseti bir şekilde kısıtlayan sistemin adıdır.

Başkanlık sistemi diktatörlük filan değildir. Yasama, yürütme, yargı ayrıdır. 2 trilyon dolarlık bir ülkeyi parlamenter sistemin yönetmesi mümkün değildir. Biz 2 trilyon dolara hazırlanıyoruz. Biz demokrasinin daha derin işlediği bir ülkeye hazırlanıyoruz, biz anahtarın milletin elinde olduğu bir ülkeye hazırlık yapıyoruz.”

Başkanlık sisteminin çok önemli olduğunu kaydeden Soylu, “Türkiye’nin başkanlık sistemine tam anlamıyla ihtiyacı vardır. Biz bu başkanlık sistemi ile Türkiye’yi bir araya getirmek istiyoruz. Biz büyük problemlerimizi çözmek, hızlı ilerlemek, 2023, 2053, 2071 yıllarında ki hedeflerimize varmak istiyorsak, parlamenter sistemin yerine yeni bir anayasayla, içeresindeki başkanlık sistemiyle yarınlara güçlü bir şekilde adım atabilmeliyiz” dedi.