“TÜRKİYE’Yİ DÜNYANIN MERKEZİ HALİNE GETİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Of Hükümet Konağı açılış töreninden sonra ilçe meydanında düzenlenen mitingde hemşerilerine seslendi.

Bölgede çok ciddi yatırımlar kazandırdıklarını belirten Bakan Soylu, yatırımları anlatarak şöyle dedi:​

“Bizi güçlü gönderdiniz”​

“1 Kasım’da bizi meclise güçlü gönderin dedik. Allah sizden razı olsun. Güçlü gönderdiniz. Trabzon-Erzincan Demiryolunun ihalesi yapıldı. Bizi güçlü gönderdiniz; şehir hastanesinin Yüksek Planlama Kurulu kararı alındı, ihale ilanına çıkıldı, inşallah yakın zamanda ihalesi yapılacak. Bizi güçlü gönderdiniz; uzun zamandır Trabzon’da bitmeyen Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi’nin açılışını yaptık. Bizi güçlü gönderdiniz; Akyazı stadını tamamladık. Bizi güçlü gönderdiniz Arsin Yatırım Adası’nın projesine başladık. Bizi güçlü gönderdiniz; ikinci Devlet Üniversitesini Meclisten geçirdik, dün rektör atandı ve hayata geçti. Bizi güçlü gönderdiniz; Kanuni Bulvarını, Zigana Tüneli’ni yapıyoruz. Bizi güçlü gönderdiniz; Farabi Çocuk Hastanesini yapıyoruz.”

“Her seçim Türkiye’de kritiktir”

24 Haziran seçimlerini hatırlatan ve ülkenin çok önemli ve kritik bir seçime gittiğini kaydeden Bakan Soylu, “Türkiye çok kritik bir seçime gidiyor. Çok önemli.. Evet, her seçim Türkiye’de kritiktir. Bizim memleketimiz kritik bir memleket olduğu için, önemli bir memleket olduğu için attığımız adım hep bizi ilerlere taşımaktadır. Hep bizi geleceğe taşımaktadır. Milletin verdiği karar hep bizi zenginliğe, daha fazla özgürlüğe taşımaktadır. Ne kadar önümüzü kesmeye çalıştılarsa, şu seçimlerde ortaya koyduğunuz iradeyle beraber siz onlara cevabı verdiniz. Ürkütmeye çalıştılar. Bu ülkede başbakanlar astılar ‘siz bu ülkeyi yönetemezsiniz’ dediler. Darbeler yaptılar. Kardeşleri sağcı-solcu diye birbirlerine düşürmeye çalıştılar. Yapmadıkları kalmadı. Alevi-suni, Türk- Kürt, laik-anti laik diye uydurukça işler kafamıza çıkardılar. Bizi 71 darbesiyle, 80 darbesiyle terbiye etmeye çalıştılar. Hala terbiye etmeye çalışıyorlar. Söyleyeyim geçen gün “Atatürk’ü Düşünme Derneği” adı altında, ismi de yakışmayan aslında, diyor ki “1960 darbesi milletin kurtuluşu olmuştur” yani bir taraftan rahmetli Menderes’in idam edilmesini onaylıyor, diğer taraftan da o darbenin Türkiye’ye götürmüş olduğu kararlılığı, bir aydınlık olarak tarif etmeye çalışıyor. Ben de açıklama yaptım. Dedim ki; ‘hemen suç duyurusunda bulunuyoruz, gereğini de yapacağız, hemen de soruşturma başlatıyoruz’ Ama tweet’i hemen silmişler. Silmeseydiniz de görseydim. Burası eski Türkiye değil. Burada hiç kimse milletin inandığı demokrasiye her hangi bir adım ortaya koyamaz. Böyle bir şey söz konusu değildir. Burası hukuk devletidir. Burası demokratik bir devlettir. Milletin iradesiyle kimse, milletin hatıralarıyla, milletin sevdikleriyle, milletim inanç duyduklarıyla hiç kimse ama hiç kimse bu şekilde bir değerlendirmeyle ortaya çıkamaz.” Diye konuştu.

“Terörle mücadelemizi yarım mı bırakalım”

Mücadelenin yarım bırakılmadan devam edeceğini anlatan Bakan Soylu, “Kıymetli hemşerilerim sadece bu değil. Elbette ki biz işimizi yarım bırakmayalım değil mi? Yarım bırakalım mı? Biz terörle mücadelemizi yarım bırakalım mı? Biz PKK’yla mücadelemizi yarım bırakalım mı? Biz o lanet olası o FETÖ’yle mücadelemizi yarım bırakalım mı? Biz Dini Mü Bini İslam’ı ifsat etmeye çalışan Deaş’la mücadelemizi yarım bırakalım mı? Biz DHKP-C ile mücadelemizi yarım bırakalım mı? Biz okyanus ötesinden bize parmak sallayanlara, ben dünyanın en büyük devletiyim diyenlere karşı ayakta güçlü durmamızı yarım bırakalım mı? Biz bu ülkede demokrasiyi, zenginliği, hukukun üstünlüğünü ve bu ülkeye, bu ülkenin yarınlarına umutla bakmayı yarım bırakalım mı?” diyerek konuşmasına devam etti.

“Vakit milli otomobilimizi yapma vaktidir”

Vakit nedir biliyor musunuz? Vakit kendi otomobilimizi, milli otomobilimizi yapma vaktidir. Vakit nedir biliyor musunuz? Vakit bir taraftan kendi uçağımızı, bir taraftan şehir hastanelerimizi, bir taraftan Türkiye’nin her tarafında yaptığımız barajları, vakit bu ülkede bir taraftan 3. Havalimanını tamamlama, bitirme vaktidir.

Kıymetli hemşerilerim biz üçüncü havalimanını sadece uçaklar gelsin insin diye mi yapıyoruz? Bu hizmetleri bunun için mi yapıyoruz? Hayır. Hiç kimse farkında değilse buradan söyleyelim. Biz dünyanın en önemli ülkesinde, en pahalı arazisinde, en kıymetli arsasında, en kıymetli vatanında yaşıyoruz. Bize dün yaptırmadıklarını bugün güçlü bir şekilde yaparak Türkiye’yi dünyanın merkezi haline getirmeye çalışıyoruz. Duymuyorlarsa duysunlar. Kıskanmıyorlarsa kıskansınlar. Çatlamıyorlarsa çatlasınlar. Dedi.

“Biz Yasin Börü’nün ailesine ne diyeceğiz”

Ramazanın 4. Gününe kadar Van’da, Başkale’de, Şemdinli’de Hakkâri, Yüksekova’da Şırnak, Cizre Silopi’de, Diyarbakır’da iftar ve sahurlar yaptığını anlatan Bakan Soylu; sokakların gece yarısına kadar huzur içinde olduğunu belirtti.HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Demirtaş’ın seçim kampanyasını tutuksuz olarak sürdürmesi çağrısında bulunan Muharrem İnce, Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu’na da tepki göstererek şöyle dedi:

“6630 kilometre orada görevden aldığımız Belediyelerde görevlendirdiğimiz kayyumların yaptığı sıcak asfalt var. Tam 10 milyon metre kare parke taş var. Tam 40 bin kilometre kare sathi kaplama var. Tam 40 bin kilometre kare stabilize yol var. Binler kilometre kanalizasyon var. Bu ülkede teröre giden paralar orada milletimize gitti. Ama birileri bundan rahatsız oldu biliyorsunuz değil mi? Muharrem İnce rahatsız oldu mu? Akşener rahatsız oldu mu? Bizi en çok üzen de rahmetli Erbakan Hoca’mızın partisinin bugün başında olanlar Temel Karamollaoğlu da rahatsız oldu. Ne diyorlar biliyor musunuz? ‘Selahattin Demirtaş içerden çıksın propaganda yapsın’ peki her şeyi bir tarafa bırakalım 6-7 Ekim olaylarında bu ülkede 53 kişinin katledilmesi talimatını kim verdi? Yasin Börü’nünkatledilmesini kim sağladı? Sayın İnce, Sayın Akşener, Sayın Mollaoğlu Demirtaş çıksın öyle mi? Peki biz terörle mücadele edip şehit olan evlatlarımıza ne diyeceğiz? Biz Yasin Börü’nün ailesine ne diyeceğiz? Biz o belediyelere gönderilen paraları, terör örgütlerine gönderip; terör örgütlerinden askerimize, polisimize, ülkemizin birliğine, jandarmamıza, korucumuza kurşun sıkan teröristlerin sonrasında ölen evlatlarımıza, şehitlerimize ne diyeceğiz?

Dün akşam eş başkanları televizyonlarda konuşuyor HDP’nin ne dedi biliyor musunuz? “Sur bizim çukur bizim direnişimizdir” dedi. Evet, Temel Karamollaoğlu buradan size söylüyorum. Bir yer de sıkıştınız mı, nefesi Tayyip Erdoğan’ın yanında alıyorsunuz. “Aman bize yardımcı ol diye” Ama ömür boyu bu adamı kıskandınız. Ülkemizdeki özgürlükleri getiren, ülkemizdeki hürriyeti getiren, dünün Türkiye’sinin hepimizin üzerinde felaketler oluşturduğu senaryoları bir birelinin tersiyle iten bu kişiyi kıskandınız. Kıskancınızdan şuanda yaptığınız bir şer ittifakının içinde olmaktır. Bu millet bunu görmektedir. Hem CHP ile birliktesiniz hem de öteki taraftan başka bir tablo Demirtaş ve HDP ile birlikte bir büyük adım atıyorsunuz. Bunu bu millet affetmez. Siz hangi adımı atarsanız atın şunu bilesiniz ki; bu teröristleri kurtaramayacaksınız.”

Hemşerileri tarafından coşkuyla dinlenen Bakan Soylu, 24 Haziran seçimlerinde hemşerilerinden rekor oy beklediğini dile getirerek konuşmasını tamamladı.