Türkiye’nin huzurunu ve sükununu bozmaya çalışıyorlar

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, HDP binalarındaki patlamalara ilişkin “Bugün Adana ve Mersin’de yaşanan aslında seçimin provokasyonuna yönelik girişimlerdir. Bunu kimsenin kabul etmesi mümkün değildir ve bunu kim planlamışsa kim gerçekleştirmişse elbetteki faillerin en kısa sürede bulunması demokrasinin işlevselliği ve işlevliği açısından önemlidir” dedi.

Soylu, HDP binalarındaki patlamalara ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtladı. Soylu, birilerinin seçimin güzergahını değiştirmek istediğini ifade ederek, “Birileri seçimin güzergahını seçimin başından itibaren demokrasiden, milli iradeden ve halkın kendi özgür iradesini kullanmaktan alıp bir baskının ve provokasyonun içerisine sokmak istiyorlar” diye konuştu.

Bunu kabul etmenin mümkün olmadığını belirten Soylu, “Bugün Adana ve Mersin’de yaşanan aslında seçimin provokasyonuna yönelik girişimlerdir. Bunu kimsenin kabul etmesi mümkün değildir ve bunu kim planlamışsa kim gerçekleştirmişse elbetteki faillerin en kısa sürede bulunması demokrasinin işlevselliği ve işlevliği açısından önemlidir” ifadesini kullandı.

Soylu, seçim sürecinin başından itibaren buna benzer provokasyonları tahmin ettiklerini ve beklediklerini belirterek, “Meseleyi bir şekilde gerginleştirmek ve bu gerginlik üzerinden de oy mecrasının farklılaştırılmasını ve provokasyonun oluşturulmasını sağlamak, Türkiye’nin huzurunu ve sükununu bozmak birilerinin temel amacı olabilir. Bunu bizde işin başından itibaren olabilecek riskler arasında görüyorduk” değerlendirmesinde bulundu.

HDP’nin Adana Milletvekili Adayı Meral Danış Beştaş’ın, patlamaların ardından kendisini HDP’yi hedef göstermekle suçladığının hatırlatılması üzerine de Soylu, “Kimse kusura bakmasın hem tehdit edecekler, baskı kuracaklar hemde bizim sessiz kalmamızı bekleyecekler. Biz buna sessiz kalmayız, demokrasinin ve hukukun elverdiği ölçülerde biz buradaki sesimizi, değerlendirmelerimizi ortaya koyarız. İlgili kişinin açıklamalarını değerlendirmeye bile almaya gerek görmüyorum” dedi.

Soylu, paralel yapıyı hedef göstererek, “Paralel yapılanmaların özellikle bir kaç günden beri nasıl bir provokatif yapı olduğunu net bir şekilde görüyoruz, birisi eğer bu meselelerin gerginleştirilmesinin, hedef gösterilmesinin kimler tarafından yapıldığını arıyorsa bakacağı mecra çok açık ve net” diye konuştu.

“HDP cenahında yalana dayalı bir politika takip edilmektedir”

Soylu, HDP’nin yalana dayalı bir politika izlediğini ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın de kendisinin seçime hile katmak için ekip kurduğu yönünde iddiaları olduğunu anımsatarak, şu ifadeleri kullandı:

“HDP cenahında yalana dayalı bir politika takip edilmektedir. Demirtaş’ın basına yansıyan açıklamalarında benim il il gezdiğim söylenmektedir. Ben Türkiye’de seçim döneminde Karadeniz bölgesinde Rize ve Başbakanımız Ahmet Davutoğlu ile Aydın ve Muğla’nın dışında daha hiçbir yere gitmedim. Bu kadar soyut, mesnetsiz, dayanaksız, ahlaktan yoksun açıklamaları Demirtaş kendisine yakıştırmaktadır. Şunu gördüler baraj altında kalıyoruz ‘biz bu seçimi nasıl karıştırabiliriz’. Şuandaki tek emelleri budur. Demokrasiden korkmanın herhangi bir zararı yoktur”

Seçim sürecinde şiddet olaylarının önlenmesi için diğer siyasi partilere de çağrıda bulunan Soylu, “Bizim temel beklentimiz siyasetin ve demokrasinin muhafazasıdır ve bunun provokasyonlara karşı da korunmasıdır. Çünkü siyaset ve demokrasi provokasyonlara ve şiddete karşı kırılgandır. Onun kırılganlığını kullanmak isteyenler, bunu suistimal etmek isteyenler çıkabilir. Bütün siyasi organlar ve bütün partiler bu konuda gerekli hassasiyeti ortaya koymalıdır ve biz sonuna kadar koyuyoruz” dedi.

Soylu, genel seçim çelişmaları çerçevesinde Trabzon’un Of ilçesinde esnaf ziyaretlerinde bulundu