Yapılan yatırımlar tesadüf değil

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye Gençlik Vakfı’nın (TÜGVA) düzenlediği “TÜGVA Genç Diplomat Akademisi”nde konferansa katıldı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Vakfın Zeytinburnu’ndaki merkezinde düzenlenen “Menderes’ten Erdoğan’a Türk Demokrasisinin Süreci” başlıklı konferansta, üniversite öğrencisi ve mezunu olan gençlere seslendi.

Süleyman Soylu, burada yaptığı konuşmada tanzimat döneminden itibaren Türkiye’de çok partili siyasi hayatın yaşandığını, partilerin isimleri değişse de nitelikleri ve yürüdükleri yolun hiçbir zaman değişmediğini aktardı.

Menderes, Özal ve Erdoğan dönemlerinde yapılan icraatların birbiriyle paralellik gösterdiğini dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

“1950-60 döneminde köylerle şehirler entegre edilmiştir. Bir köylünün oğlu, bir köylünün kızı artık hakim, artık mühendis, artık doktor, artık avukat olabilme imkanını, vali olabilme imkanını yakalamıştır. Köylerle şehirler arasında yollar yapılmış, Türkiye onbinlerce kilometre yol ağıyla kucaklaşmış, köylere elektrik gelmiş, sanayi devrimini atlamış, sanayi devrimini yakalayamamış Türkiye bir nebze de olsa kağıt fabrikalarıyla, bez fabrikalarıyla aynen bugün yapılanlar gibi ve büyük hamlelerle, barajlarla, köprülerle, geçitlerle birbirine buluşmaya, birbirine bağlamaya çalışmıştır. Sadece şunu not etmenizi isterim, rahmetli Menderes, köylerle şehirleri birbirine bağlamıştır. Rahmetli Özal, büyükşehirleri birbirine bağlamıştır, Tayyip Erdoğan da Türkiye’nin bütün vilayetlerini bölünmüş yollarla birbirine bağlamıştır. Aslında ben size bir çizgiyi anlatmaya çalışıyorum. O gün 22 barajdan bahsediliyor, bugün AK Parti döneminde 300’ü aşkın barajla birlikte Türkiye’nin üretimini sağlayabilme ve Türkiye’nin dünyayla rekabet edebilme koşullarının oluşturulabilmesi sağlanmıştır.”

Türkiye’nin coğrafi konumunun getirdiği üstünlüklerin sanılanın çok üzerinde olduğuna dikkati çeken Soylu, havalimanı ve ulaşım alanında yapılan yatırımların tesadüf olmadığını ifade etti.

Soylu, Türkiye’nin genç insan kaynağının da büyük önem taşıdığını ve bu nedenle gençlerden beklentilerinin büyük olduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmasının ardından, Soylu’ya günün anısına TÜGVA Genel Başkanı İsmail Emanet ile vakfın eğitim koordinatörü Mehmetcan Tokdemirli tarafından plaket ve çiçek takdim edildi.