Türkiye’de 2023’e en hazırlıklı parti AK Parti’dir

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, “Türkiye 21. yüzyıla iddialı başlamıştır ve dün açıklanan programla, bu iddialı yolculuğunu devam ettireceğini bir daha deklare etmiştir. Bu Türkiye’nin yolculuğudur. AK Parti’nin Türkiye’ye çizdiği bir elbisedir ve Türkiye’ye yakışan bir elbisedir” dedi.

Soylu, seçim çalışmaları kapsamında Pazarkapı Mahallesi’ndeki eski ve yeni sebze halini ziyaret ederek, esnaf ve vatandaşla bir süre sohbet etti.

Esnaf ve vatandaşın sorun ve isteklerini dinleyen Soylu, ziyaretin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, AK Parti’nin umudun ve huzurun adı olduğunu söyledi.

Soylu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun dün seçim beyannamesini açıkladığını anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Başbakanımız, AK Parti’nin önümüzdeki yıllardaki perspektifini ortaya koymuştur. AK Parti milletimizle 2015 ve 2019 arasında nasıl bir çalışma temposu ve program içerisinde olacağımızı dün itibarıyla paylaşmıştır. Bir taraftan emeklilerimizi, dar gelirlerimizi ve asgari ücretlilerimizi, diğer taraftan da gençlerimizi, kadınlarımızı, engellilerimizi, esnafımızı, kobilerimizi ve toplumun neredeyse tüm kesimlerini kucaklayan bir seçim beyannamesi ile vatandaşımızın huzuruna çıkmış bulunuyoruz.”

AK Parti’nin en temel kurallarından birisinin vatandaşın beklenti ve taleplerini ileriye taşımak olduğunu vurgulayan Soylu, “Bu vizyon Türkiye açısından önemli bir vizyondur. AK Parti bir taraftan dönüşüm programlarını, bir taraftan da büyük projeleri paylaşıyor. Dün açıklanan üç ayaklı olan beyanname, kamu reformunu, demokrasi ve hukuku, kamu maliye reformunu ve birçok dönüşüm programını içeren beyanname, aynı zamanda da toplumun tüm kesimlerini kucaklayan beyanname, Türkiye’nin yolculuğunda sapma olmadığını, Türkiye’nin istikrarlı ve kararlı bir şekilde yarınlara yürüyeceğini ve tek başına iktidarın da bütün bunların anahtarı olduğunu bir vesileyle ifade etmiştir” diye konuştu.

“Biz bugün büyük projelerimiz sayesinde terörle mücadele diyoruz”

Soylu, seçim beyannamesini ardından toplumda bir kabul dalgası oluştuğunu da ifade ederek, “Bu kabul dalgası AK Parti’nin ne kadar isabetli bir karar açıkladığını, milletle ilişkilerinin ne derece doğru sonuçlar ortaya koyduğunu ve Türkiye’nin yarınlara umutla bakabildiğinin en önemli tezahürü olarak ortada durmaktadır” dedi.

Soylu, “Biz bugün büyük projelerimiz sayesinde terörle mücadele diyoruz. Bugün Türkiye bu büyük projelerimiz sayesinde ayakta duruyor. Bugün Türkiye, etrafımızdaki coğrafya da ekonomik kriz olmasına rağmen cazibe merkezi olma iddiasını büyük projelerimizle sürdürüyor. Bir taraftan insanımıza dokunan, bir taraftan da yerinde durmayan sürekli dönüşüm programları ile kamuyu dönüştürüp, Türkiye’yi geleceğe hazırlayan yapıyı ortaya koymaya çalışıyor. Şu kesindir ki Türkiye’de 2023’e en hazırlıklı parti AK Parti’dir” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, Türkiye’nin kendi içine kapanan bir ülke olmadığına dikkati çekerek, “Türkiye 21. yüzyıla iddialı başlamıştır ve dün açıklanan programla, bu iddialı yolculuğu devam ettireceğini bir daha deklare etmiştir. Bu Türkiye’nin yolculuğudur. AK Parti’nin Türkiye’ye çizdiği bir elbisedir ve Türkiye’ye yakışan bir elbisedir. AK Parti bugüne kadar hep Türkiye’ye yakışan elbiseler çizmiştir” şeklinde konuştu.

“Biz sadece PKK’ya dersini vermiyoruz”

Çözüm Süreci hakkında da değerlendirmede bulunan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

“Milli birlik ve kardeşlik süreci, bu ülkenin demokrasi konusunda maalesef eksik kalmış bütün bölümlerini tamamladı. Sadece Güneydoğuda yaşayan kardeşlerimize değil, inancı olan kardeşlerimize, Türkiye’nin tamamını kucaklayan bir projeyi hem de bu medeniyetin en önemli projelerinden birisi olarak ortaya koyduk. Burada verdiğimiz temel hak ve hürriyetlerden bir tek geri dönüş, sapma olmamıştır. Bunu baltalayan terör örgütüdür. Silahlarından vazgeçmeyen, uzun zamandır yaptığımız çağrıya rağmen silahlarını gömmeyen terör örgütüdür. Onlar Türkiye’yi 1990’lı yıllarla karıştırdılar.”

Soylu, “PKK ve PKK’yı yönetenler, yönlendirenler ve PKK’dan bu coğrafya da umudu olanlar, Türkiye’yi bir iktidar boşluğunda zayıf yakalamaya çalışanların tepelerine bindik. Biz sadece PKK’ya dersini vermiyoruz. Türkiye’yi zayıf bulup, Türkiye’yi kündeye getirmeye çalışanlara karşı nasıl künde yapılır onun dersini veriyoruz. Bu ders sadece PKK’ya ait ders değildir. Bilsinler ki bu ders, dünyada terör üzerinden bu coğrafyayı dizayn etmeye çalışanlara ve bu coğrafyaya ders vermeye çalışanlara karşı verilen bir derstir. Bu medeniyet, ders veren bir medeniyettir ve ders vermeye devam edecek bir medeniyettir” diye konuştu.

“Türkiye önemli bir süreci ortaya koyuyor”

Demokrasiyi egemen kılmaya çalıştıklarını işaret eden Soylu, “Bu ülkede kim demokratik hakkımıza müdahale etmeye çalışırsa, kim bize hat bildirip sınır çizmeye çalışırsa biz gereğini yerine getiririz. Onun için milli birlik ve kardeşlik projesi bize medeniyetimizin emanetinin kendisidir ve onu devam ettireceğiz. 780 bin kilometrekare bizim egemenlik alanımızdır ve burada hiç kimseye düdük öttürme hakkı vermeyiz. 780 bin kilometrekare de bir tek düdük öttürecek vardır o da Türkiye Cumhuriyeti’dir” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, Türkiye’nin önemli bir süreci ortaya koyduğuna hatırlatarak, “Türkiye bütün bunlara bakarken bir şeye daha bakmalıdır. Etrafımızda gelişen, küresel gelişmeleri de gözden kaçıran bir Türkiye tablosu oluşmamalıdır. Türkiye’yi içeride meşgul ederken, dışında birtakım farklılıkları ortaya koymaya çalışanlar, yanılmaktadırlar. Bu bölgede Türkiye’siz hiçbir şey düşünülemez. Böyle bir şeyi düşünen bugüne kadar yanılmıştır. Bugünden sonra da yanılacaktır. Türkiye bu bölgenin altın anahtarıdır” ifadesini kullandı.