Türkiye’nin Geleceği İçin Oy İstiyoruz

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, ”AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan, il başkanımız, milletvekilimiz için oy istemiyoruz, biz Türkiye’nin geleceğine inanıyor ve onun için oy istiyoruz. Bunu herkese anlatmak istiyoruz” dedi.

Soylu, AK Parti İl Danışma Meclisi toplantısında yaptığı konuşmada, Türkiye’nin 17. yüzyılın ortalarından itibaren gerileme dönemi içerisine girdiğini, 21. yüzyılın başında da bu gerilemenin üstesinden gelmeye başladığını söyledi.

Küreselleşmeden istifade ederek Türkiye’yi büyütme arzusunda olduklarını anlatan Soylu, şunları kaydetti:

”Yenileşme sadece Türkiye’nin hizmetler anlamında yenileşmesi değildir. Yenileşme, 17 bin 800 kilometre duble yolun yapılması, binlerce, on binlerce konutu ülkemizle buluşturmak değildir. Yenileşme virajlar, otobanlar, otoyollar, hızlı trenler, tüneller ile bir şekilde ülkemizin buluşturulması değildir. Muhakkak bunların hepsi de vardır ama sadece bunlar değildir. Yenileşme, zihni yenileşmedir. Kuralların yenileşmesidir. Türkiye’de insanlarımızın dünyadaki gibi özgürlük tabanlı bir anlayışı kendi bünyesinde buluşturabilmesidir.”

”Türkiye bugün 2023-2071 hedeflerini planlıyor”

Türkiye’nin geçmişte birçok ”tahribatla” karşı karşıya kaldığını ifade eden Soylu, şöyle devam etti:

”O tahribatları tamir etmek, onları onarmak, onlarla milletimizin bir daha karşı karşıya kalmamasını istiyoruz. Dün, yarını hesap edemeyen Türkiye, yüzde bin 700’lük faizlerle beraber neredeyse ‘acaba yarın ne olacak?’ düşüncesindeydi. Türkiye, bugün 2023-2071 hedeflerini planlıyor. Kendi geleceğini sağlam temeller üzerinde oluşturmayı hedefliyor. AK Parti, bir taraftan geleceği inşa etmeye çalışırken, diğer taraftan da topluma büyük bir yük olarak yüklenen geçmiş tahribatları onarmakla mükelleftir.

Onları onarırken, milletimizin bastığı zeminin eşelenmemesi ile mükelleftir. İlk kez bir seçimle karşı karşıyayız. Mart 2014 seçimi sadece belediye seçimi değildir. Bu seçim hiçbir seçime benzemez. Sadece belediye başkanlıklarını kazanmayacağız. Bir oy daha fazla almakla mükellefiz. AK Parti, Recep Tayyip Erdoğan, il başkanımız, milletvekilimiz için oy istemiyoruz, biz Türkiye’nin geleceğine inanıyor ve onun için oy istiyoruz. Bunu herkese anlatmak istiyoruz.”

Çözüm süreci

Kimseyi ”ötekileştirmek” istemediklerini anlatan Soylu, şunları söyledi:

”Eğer kendi Kürdümüz, Alevimiz, Çerkezimiz ile problemimizi çözemezsek, bilin ki biz İran’da, Irak’ta, Suriye’deki Kürt’le de sorunumuzu çözemeyiz. Biz büyümeliyiz. Biz hayallerimizi Orta Doğu’nun ötesine taşımak istiyoruz. Biz hayallerimizi Avrupa’nın ötesine taşımak istiyoruz. Kendi insanımızı birbirine düşüren anlayıştan Türkiye’yi kurtarmak istiyoruz. El ele verip, kadınıyla, erkeğiyle, doğusuyla, batısıyla, kuzeyiyle, güneyiyle 25 bin dolar kişi başına gelir seviyesine ulaşmak istiyoruz.

Biz dünyanın ilk 10 ülkesinden biri olmak istiyoruz. Biz ecdadımızın bize bıraktığı, geçmişimizin bize bıraktığı, tarihimizin bize bıraktığı, savaşarak kanla, irfanla oluşturduğu bu anlayışı, medeniyet tasavvurunu dünyaya duyurmak istiyoruz. Biz ötekine dokunmaya çalışıyoruz. Kimseyi ötekileştirmek istemiyoruz. Bizim içimize sokulan fitne tohumlarından kurtulalım.”

Toplantı daha sonra basına kapalı devam etti.