“Geçmişleriyle Hesaplaşamadılar”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Meclis Darbeleri Araştırma Komisyonu’na konuşan eski siyasilerin açıklamalarını ‘’top çevirme’’ olarak nitelendirdi. Soylu, “Tarihe not düşme fırsatını ıskaladılar” dedi. 

Bir devrin sorgulandığını, milleti zulümle karşı karışıya bırakanların yargıda da hesap verdiğini söyleyen Soylu, “Türkiye’de bütün dünyanın özenerek izlediği bir demokratikleşme süreci yaşanıyor. Fakat sürecin içinde olanlar ve bu konuda Meclis Araştırma Komisyonu’nun tüm gayretlerine rağmen bu sürecin yapıcıları benim kanaatime göre tarihe ışık tutacak, sürecin sorumlularını tarih önüne çıkaracak bir aydınlatmada bulunmadılar” dedi.

Eski siyasetçilerin, bildiklerinden farklı birşey söylemediklerini belirten Soylu, “bütün bu komisyona gelip konuştuklarının hepsini açık istihbarattan, gazetelerden, dergilerden duyduk. Twitter’da, Facebook’ta bunlardan çok daha önemli, çok daha somut bilgiler sözkonusu.” İfadelerini kullandı. Araştırma komisyonunun çok net sorular ortaya koymasına rağmen, cevapların yetersiz kaldığını kaydeden Soylu, “neredeyse 1960 darbesi failsiz kalacak ya, üç maymunu oynuyor herkes, bilmiyorum, diyor” diye konuştu.

İfade veren siyasetçilerin geçmişleriyle hesaplaşamadıklarını vurgulayan Soylu, “ya geçmiş birlikteliklerini ifşa etmek istemediler, ya da geleceğe ait beklentileri var” dedi.

Oğuzhan Şahin / Ankara