“Türkiye’nin net bir şekilde başkanlık sistemine ihtiyacı vardır”

Partisinin İl Danışma Meclisi toplantısına katılmak üzere Malatya’ya gelen Süleyman Soylu, Belediye Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda partililere hitap etti. Konuşmasında gündeme ilişkin konularda değerlendirmelerde bulunan Soylu, son dönemlerde sıkça dillendirilen başkanlık sistemine değindi. Mevcut Parlamenter sistemin her yerde Türkiye’nin ayağını bağ olduğunu dile getiren Soylu, eğer Türkiye’nin başkanlık sistemine geçmemesi durumunda ikinci sıçramada oligarşik bürokrasinin ülkenin ayağına her zaman pranga vurmaya çalışacağını kaydetti. Parlamenter sistemin tam anlamıyla kötü olmadığını ancak Türkiye’de sistemin kullanılamaz hale getirildiğini ve rehabilitesinin mümkün olmadığını dile getiren Soylu, “Türkiye’de Tayyip Erdoğan başkanlık sistemini kendisi için istememektedir, Türkiye’nin geleceği için istemektedir. Zaten önümüzdeki Cumhurbaşkanlığı sürecinde Sayın Başbakanımız Cumhurbaşkanlığına aday olduktan sonra 5+5 ya da 4+4, 10 yıl Türkiye’nin başındadır. Onun karizması onun yaptığı hizmetler onun Türkiye ve milletle birlikte bütünleşmesinde, Başkanlık sistemine zaten ihtiyacı yoktur ki Tayyip Erdoğan, gönüllerin ilelebet ve ebedi Başkanıdır.” şeklinde konuştu.

Ülkede bir sistem kargaşasının bulunduğunu ve kargaşadan Türkiye’yi kurtarmak gerektiğini ifade ede Soylu, “Türkiye’nin daha demokratikleşmesi, rekabet edebilmesi ve ülkenin yarınlara uzanabilmesi için bu anlayışı millet nezdinde de ülke nezdinde de göstermek gereklidir” dedi. “Türkiye’nin net bir şekilde başkanlık sistemine ihtiyacı vardır” diyen Soylu,  bu sistemi gerçekleştirmeleri gerektiğini ve Türkiye’nin ikinci sıçramasının en temel meselelerinden biri olduğunu söyledi. Bu düşüncesini Ak Parti’ye geldiği için söylemediğini dile getiren Soylu, çocukluğundan beri Türkiye’de başkanlık sisteminin en temel sistemlerinden birisi olması gerektiğine inananlardan biri olduğunu belirtti.

Yeni Anayasa çalışmalarına da değinen Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye’de vesayet sistemini ortaya koymuş darbe anayasasını değiştirmenin herkesin boynunun borcu olduğunu söyledi. Ak Parti’nin Yeni Anayasa çalışma sürecini büyük bir gayret ve samimiyetle ortaya koyduğunu kaydeden Soylu, şunları söyledi:

“Özgürlükçü, demokratik, bu milletin temel referanslarıyla temel medeniyetiyle örtüşen bir Anayasayı ve bireyi tekrar devletin merkezinde tutan, devletin millete hizmet ettiği bir anlayışı yeniden oluşturacak bir anayasayı hep beraber tanzim etmek en önemli görevlerimizden biri. Yalnız yeni anayasa için ipe un sermeye çalışan ve bunun için kendi arasında bile uyum sağlayamayan muhalefet partileri ile karşı karşıya kaldığımız en temel bilincimizdir. Türkiye’yi bilin ki darbecilerin, darbeci generallerin ortaya koymuş olduğu anayasadan kurtarabilecek ve Türkiye’yi yepyeni bir anlayışa kavuşturabilecek yegâne parti Ak Partidir. Allah’a yemin ederim ki Türkiye’deki bütün meselelerin çözülmesinde en yetkili lider ise Recep Tayyip Erdoğan’dır.”

Bazı güçlerin sivil bir anayasanın çıkmasına karşı olduğunu ifade eden Soylu, “bunun için sizi, bizi korkutmak istiyorlar, onun için gün geliyor Ergenekon’u, gün geliyor Balyozu, gün geliyor Sarıkızı, gün geliyor ay ışığını bir şekilde bu milletin başına musallat etmek istiyorlar. Ama biliyorlar ki bu millet kararlıdır. Dün bu illetin Menderes’ini aldınız, dün bu illetin Özal’ını aldınız, Vallahi de billahi de tallahi de bu millet size Erdoğan’ı vermeyecek, sahip çıkacaktır.” Şeklinde konuştu.

Soylu’nun konuşmasının ardından Malatya Demokrat Parti’den 1071 kişinin AK Parti’ye katılım töreni gerçekleşti. Süleyman Soylu, AK Parti’ye geçen eski partisindeki il yönetimine rozetlerini taktı.