Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı esastır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, yetkisiz mahkemenin tahliye kararına ilişkin, “Yargının bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesi zedelenirse bu, yargı açısından da devlet açısından da büyük bir zafiyet içerir. Bu arkadaşlar devlet kavramının neyi ifade ettiğini hala anlayabiliyor değiller. Devlet böyle isyanlara ve asiliklere tavrını sert bir şekilde ortaya koyar” dedi.

Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yetkisiz mahkemenin tahliye kararının, Türkiye’nin bütün kurumlarını çökertmeye, onların güvenilirliklerini zedelemeye çalışmak anlamına geldiğini söyledi.

“Halkıyla devlet arasında büyük duvarlar örmeye çalışan, maalesef bunu şeytani bir planla merhale merhale işlemeye çalışan bir anlayışla karşı karşıyayız” diyen Soylu, milletin her bir bireyinin hukukun temel ilkelerine kendisini teslim ettiğini anlattı.

Soylu, bunun kanunların yapılması ve anayasanın varlığının teminatı olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Eğer burada yargının bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesi zedelenirse bu, yargı açısından da devlet açısından da büyük bir zafiyet içerir. Bu arkadaşlar devlet kavramının neyi ifade ettiğini hala anlayabiliyor değiller. Devlet böyle isyanlara ve asiliklere karşı tavrını sert bir şekilde ortaya koyar. Çünkü devletin buradaki temel paradigması millettir. Milletin hakkının gasbı söz konusudur.”

Soylu, yetkileri olmadığı halde tahliye kararı veren hakimlerin bu kararları verirken Pensilvanya’nın iradesini, idaresini kabul edip, Türkiye’de tam da 17-25 Aralık’ın niçin yapıldığını millete bir kez daha hatırlattığını ifade etti. Bunun “bir gözü karalık ve aymazlık” olduğunu belirten Soylu, “Hukukun temel ilkelerine hepimiz bağlı kalmalıyız. Yargının tarafsızlığı ve bağımsızlığı esastır ama bu istismar edilmemeli, kullanılmamalıdır. Bugün bunun maalesef kullanıldığını görüyoruz” dedi.

Milletin, Türkiye’nin bu illetten kurtulacağını bilmesi gerektiğine işaret eden Soylu, “Milletimiz, bize bunun için 7 Haziran’da bir güç daha versin. Biz Türkiye’nin geleceğini hastalıklı yapmaya çalışan bu anlayışı tasfiye edelim ve bir daha bu topraklarda iddia sahibi olamasınlar. Cemaat üzerinden iddia oluşturma gayretleri, paralel yapı üzerinden devlete hakimiyet gayretleri bu milletin ağrına gitmektedir. Bir taraftan Kabakçı Mustafa isyanı, bir taraftan Patrona Halil isyanı, neredeyse bunlardan daha üste bir isyanla karşı karşıyayız” şeklinde konuştu.

Bu kişilerin iyilik, adalet, insanlık kavramlarını unuttuğunu dile getiren Soylu, “Sapkın bir yapı içerisindeler. Bunu anlamakta zorlanıyoruz. Sağlıklı olmadıklarını düşünüyorum, hastalıklı bir hal görüyorum. Bunun da ancak hukukun dili ile çözüleceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.