Türkiye’nin yeni sosyal ve ekonomik modelini bütün dünya hayranlıkla izlemektedir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, “Bugüne kadar yaklaşık 40 bin 655 engelli, memur olarak istihdam edildi. Hem bu ay hem de 2016’nın ilk aylarında 4 bin engelli vatandaşımız daha işe girecektir” dedi.

Bakan Soylu, Türk-İş’in bir otelde gerçekleşen 22. Olağan Genel Kurulunda yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öngörüsü ve vizyonunun 13 yıldır Türkiye’ye yepyeni bir model ve yol açtığını söyledi.

AK Parti’nin, Türkiye’nin yüzleşilmekten korkulan birçok sorunla karşı karşıya kaldığı günlerde milli iradenin desteğiyle bir büyük yolculuğa çıktığını belirten Soylu, Türkiye’nin ardışık reformların ve dönüşümlerin, büyük ve güçlü hareketlerin ülkesi haline geldiğini vurguladı.
Türkiye’nin gerçekleştirilen reformlar sayesinde 13 yılda hayranlıkla izlenen bir ülke haline geldiğini de dile getiren Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hitaben, “Elbetteki bu Türkiye’nin birinci atılımı, birinci sıçraması. Şimdi yine talimatlarınız, öngörünüz ve vizyonunuz doğrultusunda, ikinci atılımına ve ikinci sıçramasına doğru yol almaktadır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de iş gücünün 21 milyondan 30 milyonun üzerine çıktığına, istihdamın 8 milyon 700 bin artarak 19 milyonlu rakamlardan 27 milyonun üzerine yükseldiğine dikkati çeken Soylu, bunun refahın, istihdamın ve büyümenin en önemli göstergesi olduğunu belirtti.

“Yeni bir anayasa Türkiye’nin mecburiyetidir”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, geçmişte dile getirdiği “Sendikalarla uzlaşmadan hiçbir adım atmayın” sözleriyle, toplumsal barışın teminatının çalışma barışı olduğununu ortaya koyduğunu aktaran Soylu, şunları söyledi:

“Türkiye’nin yeni sosyal ve ekonomik modelini bütün dünya hayranlıkla izlemektedir. Bu modelin en önemli noktaları, rıza, demokrasi ve milli iradedir. 1 Kasım seçimlerinin ardından Türkiye yeniden bu yolculuğunu daha güçlü bir şekilde devam ettirmeye çalışmaktadır. Dün, Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplantısında, millete söz verdiğimiz bin 300 lira üzerinden hiçbir tereddüt olmadan, insanımızın çalışma hayatındaki barışı temin edecek bu kararlılığı bütün taraflar da aynı anlayış ve sıcaklıkla ortaya koydular. Yaklaşık 13 yıldan beri Türkiye’de özellikle sendikal hayatta, sosyal güvenlik sisteminde, çalışma hayatında birçok reform aynı anlayış ve mantıkla sizin (Cumhurbaşkanı Erdoğan) vizyonunuz ve öngörünüz çerçevesinde ortaya konulmuştur ve devam etmektedir. Öngörünüz ve vizyonunuza tabi olduğumuzu bir kere daha ifade etmek isteriz ki, bunlar 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimizin esas teminatıdır.”

Daha demokratik, bütün kesimlerin kendisini içerisinde ifade ettiği yeni bir anayasanın Türkiye’nin mecburiyeti olduğunu ifade eden Soylu, yeni anayasa konusunda büyük bir mücadele gösterileceğine inandığını dile getirdi.

Erdoğan’ın “Biraz az kazanın” sözlerini anımsattı

Soylu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın G20’nin “Büyüme ve İstihdam İçin Daha Kapsamlı Bir Çerçeve” başlıklı ana oturumundaki, “Biraz az kazanın” sözlerini hatırlatarak, şu değerlendirmede bulundu:
“Ben de işverenlere tavsiye ediyorum, biraz az kazanın ve kazandıklarınızı özellikle dar gelirli olan insanlarla paylaşın. Bunu bir defa başarmamız lazım. Neden? Fakiri tahrik etmeyelim ve paylaşımcı anlayışı hayatımıza egemen kılalım. Buradan bir şeyi özellikle vurgulamak isterim, hepimiz ölüp gidiyoruz, paraları beraber götürüyor muyuz? Paralar beraber gelmiyor, onlar bu dünyada kalıyor, arkada varisler bunu paylaşacak. Gel bunu işçin ile bir kısmını paylaş, ondan sonra da gök kubbede hoş bir sada bırak. Önemli olan bu ve öldükten sonra da ‘Sorma, bizim öyle bir işverenimiz vardı ki, öyle bir patronumuz vardı ki gerçekten işçisinin hakkını çok ciddi manada gözetir, onun maaşını da gerçekten iyi bir konumda verirdi’, asıl olan burası, bunu başarmamız lazım.”

Bugünün Dünya Engelliler Günü olduğunu belirten Soylu, “Bugüne kadar yaklaşık 40 bin 655 engelli, memur olarak istihdam edildi. Bu yıl 4 bin 600’ü aşan sayıda alım söz konusu oldu. Hem bu ay hem de 2016’nın ilk aylarında 4 bin engelli vatandaşımız daha işe girecektir” dedi.
Bakan Soylu, engellilerin kendi iş yerlerini açması konusunda da önemli desteklerde bulunduklarını anımsatarak, bu programın hayata geçmesini sağlamak için oluşturulan fonun da ciddi bir büyüklüğe ulaştığını bildirdi.