Türkiye’nin güçlü iktidarlara ihtiyacı var

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “2023’ün, 2051’in ve 2071’in teminatı başkanlık sistemidir. Onun için önümüzdeki genel seçim Türkiye için bir eşiktir” dedi.
Soylu, seçim çalışmaları kapsamında kent merkezindeki Kunduracılar Caddesi’nde esnaf ziyaretinde bulundu.

Ziyaret sırasında iş yerlerine girdiği esnafla sohbet ederek sorunlarını dinleyen Soylu, daha sonra Kahramanmaraş Caddesi’ndeki Hizmet-İş Sendikası Trabzon Şube Başkanlığını ziyaret etti.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, Türkiye’nin coğrafi ve stratejik konumunun önemine değinerek, “Eskiden petrol ve doğalgazın çıktığı yer önemliydi. Şimdi bunların geçtiği güzergah önemli. Bu nedenle Türkiye’yi istikrarsızlaştırıp, bunları istedikleri gibi yönetmek istiyorlar” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’de yardım edilen Suriyelilere dikkati çekerek, şöyle devam etti:
“2 milyon Suriyeli niye Türkiye’ye geldi’ diye bize kızıyorlar. Ne yapsaydık, Esad’ın askerleri hamile kadınları ve çocukları öldürecek, buna sessiz mi kalsaydık? O zaman biz niye onlara kardeşiz diyoruz? Komşunuzun evinde kavga çıksa, oraya sessiz mi kalırsınız? İnsanların olduğu gibi devletlerin de sınavları vardır. Biz bu sınavlardan hiç çakmadık.”

Büyük devlet ve büyük millet olmanın bedelleri olduğunu dile getiren Soylu, “Bize itilip kalkılan bir millet olmak yakışmaz. Biz dünyadaki mağdur ve mazlumlara yardım yapan bir milletiz ama onlarla beraber bütün dünyaya ülkemizi anlatıyoruz. Türkiye’nin güçlü iktidarlara ihtiyacı var. Türkiye’nin koalisyonlara tahammülü yok” ifadesini kullandı.

“Önümüzdeki genel seçim Türkiye için bir eşiktir”

Soylu, başkanlık sistemi tartışmalarına da değinerek, Avrupa’nın büyük bir kesiminde de krallık, monarşi ve yarı başkanlık sistemi olduğuna işaret etti.

Türkiye’nin yasama, yürütme ve yargıyı keskin sınırlarla ayırabilme ve hızlı karar verebilmeye ihtiyacı olduğunu anlatan Soylu, “2023’ün, 2051’in ve 2071’in teminatı başkanlık sistemidir. Onun için önümüzdeki genel seçim Türkiye için bir eşiktir” değerlendirmesinde bulundu.
Önümüzdeki genel seçimlerde, seçmenlerin desteğini beklediklerini kaydeden Soylu, “Bize itimat edin, bize güvenin. Türkiye’de 13 yıldır büyük devrimler yapıldı. Bu seçim milletimizin önemli bir karar anıdır” dedi.

Süleyman Soylu, daha sonra aynı caddedeki Memur-Sen Trabzon Şube Başkanlığını da ziyaret etti.