Türkiye’yi dünyanın ilk 10 büyük devletinden biri haline getireceğiz

İçişleri Bakanı Soylu, “Bize diyorlar ki ’60 darbesi, 71 muhtırası, 80 darbesi sizi akıllandırmadı’. Burada söylüyoruz, akıllanmadık, akıllanmayacağız ve Türkiye’yi dünyanın ilk 10 büyük devletinden birisi haline getireceğiz.” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bize diyorlar ki ’60 darbesi sizi akıllandırmadı, 71 muhtırası sizi akıllandırmadı, 80 darbesi sizi akıllandırmadı’. Burada söylüyoruz, akıllanmadık, akıllanmayacağız ve Türkiye’yi dünyanın ilk 10 büyük devletinden birisi haline getireceğiz.” dedi.

Soylu, Sincan Lale Meydanı Konferans Salonu’nda vatandaşlara hitap etti. Türkiye’nin kurucu anayasası sonrası yapılan tüm anayasaların, dünyadaki ve toplumdaki değişimi ıskaladığını söyledi. Soylu, bu anayasaların değişime, gelişmeye, büyümeye kapalı olduğunu ifade ederek, geleceği hesaba katmayarak geçmişe tepki anayasaları olarak oluşturulduğunu belirtti.

Bu anayasaların kendi milletini tehdit olarak gördüğünü dile getiren Soylu, anayasanın geçmişe değil, geleceğe bakması gerektiğini ifade etti.

“Anayasalar birilerinin zannettiği gibi değişmeyen, sabit kanunlar değildir. Toplumların, milletlerin ve zamanın değişimine göre uyum sağlamakla mükelleftirler.” diyen Soylu, özellikle 2002’den sonra büyük bir değişim yaşayan Türkiye’nin bu “protez anayasalardan” kurtulmasının şart olduğunu kaydetti.

27 Mayıs darbesiyle Türkiye’de demokrasinin çöktüğünü, bunu çökertenlerin bir çivi daha çakmak için milletin değerlerini hiçe sayan bir anayasa oluşturduğunu ifade eden Soylu, sivil siyasete, demokrasiye, milletin ve ülkenin gelişmesine 1982 Anayasası ile bir balyoz daha indirildiğini dile getirerek, “Benim güzel ülkemin ayağına prangayı elbette ki böyle taktılar.” dedi.

Bakan Soylu, zaman içinde ezanı aslıyla okutmayarak çocuklara Kur’an’ı yasaklayarak, her 6 ayda bir başbakanın idam fotoğrafını yayınlayarak; terörizmle, enflasyonla, anarşizmle, ekonomik krizle, 1971 muhtırasıyla, kardeşleri birbirine vurdurarak; 28 Şubat’la, kadınların kıyafetleriyle, Gezi olaylarıyla, 17-25 Aralık’la ve daha başka sebeplerle Türkiye’nin terbiye edilmeye çalışıldığını kaydetti.

“Patron millettir”

Türk milletinin on yıllardır dayatılan kurallarla sınırlandırılmak istendiğini, son noktanın ise 15 Temmuz’da konulmaya çalışıldığını belirten Soylu, “Patron biziz, kuralları biz koyduk, istediğimizi yaparız” denildiğini ve bir gün Danıştay, bir gün Yargıtay, bir gün Anayasa Mahkemesinin, siyasileri, milleti, devlet adamlarını, bütün değerleri ve inançları istismar etmek için medyanın, uluslararası kuruluşların, sermayenin, darbeci generallerin patron yapıldığını söyledi.

Soylu, 16 Nisan’da bir karar verileceğini ve kararın “Siz patron değilsiniz” diyenlere karşı bir haykırışı ortaya koyacağını kaydetti. Soylu, “Hep beraber haykıracağız, ‘Patron millettir, patron millettir, patron millettir’ diyeceğiz biz bunlara.” ifadesini kullandı.

Bakan Soylu, “Bize diyorlar ki ’60 darbesi sizi akıllandırmadı, 71 muhtırası sizi akıllandırmadı, 80 darbesi sizi akıllandırmadı’. Burada söylüyoruz, akıllanmadık, akıllanmayacağız ve Türkiye’yi dünyanın ilk 10 büyük devletinden birisi haline getireceğiz.” diye konuştu.

Terörle korkutularak, evlere pusula gönderilerek, çocuklar tehdit edilip ailelerinin AK Parti’ye oy vermemeleri istenerek, yalanlarla yüzde 10 barajının üstüne çıkanların, milletin onlara ülkeyi bölme talimatı verdiğini zannettiklerini belirten Soylu, “Birisi, ‘TC’yi tükürüğümüzle boğacağız’ dedi. Nerede o şimdi? Kodeste. Onlar milletimizi yanlış tanımışlar.” dedi.

Bir başkasının da “Biz özerklik ilan edeceğiz.” dediğini aktaran Soylu, şunları söyledi:

“O gün cesaretiniz yüksekte. Tulumu bacağından sallıyordunuz. Ne bu milletin tarihine, ne Çanakkale’ye, ne Kurtuluş Savaşı’na, ne bu milletin birliğine, ne bu milletin bölünmezliğine hiç aldırmadan hoyratça bu milleti tehdit ederek, ‘Bundan sonra burayı biz yöneteceğiz’ diyordunuz. Hadi bakalım. Bugün özerkliği ilan et de görelim boyunun posunun ölçüsünü. Hadi. Ne duruyorsun? Cumhurbaşkanımızın net talimatı var, Başbakanımızın net direktifleri var; ‘Bu terörü bitireceksiniz ve bu ülkede bir daha terörle bu ülkenin yorulması ve meşgul edilmesini istemiyoruz.’ diye.”

“Bizim evlatlarımız onları kovalıyorlar”

Terör operasyonlarına da değinen Bakan Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sabah Ağrı’daki evlatlarımız, Doğubayazıt’taki bölge sorumluları dahil olmak üzere 2 kişiyi daha etkisiz hale getirmeye çalıştılar, ellerinde hain planlarla yakaladılar. Evlatlarımız Allah’a çok şükürler olsun ki Gabar’da, Cudi’de, Lice kırsalında, Mardin’in kırsallarında, Kars’ta, Tendürek’te, her noktada bunlara nefes aldırmayacak bir şekilde büyük bir mücadele ortaya koyuyor, bunlar kaçıyorlar, sıçan gibi kaçıyorlar, bizim evlatlarımız onları kovalıyorlar.”

“Millete hizmete devam”

Bakan Soylu, kendilerini eleştirenlere karşı iyi hizmet yapmaya devam edeceklerini belirterek, şunları söyledi:

“AK Parti, 15 yıldır bu millete hem kulağını açmış hem Cumhurbaşkanımızın söylediği bir sözden hiçbir zaman ayrılmamış. ‘Efendi değil, hizmetkar olacağız’. Köprüsünü, yolunu, barajını yapmış, daha da devam ediyor. Onun ötesinde her 100 liranın 70 lirasını bütçeden faize vermeyi kesmiş, 60 lirasını yatırıma vermiş, 60 lirasını kalkınmaya vermiş, 60 lirasını eğitime vermiş, götürmüş çocuğun masasının üzerine, sırasının üzerine okul kitabını koymuş, tabletini koymuş, yetmemiş orada evinde duran ve bekleşen, ‘Ben engelliyim, bu devlet bana niye yardım etmiyor?’ diyenlere karşı da ‘Artık parayı faize değil, sana vereceğim’ diyerek devletin devletlik anlayışını, kardeşlik anlayışın ortaya koydu.”

CHP’ye ilişkin ise Soylu, “Biz, ‘2023’ dedik ‘Cumhuriyetin yüzüncü yılı’ dedik, sen bize kızdın, sen ‘2030’ de. Bir şey öner bu millete. Biz ‘2053’ dedik, hadi Fatih Sultan Mehmed’e kızıyorsun diyelim, sen ‘2060’ de. Biz ‘2071’ dedik, sen Alparslan’a, Malazgirt’e kızıyorsun, de ki ‘2100’. Hadi biz ‘Araba imal edeceğiz, otomobil imal edeceğiz dedik, uçak yapacağız’ dedik. Sen bir boy daha geç, de ki uzayda şehir kuracağım.” ifadelerini kullandı.

Bakan Soylu, “Eline vermişler bir pusula, ‘Sen buradan sapma, sana millet lazım değil. Sen iktidar olmasan da muktedir olursun, sen merak etme, sen bizim hakkımızı savun’ dersen çakılı kazık gibi öyle kalır, ondan sonra peşine tenekeyi takarlar, seni oradan gönderiverirler.” diye konuştu.

MHP ile uzlaşı yoluyla “yeni anayasayı milletin önüne getirdiklerini” dile getiren Soylu, CHP’nin ise PKK ve FETÖ ile ittifak ettiğini söyledi.

Konuşmasında anayasa değişikliği hakkında da bilgi veren Soylu, demokrasinin eksiksiz işleyeceği, hukuk ve yargının bağımsız ve tarafsız olacağı, parlamentonun, hükümetin kendi işine bakabileceği, Türkiye’nin hedeflerine dolu dizgin gidebileceği fırsat yıllarının önlerinde olduğunu, 16 Nisan’da verilecek kararla bunun taçlandırılabileceğini kaydetti.