Türkiye’de demokratik alanda çok ciddi ilerlemeler yaşandı

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, 27 Mayıs 1960 darbesinin Türkiye’de bir ara rejim başlattığını ancak milletin buna son verdiğini belirterek, “Ara rejim Türkiye’yi bir avuç elite, bir avuç medya sahibine, İstanbul sermayesine, faiz lobisine, enflasyona teslim etmiştir. Anadolu Türkiye’de siyaseti korkutan ürküten onu mengeneye sıkıştıran bir hali ortaya koymuştur” dedi.

Soylu, Maçka ilçesindeki bir otelde verilen kahvaltıda yaptığı konuşmada, AK Parti’nin son yıllarda milletten aldığı destekle dünyada hayranlıkla takip edilen eserlerin altına imza attığını belirterek, bunu da milletin sayesinde gerçekleştirdiğini söyledi.

Ülkenin geçmişte çok zor günlerden geçtiğini anlatan Soylu, 7 Haziran’daki seçimin bir kader seçimi olduğunu dile getirdi.

Soylu, 27 Mayıs 1960 darbesinin yıldönümü olduğuna işaret ederek, “27 Mayıs 1960’da ne olduğumuzu hepimiz biliyoruz ve o gün bir ülkenin başbakanının, cumhurbaşkanının yalanlarla, dolanlarla, aslı aslı astarı olmayan bir sürü hikayeyle, şantajlarla, hilelerle nasıl karşı karşıya kaldığını herbirimiz biliyoruz” diye konuştu.

Soylu, 27 Mayıs’ın Türkiye’de bir ara rejim başlattığını ve bu ara rejimin 12 Eylül 2010’a kadar devam ettiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“12 Eylül 2010 tarihinde ara rejimi bu millet bitirmiştir. Bu ara rejimde millet, milli irade yoktur. Bu ara rejimde korku, vesayet, darbe kuralları, yokluk, yoksulluk vardır. Maalesef insanımızı ötekileştirmek vardır. İnsanımızı sağcı solcu, laik irticacı, Kürt Türk, Alevi Sunni, dindar laik diye bölmek ve Anadolu’muzun bütün enerjisini alıp götürmek vardır. Bu vesayet sisteminde, bu ara rejimde ülkenin ekonomisini faize mahkum etmek, insanlarımızı işsizlik kaderiyle karşı karşıya bırakmak, insanlarımızı ürkütmek ve korkutmak vardır. Bu ara rejimde devletin kendi vatandaşını tehdit olarak algılaması vardır. Başörtülü ise, dindar ise, başka bir siyasi düşünceye mensupsa tehdittir. Bunu ortadan yine millet kaldırdı.””Ara rejim 50 gramlık oy pusulası ile tasfiye edildi”

Milletin ara rejimi ortadan kaldırdığını ifade eden Soylu, “Ara rejim kendi insanımızı, Anadolu medeniyetini yok saymıştır. Ara rejim Türkiye’yi bir avuç elite, bir avuç medya sahibine, İstanbul sermayesine, faiz lobisine, enflasyona teslim etmiştir. Anadolu Türkiye’de siyaseti korkutan, ürküten, onu mengeneye sıkıştıran bir hali ortaya koymuştur. Ara rejim 50 gramlık oy pusulasıyla milletin iradesiyle tasfiye edildi. 2010 referandumu, 2014 seçimleriyle ara rejim tasfiye edilmiştir” ifadesini kullandı.

Soylu, Türkiye’de ara rejimin yeniden hayata geçirilmek istendiğini ancak ülkenin AK Parti iktidarında ekonomik ve demokratik açıkları da kapattığını belirterek, “Bütün ekonomik açıklarını kapatan bir Türkiye’den geliyoruz. Türkiye’de darbelerle maalesef demokrasi rafa kalkmıştı. Şimdi böyle bir şey yok, herkes kendini ifade edebiliyor. Alevi ben Aleviyim, dindar ben dindarım, Kürt ben Kürdüm diyebiliyor. Bu ülkede tek parti döneminde jandarma korkusundan dolayı Kur’an sayfaları yırtılıp tek tek okunurdu, Kur’an-ı Kerim’ler bu ülkede saklanıyordu” dedi.

“300 yıllık gerileme dönemini bitirdik, şimdi kalkınma dönemine girdik”

Soylu, Türkiye’de demokratik alanda çok ciddi ilerlemeler yaşandığını anlatarak, “Türkiye’de demokraside sessiz devrim yapıldı. Bugün herkes kendini ifade ediyor. Türkiye demokrasi açığını da kapatmış durumdadır” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye’nin altyapı açığını kapattığını, savunma sanayisinde, eğitimde, sağlıkta, ulaşımda önemli adımlar attığını vurgulayan Soylu, “AK Parti iktidarında 300 yıllık gerileme dönemini bitirdik, şimdi kalkınma dönemine girdik” ifadesini kullandı.

Soylu, ülkenin geçmişten gelen açıklarını kapatırken asgari ücretli ve emekliye de ellerinden geldiğince destek olmaya çalıştıklarını vurgulayarak, şimdi iktidara gelmeleri halinde askeri ücretli, emekli, dar gelirli ve esnafa yönelik daha fazla hissedilen çalışmalar yapacaklarını dile getirdi.

Türkiye’de tüm bu gelişmelere rağmen muhalefetin koalisyon, kendilerinin ise tek başına iktidarı önerdiklerini belirten Soylu, “Şimdi bizi yeniden koalisyonlara mahkum etmek istiyorlar. 13 yıllık büyük gelişmeyi bir günde tersine döndürürler aynı 1960 darbesinde olduğu gibi. Bu ülkede koalisyonlar sınıfta kalmıştır. Sermayeye, medyaya, vesayet sistemine teslim olmuşlardır. Koalisyon Türkiye için felakettir, yolun sonudur. Koalisyon Türkiye için Yunanistan, Ukrayna, Irak, Suriye olmaktır. Türkiye iyi mesafe almıştır, bunu heba etmeyelim” diye konuştu.

Soylu, işadamı Aydın Doğan’ın HDP’yi desteklediğini de söyleyerek, şöyle devam etti:

“DHKP-C terör örgütü bugün kimi destekliyor, PKK’yı, KCK’yı, HDP’yi. Bunu HDP Eş Başkanı kendisi açıkladı. Peki DHKP-C kimi tehdit ediyor, devleti ve devletin savcısını. Peki devletin savcısını katlederken onun reklamını kim yapıyor, Aydın Doğan. Aydın Doğan gazetesi ve Aydın Doğan televizyonu. Bizi, ülkemizi, huzurumuzu tehdit ediyor. Şimdi de kalkıp diyor ki ‘Benim gece 02.00’dan sonra haberim oldu. Ey Aydın Doğan Rahmi Koç ile ilgili aleyhte bir haber yaz da bak gece 02.00’de değil, sabah 07.00’de haberin olsun, bütün gazeteleri Türkiye’den toplatmazsan namerdim. Ey Aydın Doğan, yiğit ol adam ol. Sabahtan akşama kadar yalan üzerinden bir siyaseti ortaya koyuyorsun. Sayın Cumhurbaşkanımız ile Mursi’nin resmini yan yana getireceksin ve Mursi’ye idam talebi diye Mursi üzerinden cumhurbaşkanımızı tehdit edeceksin. Biz olsak da olmasak da bunu sana yedirmezler bu ülkede Aydın Doğan.”

-Trabzon-Erzincan demiryolu projesi-

Bu ülkede istikrarın teminatının millet olduğunu belirten Soylu, iktidara gelmeleri halinde Trabzon-Erzincan demiryolu projesini hayata geçireceklerini bildirdi.

Bu demiryolunun Trabzon’un Maçka ilçesi-Gümüşhane’nin Kelkit ilçesi- Erzincan-Sivas-Giresun-Ordu güzergahını bağlayacağını anlatan Soylu, bu hatta hem yük taşımacılığı hem de yolcu taşımacılığı yapılarak Trabzon’un hak ettiği hasretinin sona erdirileceğini vurguladı.

Soylu, Trabzon’da yeni bir havalimanı da yapacaklarını belirterek, iktidara gelmeleri halinde kentte yapmayı planladıkları diğer yatırımları anlattı.

Konuşmalar öncesi, sinevizyon gösterisi ile AK Parti’nin Trabzon ve Maçka’da yapmayı planladığı projeler tanıtıldı.

Kahvaltıya, Maçka Belediye Başkanı Koray Koçhan ve çok sayıda vatandaş katıldı.