“TÜRKİYE’Yİ HER TÜRLÜ KURALIN UYGULANDIĞI BİR ÜLKE HALİNE GETİRECEĞİZ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bir taraftan kural getireceğiz, bir taraftan özel sektöre güveneceğiz, bir taraftan insanımızı eğiteceğiz, bir taraftan da Türkiye’yi hep birlikte daha güvenilir, her türlü kuralın uygulandığı bir ülke haline getireceğiz.” dedi.

Karayolu trafik güvenliğinin masaya yatırılacağı “8. Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyum ve Sergisi”, ATO Congresium’nda başladı.

Sempozyuma Başbakan Binali Yıldırım’ın yanı sıra İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile diğer ilgililer katıldı.

Soylu, saygı duruşunun ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından sempozyumun açılışında yaptığı konuşmada, bu yıl sekizincisi düzenlenen Karayolu Trafik Güvenliği Sempozyumu ve Sergisi’nin İçişleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme, Milli Eğitim ile Bilim Sanayi ve Teknoloji bakanlıkları ile ilgili diğer kurum ve kuruluşların koordinasyonunda gerçekleştirildiğini söyledi.

Etkinlikle trafik meselesi konusunda toplumsal farkındalık yaratılması ve paydaşlarla görüş alışverişinde bulunulmasının amaçlandığına değinen Soylu, yapılan çalışmalarla trafik kazalarının azaltılmasını hedeflediklerini bildirdi

Soylu, yılda 1 milyon araç ve sürücünün trafiğe katıldığı ve trafik kazalarında yılda 7 bin 300 kişinin hayatını kaybettiği bilgisini paylaşarak, trafik konusunda eğitim ve denetim faaliyetlerine özel önem verdiklerini vurguladı.

Trafiğin daha güvenli olabilmesi için hükümet olarak yolların kalitesinin artırıldığına işaret eden Soylu, Türkiye’nin gelişmiş bir ülke olduğunu ve bölünmüş yol hamlesinin Türkiye’yi bambaşka bir atmosfere taşıdığını belirtti. Soylu, “Geçmişte yurt dışına gidenler bize gittikleri ülkelerin yol kalitesinden bahsediyordu. Bugün biz onların çok üzerindeyiz.” diye konuştu.

Bakan Soylu, İçı̇şlerı̇ Bakanlığı olarak karayolları güvenlı̇ğı̇ noktasında bı̇r dı̇zı̇ yenı̇ tedbı̇rı̇ ı̇çeren “Trafı̇k Güvenlı̇ğı̇ Uygulama Polı̇tı̇ka Belgesı̇”ni ortaya koyduklarını, yaptıkları çalışmalarla amaçlarının kazaları en aza indirmek olduğunu aktardı.

Maket araç uygulaması konusunda eleştirildiklerini dile getiren Soylu, uygulamayı kaldırabileceklerini ancak sonuçlarının olumlu olduğunu bildirdi. Soylu, “Ölçümlerde kaza sayısı ve ölümlü kazalarda yüzde 6’nın üzerinde iyileşme oldu. Uygulamadaki amacımız polisin görünür olmasını sağlamak.” ifadesini kullandı.

Soylu, oto yollarda oluşturulan hız koridorunun da ölümlü kazalarda yüzde 9, ölü sayısında yüzde 6’lık bir azalış sağladığına dikkati çekti.

Toplantı öncesinde sergiyi gezme imkanı bulduğunu anlatan Soylu, sergide servis araçlarında kullanılacak oturma sensörlerinin bir firma tarafından yerli ve milli olarak yapıldığını gördüğünü söyledi.

Bakan Soylu, şunları kaydetti:

“Artık bir çocuğumuzun bir daha arabada bırakılıp da hepimizin üzüldüğü bir durumla karşı karşıya kalmayacağız. Bir taraftan kural getireceğiz, bir taraftan özel sektöre güveneceğiz, bir taraftan insanımızı eğiteceğiz, bir taraftan da Türkiye’yi hep birlikte daha güvenilir, her türlü kuralın uygulandığı bir ülke haline getireceğiz.”