Türkiye’yi bu şer ittifakının pençesine teslim etmeyelim

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi eleştirerek, “Trabzon’da, Of’ta, İzmir’de, Konya’da milliyetçilik yapmak kolay. Git bakalım sen Diyarbakır’da burnunu dışarı çıkartabiliyor musun? Git bakalım Devlet Bahçeli buralarda gezmek kolay, Rahşat Ecevit’e yıllarca yalaklık yapmak kolay. Milliyetçilik esas gidip Hakkari’de Yüksekova’da havalimanını yapıp ayyıldızlı bayrağı orada dalgalandırmaktır” dedi.

Soylu, Araklı ilçesindeki bir restoranda, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Soylu, burada yaptığı konuşmada, AK Parti iktidarında Türkiye’de yapılan icraatları anlatarak, geçmişte emekli maaşlarını ödeyemeyecek durumda olan bir Türkiye’den bugün dünyada insanlık adına 4 milyar dolarlık yardım yapan bir Türkiye’ye gelindiğini ifade etti.

Ülkede geçmişte ambulansın mazotu olmadığını belirten Soylu, “Ufak tefek bazı kırgınlıklardan, bazı eksikliklerden dolayı 13 yıldır Türkiye’nin karşı karşıya geldiği bu muazzam dönüşümü ‘aman şuda eksik oldu, şuda fazla oldu, şunu da yapsalardı iyiydi’ diyen bir anlayışla beraber Türkiye’yi bu şer ittifakının pençesine teslim etmeyelim” diye konuştu

Soylu, Türkiye’de Güneydoğu’yu iyi bilen 15 siyasetçiden birisi olduğunu ifade ederek, şöyle devam etti:

“Buralarda nasıl müslümanlık kavi ise oralarda da öyledir. Ne yapmaya çalışıyorlar biliyormusunuz bizi bölüp bizi parçalayıp bizi birbirimizden ayırıp esas itibariyle Ortadoğu’da bambaşka bir sistemi oluşturmaya çalışıyorlar. Aynısını Mursi için yaptılar. Irak’ta, Güneydoğu’yu da kendi istedikleri emelleri taşıdıktan sonra Türkiye’yi daha güçsüz, küçük bir ülke haline getirmeye çalışıyorlar. Bugün niçin Selahattin Demirtaş’ı Aydın Doğan destekliyor, derdi ne?. Daha düne kadar kendi televizyonlarında, paralel yapının televizyonlarında ‘Tek Türkiye” dizisinde PKK ve KCK üzerinden etnik nefretleşmeyi sağlayan o paralel cenahın mensupları bugün niye PKK ve KCK ile koyun koyuna. Niçin söylüyorum. Bugün CHP’lilerin bir kısmı ‘aman HDP’ barajı geçsin’ diye ona oy transfer etmeye çalışıyor. Aman yüzde 10’u, 11’i aşsınlar diye büyük gayret ortaya koyuyorlar. 28 Şubat’ı alkışlayan bu CHP değil miydi?. 1960 darbesi yapıldığı zaman davul çaldıran, Menderes idam edildiğinde bu ülkede 20 yılı aşkın süredir bayram ilan ettiren bunlar değil miydi?”

CHP ve MHP’nin Türkiye’yi koalisyon hükumetine düşürmek istediklerini belirterek, Aydın Doğan’ı eleştiren Soylu, “Aydın Doğan, bugün DHKP-C’nin, PKK’nın, KCK’nın desteklediği Selahattin Demirtaş’a televizyonunu tahsis etti, yazılarını kendilerini yazıyor, saz çaldırıyor, şarkı söylettiriyor. Peki 6-7 ekim olaylarını kim yaptı?” dedi.

Soylu, MHP’yi de eleştirerek, şu ifadeleri kullandı:

“Neymiş MHP milliyetçiymiş. Araklı’da milliyetçilik kolay. Bozkut işaretlerini yapmak kolay. Burada yaparsın, Araklı’da, Trabzon’da, Of’ta, İzmir’de, Konya’da milliyetçilik yapmak kolay. Git bakalım sen Diyarbakır’da burnunu dışarı çıkartabiliyor musun. Git bakalım Devlet Bahçeli buralarda gezmek kolay, Rahşat Ecevit’e yıllarca yalaklık yapmak kolay. Milliyetçilik esas gidip Hakkari’de Yüksekova’da havalimanını yapıp ayyıldızlı bayrağı orada dalgalandırmaktır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yaptığı yanlışlar.

Bahçeli döndü Rahşat Ecevit’in peşine takıldı, ne oldu Türkiye ekonomik krizden krize girdi. 16 yıl önce. Daha gençtin niye bırakıp kaçtın o zaman. Millet sana cevabını verdi, senin barajın altına düşürdü. Sonra döndün bu ülkede paralelcilerle beraber oldu. Bu memleketin istiklali ve istikbaline kastedenlerle beraber oldun ve bu kişilerle eski Türkiye’nin gelebilmesi için imza atmaya çalıştın Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde. Ne yaptı size Tayyip Erdoğan, hangi kötülüğü yaptı size Tayyip Erdoğan”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’de insanlara hastanelerde insan gibi muamele edilmesini sağladığını belirten Soylu, “Ey Bahçeli ne yaptı size Tayyip Erdoğan, bu memlekette onbinlerce kilometre ötede Orhun Abideleri’ne 48 kilometre yol yapıp atalarımızın bize bıraktığı miraslara sadece orada değil Moğalistan’da, Türkmenistan’da, Kırgızistan’da, Bosna’da, Balkanlar’da, Suriye’de Necef’te, her yerde sahip çıktı” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan döneminde ‘ben dindarım” demekten korkan insanların yerine bugün çoluğunu, çocuğunu, geleneğini, örfünü, milli hasretlerin ortaya konulabildiği bir anlayışın gerçekleştirildiğini söyleyen Soylu, seçmenlere seslenerek, önümüzdeki genel seçimlerin ya tek başına iktidar ya koalisyonu tercih etmek olduğunu ifade etti.

Soylu, Türkiye’nin koalisyonlardan çok çektiğine de vurgulayarak, ülkenin istikrar için koalisyonu tekrar yaşamak istemediğini vurguladı.

Türkiye’de son 13 yılda yapılan yatırımları anlatarak genel seçimlerin önemine değinen Soylu, “Türkiye çok önemli bir kararın arifesindedir ya bu 13 yılı birgünde tersdüz edecek bir koalisyonu getirecek ya da Türkiye tek başına bir istikrarıyla 2023’e, 2053’e ya da 2071’e doğru adım atacaktır. Karar milletimizdir. Biz anlatmakla mükellefiz. Biz 13 yıldır 4 kat zenginleştirdik, ülkede ihracatımızı 4,5, 5 kat artırdık, üniversite sayısını 2 katından fazlaya çıkardık. Bu ülkede kuru laf milliyetçiliği kolay” diye konuştu.

“Bu seçim normal bir seçim değil, bu seçim laylaylom bir seçim değil”

Türkiye’nin en önemli enerji terminali haline geldiğini ancak bu gücün ülkenin elinden alınmak istendiğini vurgulayan Soylu, “Türkiye’nin bu pahalı arsasını ellerine geçirmek istiyorlar. Gezi olayları, 17-25 aralık darbesi, 6-7 ekim olayları öyle idi. Koçbaşı ile girmeye çalıştılar beceremediler, şimdi etrafta tünel kazıp sinsi sinsi oyunlarla hendekler kazıp o hendeklerden açtıkları tünellerle evin içine girip kapıyı içeriden açmaya çalışıyorlar, buna müsaade etmeyin. Gelecek nesillerimize karşı taşıyabileceğimiz en büyük veballerden birisi ile karşı karşıya kalırız. Bu seçim normal bir seçim değil, bu seçim laylaylom bir seçim değil. Bu seçim Türkiye’nin kendi istikrarı, geleceği, zenginliği için insanımızın huzuru ve müreffeh yaşaması için kendi inanç değerlerinde yaşaması, medeniyetimizin yarına hasarsız ve onarılan şekilde taşınması için en önemli seçimdir”

Soylu, önümüzdeki genel seçimlerde milli irade ve demokrasiyi yarına taşıyacak kararlılığın gösterilmesi gerektiğini belirterek, bu nedenle AK Parti’ye destek istedi. Soylu, konuşmasının ardından ilçede esnaf ziyaretinde bulunup AK Parti iktidarında yapılan icraatları ve yeniden iktidara gelmeleri halinde Trabzon’da yapacakarı yatırımları anlattı.