“Türkiye’nin yarınlarına ait bir karar aşamasındayız”

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, A Haber Televizyonu’nda Murat Akgün’ün konuğuydu. Cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Soylu, “üçüncü bir isim üzerinde henüz bir değerlendirme yapılmadı” dedi.

Yaklaşan cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye’nin yarınlarına ait bir karar niteliğinde olduğunun altını çizerek konuşmasına başlayan Süleyman Soylu, bu topraklar üzerinde ilk kez halkın, kendi oylarıyla kendi idarecisini seçeceğini ve bunun çok önemli, tarihi bir süreç olduğunu söyledi.

Bugüne kadar yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin hep bir kriz ortamı halinde geliştiğini belirten Soylu, bu yaşanan cumhurbaşkanlığı krizlerinin de ülkeye çok ciddi maliyetlerinin olduğunu ve bu aziz milletin bu maliyetleri ödediğini ifade etti. İlk kez bir rejim ve  sistem krizi yaşanmadan cumhurbaşkanının seçileceğini ifade eden Süleyman Soylu, bu süreci Ak Parti’nin bütün ülkeyle birlikte tartışarak yürüttüğünü de sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin aslında bir sistem seçimi de olduğunu ifade eden Soylu “siyasetin ve yürütmenin odağını bir şekilde yeniden tanımlamalıyız” ifadelerine yer verdi. “Cumhurbaşkanının başbakanı denetlediği bir yürütme sistemi olmaz. Böyle parçalı bir yapı, büyük Türkiye’yi oluşturamaz” diyen Süleyman Soylu, bugün yaşanan uyumun,  cumhurbaşkanı ve başbakanın şahsiyetlerinden kaynaklanan bir uyum olduğunu, bundan on yıl sonrasında ve başka kişiler sözkonusu olduğunda bunun garantisinin verilemeyeceğini ve dolayısıyla geçmiş sıkıntıların yeniden yaşanabileceğine vurgu yaptı ve “Biz bu sistemle buraya kadar geldik.Bu sistem bizi yarına,yeni hedeflerimize taşıyacak mı,buna karar vermek lazım.” Ifadelerini kullandı.

Seçilecek Cumhurbaşkanı’nın soyut bir cumhurbaşkanı olmayacağını ifade eden Soylu, bu konuda Almanya’yı örnek göstererek Almanya Cumhurbaşkanı’nın sözlerinin ne Alman kamuoyunda ne de Türkiye kamuoyunda pek yankı bulmadığını fakat Başbakan Merkel’in sözlerinin her zaman daha fazla yankı bulduğuna dikkati çekti.

Muhalefetin ortak aday çıkarması ile ilgili bir soru üzerine, böyle bir gelişmeden memnunluk duyacaklarını belirten Süleyman Soylu, bunun sağlıklı bir demokrasinin işareti olduğunu ifade ederek “biz rekabetin hiçbir türlüsünden kaçmayız” dedi.