Türkiye, 21. yüzyılın en önemli ülkelerinden birisi olacak

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, AK Parti Amasra İlçe Başkanlığı’nın sahur programına katıldı.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, Osmanlı’da başlayan enflasyon krizinden sonra bu topraklarda büyük bir gerileme döneminin başladığını söyledi.

Bunun ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ancak sürdürülebilir olarak ortaya koyamadıklarını vurgulayan Soylu, “(Bu acaba 1950-60 döneminde olur mu) diye büyük çaba sarf edildi. O da olmadı. Rahmetli Özal’la bir deneme daha yapıldı. ‘Belki Türkiye önüne konan engelleri bir şekilde aşabilir’ diye mücadeleye girişildi. Adnan Menderes’e müsaade etmediler, Turgut Özal’a da etmediler” diye konuştu.

Ardından Türkiye’nin 21. asra geldiğini belirten Soylu, şöyle devam etti:

“Bir taraftan gerek Ortadoğu gerek Avrupa gerek Amerika kıtası ve etrafımızdaki coğrafyada, dünyada büyük bir dönüşüm başladı. Bu sefer Türkiye ne yapacaktı? Bu dönüşümü soğuk savaş döneminin hemen sonrası olduğu gibi izleyecek miydi? Yoksa bu büyük değişimi ve gelişimi dünyanın bu kırılma anına kendisini hazırlayacak mıydı? 21. yüzyıl başında büyük bir yürüyüşe başlamamış ve 12 yılda gerçekleştirilen büyük dönüşümler gerçekleştirilmemiş olsaydı biz yine tarihi bir fırsatı kaçıran toplum olarak yerimize, geçmişimize hayıflanarak bakacaktık.”

Soylu, Türkiye’nin 21. yüzyılın en önemli ülkelerinden birisi olacağını, bu nedenle cumhurbaşkanlığı seçimlerinin önem arz ettiğini belirterek, ilk defa milletin devletini ele geçireceğini kaydetti.

Bir gazetecinin partisi CHP’den istifa eden Amasra Belediye Başkanı Emin Timur’un AK Parti’ye geçip geçmeyeceğini sorması üzerine Soylu, Bartın’da bugün bir dizi ziyaretlerde bulunduklarını, Amasra’da ise kendilerini Başkan Timur’un karşıladığını, beraber sahur yaptıklarını dile getirerek, siyasetin hep kutuplar üzerinden yürümeyeceğini, dostluklar ve misafirperverlik üzerinden de yürüyeceğini ifade etti.

Sahur programına, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, AK Parti Bartın İl Başkanı Yaşar Arslan, Emin Timur ve partililer katıldı.