“Türkiye Stres Testinden Başarıyla Geçti”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, çözüm sürecinin Türk medeniyetinin kendilerine dayattığı bir program olduğunu söyledi. Süreci milletin istediğini, AK Parti’nin de bu isteği yerine getirdiğini ifade eden Soylu, Taksim olayları sonrası Türkiye’nin stres testinden başarıyla geçtiğini vurguladı.

Partisinin çeşitli programlarına katılmak üzere Adana’ya gelen Süleyman Soylu, AK Parti Seyhan İlçe Başkanlığı’nı ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplayan Soylu, çözüm sürecine değindi. Sürecin 21. asrın en cesur, iddialı ve hayırlı adımı olduğunu vurgulayan Soylu, milletin yüzyıllarca bir arada yaşadığı, aynı kıbleye secde ettiği, aynı bayramları yaşadığı, aynı dini ve milli günlerde aynı sevincini yaşadığı büyük topluluğu, milleti bir araya getirme hasleti olduğunu dile getirdi. Bu süreçte insanların hassasiyetlerinin kaşımaya çalışıldığını belirten Soylu, sürecin sorunda bu çabaların ne kadar boş olduğunun görüleceğini anlattı.

Taksim olaylarından özellikle iş camiasının, sivil toplum örgütlerinin çözüm süreci konusunda konsantrasyonlarının zayıfladığına vurgu yapan Soylu, “Onların da bu konsantrasyonlarını ciddi bir şekilde kuvvetlendirme ihtiyacı bugün söz konusudur. Taksim olayları gerçekleşirken, bütün bakışlar çözüm süreci sakatlanacak mı diye yoğunlaştı. Bu program başladı, bu bir demokratikleşme programıdır, bu bir insanlık programıdır, bizim medeniyetimizin bize dayattığı bir programdır. Sonra bunu AK Parti istemiyor, bunu millet istiyor. AK Parti milletin isteğini yerine getiriyor.” dedi.

SINIRLARIMIZIN ÖTEKİ TARAFINDAKİ OLUŞUMLARI BİZ SAĞLIYOR DEĞİLİZ

Konuşmasında Suriye’deki olaylara da değinen Soylu, kendilerinin orada yükselen bir demokrasi ve barış istediklerini anlattı. Türkiye’nin Suriye meselesinde görevini yerine getirdiğinin altını çizen Soylu, “Oradaki karmaşıklıktan gelen insanlara sahip çıkıyor. Sınırlarımızın öteki tarafındaki oluşumları biz sağlıyor değiliz. Her millet kendi adına bir mücadele vermektedir. Biz sadece bütün dünyaya haksızlıkları duyurma noktasında üzerimize aldığımız görevi sürdürülebilir kılmaya çalışıyoruz. Biz istiyoruz ki, bütün bileşenleriyle beraber Suriye, bütün bileşenleriyle beraber Mısır, bütün bileşenleriyle beraber Irak, bütün bileşenleriyle beraber etrafımızdaki bütün coğrafyada arzu ettiğimiz istikamette kardeşlik olsun, yönetilebilir demokrasi ve hürmet edilir temel hak ve hürriyetler olsun. Biz, elbette ki bir mahallede yaşayan insanın, o mahalledeki huzursuzluktan ettiği gibi, bu karmaşalıkların tamamından endişe etmek görevimiz vardır.” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE STRES TESTİNDEN BAŞARIYLA GEÇTİ

Türkiye’deki bir takım çevrelerin ülkeyi zayıf, güçsüz ve etrafındaki gelişmeden çabuk etkilenir bir ülke olarak tanımladıklarına vurgu yapan Süleyman Soylu, “Bu bütün dünyadaki ülkeler, bütün etrafımızdaki ülkeler, bu konuda Türkiye’nin özellikle Taksim olaylarından sonra, CNN 8 saat yayın yapsa da, hem demokrasi testinin ne kadar başarılı olduğunu, hem ekonomi testinin ne kadar başarılı olduğunu, hem de vicdan testinin ne kadar başarılı olduğunu çok net bir şekilde görmüştür. Batı bankaları test ediyor, bir takım stres testleri var. Türkiye bu stres testlerini başarıyla beraber geçmektedir. Türkiye’nin hedefi, 2023 cumhuriyetimizin 100. yılında bu milletin mutabakatıdır ve bu milletin zenginliğidir, bu milletin özgürlüğüdür ve bu milletin bugüne kadar son 10 yılda hak ettiği hayat kalitesinin yükseltilmesidir.” şeklinde konuştu.