Umut Oran hakkında suç duyurusu

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Süleyman Soylu, CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran’ın 22 Mart 2014 tarihinde AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında yapmış olduğu açıklamalarla ilgili olarak suç duyurusunda bulundu.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Sayın Süleyman Soylu’nun avukatı Uğur Kızılca tarafından bugün Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına verilen dilekçede; şüpheli Umut Oran’ın AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkında “en otoriter, özgürlük ve demokrasi düşmanı bir diktatör olarak tarihe geçecektir” şeklinde beyanda bulunmak suretiyle hakaret, “Başbakan Erdoğan’ın seçimden kaçmak için her türlü yolu deneyebileceğini, hatta bunun kendisine suikast düzenletmekten, Türkiye’de bir iç karışıklık yaratmaya kadar uzanabileceğini” şeklinde beyanda bulunmak suretiyle iftira ve hakaret  “Bu hafta yeni gelişmeler olacak. Erdoğan’ın korktuğu başına gelecek. Erdoğan, belki de 30 Mart’ı bile görmeden siyasetten çekilebilir. “ şeklinde beyanda bulunmak suretiyle de tehdit suçlarını işlediğini iddia edildi.

Şikayet dilekçesinin devamında ise şüpheli Umut Oran’ın “Bu hafta yeni gelişmeler olacak. Erdoğan’ın korktuğu başına gelecek. Erdoğan, belki de 30 Mart’ı bile görmeden siyasetten çekilebilir.” şeklindeki açıklamalarından ve şüphelinin mensup olduğu partinin Genel BaşkanıKemal Kılıçdaroğlu’nun bir internet sitesinde yer alan Suriye’de bulunan Türkiye’nin toprak parçası olan Cabar Kalesi’nden dolayı Türkiye’nin seçimlerden önce orduyu Suriye’ye sokabileceği ve bu konuda duyumlar aldığına dairbenzer açıklamalarından kısa bir süre sonra yani yaklaşık 5 gün sonra gizli bilgilerin ifşa edildiği bir kaydın servis edildiğine dikkat çekilerek  5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu’nun Gizli Kalması Gereken Bilgileri Açıklama başlıklı  330. maddesinde yer alan suç ile Uluslararası Casusluk başlıklı 331. maddesinde yer alan suç yönünden  5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 37,38,39,40. maddeleri uyarınca iştirak ve irtibatının  olup olmadığının araştırılması talep edildi.