Türkiye’nin kolunu, kanadını kırmak istiyorlar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “16 Nisan sadece 18 maddenin değişeceği bir oylama değildir. 16 Nisan, bu ülkede bu topraklarda ve bu medeniyette patronun millet olduğunun tescilidir.” dedi.

Of ilçe merkezinde parti otobüsü üzerinden halka hitap eden Soylu, yoğun mesai içinde olduklarını ancak vatandaşlardan gördükleri ilgi ve gözlerindeki samimiyet dolayısıyla yorgunluklarını unuttuklarını söyledi.

Soylu, vatandaşlara, ülkenin sözünü bütün dünyaya kabul ettirmeye çalışan ve “Ben sadece Allah’ın emrindeyim.” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bu güzel memleketin her köşesinde hizmetleri bulunan Anadolu insanı Başbakan Binali Yıldırım ile ziyaret ettiği şehirlerdeki insanların selamlarını iletti.

Türkiye’nin yıllardır onlarca sorunla mücadele ettiğini belirten Soylu, milletin oynanan oyunlara rağmen 50 gramlık oy pusulasıyla “Bu memleketin sahibi biziz.” dediğine dikkati çekti.

Soylu, sürekli arkalarına dönüp bakmaktan, “yine biri hançer mi saplayacak?” diye düşünmekten bıktıklarını ifade ederek, “16 Nisan sadece 18 maddenin değişeceği bir oylama değildir. 16 Nisan, bu ülkede bu topraklarda ve bu medeniyette patronun millet olduğunun tescilidir.” diye konuştu.

Vatandaşların, “Of seninle gurur duyuyor” sloganları üzerine Soylu, “Asıl biz sizinle gurur duyuyoruz, dimdik ayaktasınız. Tayyip Erdoğan’ın arkasında, hakkın, adaletin, doğruluğun arkasında sıratı müstakimle gidiyorsunuz.” ifadesini kullandı.
Soylu, 7 Haziran’da hükümet kurulamayınca birilerinin ellerini ovuşturduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Hükümetin kurulamadığını görenler, ‘enayiler yapsınlar üçüncü Boğaz Köprüsü’nü, Kanal İstanbul’u, şehir hastanelerini, Osman Gazi Köprüsü’nü, üçüncü havalimanını nasıl olsa hükümet kurulamadı, biz faizlerle yeniden bunları ele geçiririz. Zayıfladılar, düştüler, çelimsiz hale geldiler. Ey Türkiye, şimdi işini bitireceğiz.’ dediler. Birileri ellerini ovuşturdu, birileri de başka türlü ovuşturdu.”

“Şimdi Avrupa’da esas oğlanlar devreye girdi”

Seçimde yüzde 10’un üzerinde oy alanların şımardığını ve bazı yerlerde özerklik ilan edeceklerini söylediklerini anımsatan Soylu, “Ey gafiller, biraz yüreğiniz yetiyorsa dün söylüyordunuz ya şımarmıştınız ya ‘burada bizim borumuz öter’ diyordunuz ya hadi bakalım bugün biraz yüreğiniz yetiyorsa özerklik edin de göreyim sizi ben.” dedi.
Soylu, mevcut sistemin Türkiye’yi bir şekilde kilidin, pranganın içerisine almak için yapıldığını söyledi.
Birilerinin, “Bu sistemle seçildi Menderes” dediğini dile getiren Soylu, “Ama bu sistemde de rahmetli Menderes’i astılar. Bu sistemde seçildi Recep Tayyip Erdoğan ama İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığından da bu sistemle aldılar. Necmettin Erbakan bu sistemde seçildi ama bu sistemle de mahkum ettiler. Özal bu sistemde seçildi ama onu bezdirdiler, hayattan soğuttular biz bilmiyor muyuz bunları, bu ülkeyi büyütmemek, zenginleştirmemek için.” diye konuştu.

Soylu, vatandaşlara, milletin aklıyla oyun mu oynuyorlar sorusunu yönelterek, “İçerideki adamlarının gücü yetmedi. Gezi olaylarını, 17-25 Aralık’ı, ardından 6-7 Ekim’i, sonra o meczubun planladığı 15 Temmuz darbesini başaramadılar, şimdi Avrupa’da esas oğlanlar devreye girdi. Of’tan herkese haykırıyoruz PKK gelsin, FETÖ gelsin, DEAŞ gelsin, Almanya gelsin, Hollanda gelsin, topunuz gelin, topunuz…” değerlendirmesinde bulundu.

AK Parti’nin siyasi hayatına halkın yüzde 34 oyunu alarak başladığını ve bu oyu hizmetleri sayesinde yüzde 52’ye yükselttiğini dile getiren Soylu, şunları kaydetti:

“Bu kolay olmadı. Terörün olduğu, darbenin sürekli olarak tehdit ettiği, Suriye’nin, Irak’ın, Mısır’ın bulunduğu, Avrupa’nın sürekli Türkiye ile bilek güreşi yapmak istediği bu coğrafyada çıkmak kolay mı? Millete gideceksin, milletle beraber olacaksın, hizmet, altyapı yatırımı yapacaksın, değişimi ortaya koyacaksın, ülkeni yarınlara taşıyacaksın, bir iddia sahibi olacaksın. Elini sağ tarafa da sol tarafa da açıp milleti kucaklayacaksın. Tarihini, medeniyetini unutmayacaksın, insani değerlere sahip çıkacaksın. Bu ülkeye birisi laf söyledi mi çıkıp haddini bildireceksin.”

“Evlatlarımız korkusuz bir şekilde terörle mücadale ediyor”

Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu eleştirerek, onların ise ellerine verilen reçeteyi uyguladıklarını söyledi.

Yeni sistemin kimseyi yüzde 25’le iktidara getirmeyeceğini vurgulayan Soylu, “Yeni sistemde yüzde 50 alınması lazım. Yüzde 50 olmazsa ne olacak? O partinin başında bir daha duramayacak Kılıçdaroğlu.” dedi.

Soylu, Türkiye’de terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini ifade ederek, “Evlatlarımız korkusuz bir şekilde terörle mücadale ediyor. Sadece Lice kırsalında 7 bin evladımız var, 30 yerde operasyon yapılıyor. Onlar kovalıyor PKK fare, sıçan gibi kaçıyor.” diye konuştu.

Lice’deki operasyon merkezine beraberindekilerle giden HDP’li milletvekillerinin operasyonun durdurulmasını istediklerini anımsatan Soylu, “Ülkemizin her tarafını bombayla donatmaya çalışan, insanımızı huzursuz etmeye çalışan, cesaretimizi bitirmeye çalışan, kardeşliğimize bomba atmaya çalışanlara karşı ne diyeceğiz? Bugün otaya koyduğun ittifakla yarın onlara borçlanıyorsun. Bu millet, terörle ortaya koyduğu mücadele esnasında terörün değirmenine su taşıyanlara hesabını soracaktır, bunu adımı bildiğim gibi biliyorum.” dedi.

Soylu, CHP’lilere de seslenerek, şöyle devam etti:

“CHP’li kardeşlerimle farklı düşüncelerde olabilirsiniz ama bugün PKK, FETÖ ile bu ülkenin başına musallat edilen ve bir taraftan da paraşüt gibi bu coğrafyaya inen DEAŞ’la birliktelik içerisinde hareket edilirse, bu dünyada da öbür dünyada da bunun hesabı sorulur. Ne olursunuz Kılıçdaroğlu’na uymayın CHP’li kardeşlerim. Bu yanlış bir noktaya getiriyor. Aynı geçmişte olduğu gibi bir noktaya getirmeye çalışıyorlar.”

“Türkiye’nin kolunu, kanadını kırmak istiyorlar”

CHP’nin, FETÖ ile de işbirliği içinde olduğunu anlatan Soylu, “(Kemal Kılıçdaroğlu) Bu nasıl genel başkan oldu? Kasetle genel başkan oldu da bu kaseti kim yaptı? FETÖ. Bu nasıl şimdi FETÖ ile işbirliği yapıyor? Ya korkuyor ya esir ya da diyet ödüyor. Ülkemizin istiklaline, istikbaline saldıran bu anlayışla birlikte bugün beraber olmanın bedeli nasıl ödenecek? Bunlardan zor kurtulduk, zor kurtuluyoruz zaten, nasıl ödenecek birilerine maşa olan bunlarla. CHP’li kardeşlerim sizler de söyleyin onlara, Türkiye’yi bir zillete götürmek istiyorlar, sıkıntıya düşürmek istiyorlar, Türkiye’nin kolunu, kanadını kırmak istiyorlar. Bunlara izin vermemek gerekiyor.” diye konuştu.

Soylu, “Bunlara öyle bir tokat vurun ki 16 Nisan’da bir daha yerlerinden kalkamasınlar.” ifadesini kullanarak, siyasette genç nüfusun dinamizminden faydalanmak için gerekli olan her şeyi yapacaklarını da söyledi.

Korkmadıklarını, bunun da milletin sağladığı korkusuzluk sayesinde olduğunu belirten Soylu, “Kıymetli Cumhurbaşkanımızın, Başbakanımızın terör dahil her konudaki talimatlarını yerine getirebilmek için üzerimizdeki sorumluluğu biliyoruz ve gece gündüz çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Soylu, vatandaşları 16 Nisan’da ‘evet’ oyu kullanarak oyunu bozmaya, tezgahları açığa çıkarmaya davet ederek, “Ülkemizin yarınlarına güçlü adım atması, birliğe, beraberliğe, kardeşliğe ve vesayeti bu ülkeye bir daha gelmeyinceye kadar defetmeye, sandıkları patlatmaya hazır mısınız?” şeklinde konuştu.

Bakan Soylu, konuşmasının ardından AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Büyükşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, Of Belediye Başkanı Salim Salih Sarıalioğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, AK Parti Of İlçe Başkanı Hakan Terzi ile vatandaşlara karanfil attı.