“Türkiye’nin Kurtuluşu Başkanlık Sistemidir”

Başkanlık sisteminin, Türkiye’nin kurtuluşu olduğunu belirterek, Alevi ve Kürt meselesinin parlamenter sistemle çözülemeyeceğini söyledi.

Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Başkanlık sisteminin, Türkiye’nin kurtuluşu olduğunu belirterek, Alevi ve Kürt meselesinin parlamenter sistemle çözülemeyeceğini söyledi.

Süleyman Soylu, Fatih Üniversitesi İdeal Gelişim Kulübü tarafından düzenlenen “21. yy Türkiye Vizyonu Paneli”ne katıldı. Türkiye’de parlamenter sistemin işleyemeyeceğini hep iddia ettiğini söyleyen Süleyman Soylu, “Türkiye’de özellikle ara rejim dönemlerinin devamında parlamenter sistem antidemokratik ve milletten sistemden uzaklaştırılmış tahrip edilmiştir. Yasama, yürütme ve yargı bürokratik bir mengene içerisinde sıkıştırılmıştır. Türkiye’nin kurtuluşu Başkanlık sistemidir. Türk meselesi, Alevi meselesi, Kürt Meselesi parlamenter sistemle çözülebilmeye yetkin değildir. Parlamenter sistemin içerisinde yerleşme bile sağlanmaz” dedi.

Büyükşehir Yasası’nın, tam olarak anlaşılamadığını da vurgulayan Süleyman Soylu, “Büyükşehir Yasası, 21. yüzyılda Türkiye’ye yerleşmenin rengini veren en önemli devrimlerden birisidir. Merkeziyetçi bir anlayışla Türkiye’nin 21.yüzyılda rekabet edebilme şansı yoktur” şeklinde konuştu.

AB ve Türkiye arasındaki ilişkilere de değinen Soylu, Türkiye’nin Avrupa’da ne tür birlik varsa onun içerisinde olması gerektiğini söyledi. Soylu, “Bir taraftan geçmişin tahribatını tamir edeceksiniz, Şeyh Sait Olayı, Dersin Olayları, Hrank Dink’in katledilmesi, 1980 yıllarında sağcı ve solcu gençlerin birbirlerini katletmelerini, Adnan Menderes’in boynuna geçirildiği halatı ve buna benzer olayları milletin zihninde tamir edeceksiniz. Bütün bunları yaparken de zeminin bozulmaması için dikkat edeceksiniz” dedi.