Türkiye’nin tek başına iktidara ihtiyacı var

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, “Hiç kimse bizim coğrafyamızda, bizim olmadığımız herhangi bir elbiseyi biçebilme kabiliyetine sahip olamayacaktır” dedi.

Soylu, Arsin ilçesinin Yeşilce Mahallesi’nde çay ocağında muhtarlar ve partililerle bir araya gelerek, 1 Kasım’ın hep birlikte ülkenin geleceğine yön verilecek günün adı olduğunu belirtti.

Süleyman Soylu, “1 Kasım ülkemiz, milletimiz ve coğrafyamız için selamet gününün adıdır. 1 Kasım, inşallah bu ülkede yeni ve büyük demokratik Türkiye’nin adımlarının kararlılıkla atılacağı günün adıdır” diye konuştu.

Türkiye’de 7 Haziran seçiminin ardından yaşanan sürece ilişkin görüşlerini paylaşan Soylu, “Son 3,5 ayda eski Türkiye fotoğrafı gördük. Eski Türkiye fotoğrafı ile yeni Türkiye fotoğrafının ayrılmasını isteyenlerin ve Türkiye’nin, yeni Türkiye’ye adım atmasını istemeyenlerin ortaya koymuş olduğu gayretleri gördük” ifadelerini kullandı.

Soylu, Türkiye’nin 13 yıldır ortaya koyduğu kazanımlara sahip çıkan bir anlayışla bütünleşmesi gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Türkiye’nin tek başına iktidara ihtiyacı var çünkü Türkiye hedefleri olan bir ülke. Etrafındaki coğrafya ile kuracağı diyaloğu ve dünyaya söyleyecek sözü olduğunu ifade eden bir anlayışı şu anda mevcuttur. Yapmak istedikleri şu, ‘aman Türkiye güçlü, kudretli olmasın. Türkiye’de iradeli, iyi yöneten idareciler olmasın. Onları sakatlayalım, toplum karşısında zafiyete düşürelim’ diye bir anlayışı hep birlikte açık şekilde görüyoruz. Türkiye geçmiş dönemlerde de bunları yaşadı ama millet hiçbir zaman durduğu yerden taviz vermemiştir. Millet demokrasiden taviz vermemiştir. Millet seçtiği adama, seçtiği partiye sahip çıkmıştır ve sonuna kadar onunla beraber olmak idaresini de net bir şekilde ortaya koymuştur.”

“Suriye, bizim aşağıdaki coğrafyaya ulaşmak için en önemli yol güzergahımız”

Konuşmasında, “Bize kızıyorlardı, ‘Suriye’de ne işiniz var. Bu insanlara niçin sahip çıkıyorsunuz’ diyorlardı” ifadelerine yer veren Soylu, şunları söyledi:

“Peki, Rusya’nın Suriye’de ne işi var? Demek ki Suriye, sadece bir Suriye değil. Suriye, bizim 911 kilometre sınırımız olan komşumuz. Suriye, bizim yüzlerce yıl birlikte omuz omuza durduğumuz ve aynı millet olduğumuz insanlardan müteşekkil bir komşumuz. Suriye, bizim aşağıdaki coğrafyaya ulaşmak için en önemli yol güzergahımız. Demek ki Akdeniz, Karadeniz ve bu coğrafya üzerinde hesabı olanlar, bu coğrafya üzerinden yarına ait bir takım planlamalar yapanlar Suriye’nin sadece Suriye olmadığını bildikleri için bugüne kadar bu gerginlikleri ortaya koydular. Türkiye kabuğuna çekilen, söylenen her sözü kabul eden ve etrafındaki coğrafyada irade ortaya koymayan, geçmişini unutan ve milletine sahip çıkmayan bir ülke kesinlikle olmayacaktır.”

Soylu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Oradadır Rusya, oradadır başka ülkeler. Her biri bir planın, programın içerisindedir. Türkiye’yi sınırlamak istiyorlar, Türkiye’nin büyümesini, zenginleşmesini, kendi sözünü dünyaya söylemesini engellemek istiyorlar. Bizim de bunu bir şekilde sinemize çekmemizi, etrafımızın hiçbir şeyiyle ilgilenmememizi, kendi kabuğumuzda sadece iş gücünden ve emeğinden faydalanılan ve topraklarının sömürüldüğü bir ülke olmasını istiyorlar. 21. yüzyıldan itibaren böyle bir Türkiye olmadığını herkese söyledik, herkese haykırdık. Hiç kimse bizim coğrafyamızda, bizim olmadığımız herhangi bir elbiseyi biçebilme kabiliyetine sahip olamayacaktır.”

“Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü her şeyin üzerindedir”

Türkiye’ye, PKK terör örgütüyle birlikte terbiye verilmeye çalışıldığına dikkati çeken Soylu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Diyorlar ki ‘istediğimiz zaman sizin içinize istediğimiz nifakı sokup huzursuz edebilir, sizi istikrarsızlıkla karşı karşıya bırakabiliriz.’ Zannettiler ki bir hükümet boşluğu olur. Zannettiler ki seçime gidiliyor, Türkiye gerekli tedbiri ve mücadeleyi ortaya koyabilecek iradeyi gösteremez. ‘Biz nasıl olsa 80 milletvekili aldık.’ Uluslararası topluma, ‘bakın bizim burada tabanımız da var, meşruiyetimiz de var’ deyip, ondan sonra dönüp silahlarla beraber, teröristleriyle beraber Türkiye’ye ders vermek ve o bölgeyi kendi iradelerine, egemenlik alanlarına özerklik gibi şaklabanlık içeren bir takım tabirlerle sağlayabileceklerini zannettiler.”

Soylu, Türkiye’nin bölünmez bütünlüğünün her şeyin üzerinde olduğunu vurgulayarak, “Her iddiamızın üzerindedir. Bu ülkede 780 bin kilometrekareden bir tek çakıl taşına birisi göz dikmişse biz ona haddini bildirmeyi biliriz. Ecdadımız nasıl bu toprakları şehit kanlarıyla sulamışsa ve bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü bize bütün dünyanın gözü önünde hediye etmişse, biz bu ülkenin bir tek santimetrekaresine, bir tek kişi tarafından kem gözle bakılmasına da müsaade etmeyiz” diye konuştu.

Konuşmasında iş adamı Aydın Doğan’a da eleştirilerde bulunan Soylu, şunları kaydetti:

“Aydın Doğan’ın gazetelerinde yazıyorlar, ‘silahları bırakın, çatışmasızlık ortamı olsun.’ Devlete yön vermeye çalışıyorlar. Bir terör örgütüyle devleti aynı kefeye, aynı teraziye koymaya çalışıyorlar. Onların hainlikleriyle, kalleşlikleriyle, uykuda uyuyan iki polisimizi katletme hain girişimleriyle devletin meşru müdafaa ve bölünmez bütünlük hakkını aynı kefeye, aynı çizgiye koymak istiyorlar. Bu eğer ahmaklık, eğer bir gaflet değilse bilmenizi istiyorum ki bu birilerinin elinde maşa olmuş insanların ihanet dalgalarıdır, başka hiçbir şey değil. Bizim bunu kabul etmemiz mümkün değildir.”

Soylu, daha sonra beraberindeki Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen ve AK Parti Arsin İlçe Başkanı Tolga Şengül ile esnaf ziyareti gerçekleştirdi.

Arsin Ziraat Odasını da ziyaret eden Soylu, Başkan Hasan Kozoğlu ve üyelerle bir araya geldi.

Soylu, burada yaptığı konuşmada ise AK Parti iktidarı döneminde tarım alanında yapılan yatırımlara ve bundan sonra yapılması planlanan desteklere ilişkin bilgi verdi.

Kozoğlu’nun aktardığı sorunlara çözüm bulmak için ellerinden gelen gayreti göstereceklerini vurgulayan Soylu, seçimde destek istedi.