Ülkenizle gurur ve onur duyun

Almanya’nın Dortmund kentinde düzenlenen “Her Yönüyle Trabzon Etkinlikleri” başladı.

Trabzon Büyükşehir Belediyesi, Trabzon Vakfı ve Avrupa Trabzon Dernekleri Federasyonu tarafından Westfalenhallen’de gerçekleştirilen etkinliklerin açılış törenine katılan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun organizasyon nedeniyle selamlarını ilettiklerini söyledi.

Trabzon’un kardeşliğin, birliğin ve beraberliğin şehri olduğunu ifade eden Soylu, “Kimi ülkeler vardır, Kanuni’leri ve Fatih’leri yoktur. Allah’a şükür şehrimizin Kanuni’si de Fatihi de var. Sorumluluğumuzu ve yükümlülüğümüzü biliyoruz. Bu şehrin ne anlama geldiğini, neyi hissettirdiğini biliyoruz. O nedenle bu etkinlikle bizi bütünleştiren çok değerli eski bakanımız Faruk Nafiz Özak’a ve emeği geçenlere teşekkür etmek istiyorum. Türkiye sadece 780 bin kilometrekareden teşekkül bir ülke değildir. Trabzon da sadece kendi içinde nüfusunun yaşadığı bir şehir değildir. Biz büyük bir medeniyetin insanlarıyız” diye konuştu.

“Bizim siyasetimiz Anadolu ve Türkiye siyasetidir”

Dünün Türkiye’sini bildiklerini vurgulayan Soylu, şöyle devam etti:
“Bizi bir şekilde pranga altına almak isteyenlere karşı ülkemizi zenginleştirmek ve büyütmek, kendi medeniyetimizi dünyaya anlatabilmek için güçlü bir Türkiye’yi ifade etmek zorunda olduğumuzu biliyoruz.

Bugünlerde zor ve sıkıntılı günler yaşadığımızı biliyoruz. Bir taraftan güneydoğuda daha henüz 1 Kasım seçimleri üzerinden 4 ay geçmemişken demokrasinin oluşturduğu sonucu ortadan kaldırmak için, ülkenin birliğini ve beraberliğini, istikrarını ortadan kaldırmak için hangi tür oyunların olduğunu biliyoruz. Biz burada birliği, beraberliği ve barışı anlatmak için Türkiye’den buraya geldik. Hiç endişeniz olmasın. 365 gününün planını yapamayan Türkiye, Allah’a şükürler olsun ki bugün 2023, 2053 ve 2071 hedeflerini ortaya koyan ülke oldu. Bunun siyaseti yok.

Bizim siyasetimiz Anadolu ve Türkiye siyasetidir. Hep beraber görüyoruz.”

Bir insanlık sınavından geçildiğine işaret eden Soylu, Türkiye’nin 2 milyon 600 bin Suriyeliye kapılarını açarak bu sınavdan geçtiğini vurguladı.

Türkiye’nin bunu ilk defa yapmadığını bildiren Soylu, “Sadece bugün değil, bizim topraklarımıza gelen Çerkezlere, Gürcülere, Abazalara ve Balkanlardan gelen herkese kucağımızı açtık. Biz bir millet olduk onlarla. Nasıl bir medeniyet çizgisi içinde yürüdüğümüzü de biliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Türkiye hiçbir zaman teröre mahkum olmamıştır”

Tek bir teröristin dahi ülke toprakları içinde olmasına müsaade etmeyeceklerini belirten Soylu, şunları kaydetti:

“Bütün bu imtihanlardan Türkiye’yi geçirmeye çalışanlara sesleniyorum; bir taraftan şehitlerimiz olacak, onları katledenlere taziyeye gidecekler ve o taziyelerle beraber bunu bir siyasi partinin bayrağı altında gerçekleştirecekler. Demokrasi birlik ve beraberlik için var. Türkiye hiçbir zaman teröre mahkum olmamıştır, olmayacaktır da. Kim ne yaparsa yapsın, ne ortaya koyarsa koysun. Dünya ve insanlık adına Ortadoğu’ya da barışı biz getireceğiz, dünyaya da barışın gelmesi için elimizden gelen gayreti sarf edeceğiz. Ama bir tek teröristin kendi ülke topraklarımızın içinde olmasına da müsaade etmeyeceğiz. Siz burada bizim bayraktarlığımızı ve elçiliğimizi yapıyorsunuz. Her birinize tek tek sesleniyorum. Ülkenizle gurur ve onur duyun” dedi.