Türkiye milli projelerini yapıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “Dün 100 liranın 86 lirasını vergiye ve faize veren Türkiye, milli projelerini yapıyor. Bugün yüzde 60-70 civarında milli savunma sanayimizi öz malımızla gerçekleştiriyoruz” dedi.

Soylu, Karabük Öğretmenevi’nde düzenlenen toplantıda iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldi.

Soylu, burada yaptığı konuşmada, bağımsızlığa en yakın dönemi yaşadıklarını, Türkiye’nin Batı ile Doğu arasında denge kuran yegane ülkelerden olacağını söyledi.

İlk kez Türkiye’nin 21. asrın başından yükselmeye geçtiğini ancak bunun engellenmeye çalışıldığını kaydeden Soylu, “Sadece 21. asra iyi başladık. Neden? Çünkü geçmişten günümüze gelen bütün sancılarımızı, hastalıklarımızın tamamını tedavi edebilmek, toplumumuzun bütün öğelerini bir aya getirebilmek için 21. asır bize çok büyük fırsat sundu. Bu ülke orta alt gelir ekonomi sınıfındaki ülkeler arasındaydı. Bu devlet 50 yıl boyunca bir sınıfta kaldı. Türkiye, birtakım değişmeleri doğru okuyor, yönetiyor ve planlıyor” diye konuştu. 

Çözüm süreci

Türkiye’de Alevilerin cumhuriyetten sonra rahat ettikleri dönemin 1950-1960 ile 2002-2014 yılları olduğunu aktaran Soylu, herkesin kendini rahatça ifade edebildiğini anlattı.

Çözüm süreci sayesinde bir yıldır şehit gelmediğine dikkati çeken Soylu, şöyle devam etti:

“Dün 100 liranın 86 lirasını vergi ve faize veren Türkiye, milli projelerini yapıyor. Bugün yüzde 60-70 civarında milli savunma sanayimizi öz malımızla gerçekleştiriyoruz. Dün tank parçası için elini açan Türkiye, bugün dünyanın ithal etmek için sıraya girdiği Altay tankını yapıyor. Dün İsrail, parasını verip aldığımız insansız hava uçağını tamir için gönderdiğimizde 1-1,5 yılda sınırlarımızın güvenliği için geri göndermiyordu. Başbakanımızın talimatıyla Türk mühendisleri imzaladı ve bugün dünya insansız hava uçaklarımızı ithal etmek için sıraya girdi.

Bugün savaş gemimizi, orta ve kısa menzilli füzemizi yapıyoruz, bütün ülkeler ithal ediyor. Bugün ATAK helikopterimiz, bugün semalarımızda HÜRKUŞ uçağı uçuyor.”

Soylu, Göktürk uydusunun da uzaya fırlatıldığını anımsatarak, “Bağımsızlık, bağımsızlığa yakın olduğumuz en önemli nokta’ dediğim nokta tamamıyla budur, başka hiçbir şey değildir. Tahammül edemedikleri budur” dedi.

Gezi Parkı olayları

Soylu, Türkiye’nin gelişmiş ülkelerle arasındaki makası kapattığını dile getirdi.

Reuters, BBC ve CNN’in Gezi parkı olayları öncesinde Taksim’deki otellerde konuşlanmasının tesadüf olduğunu kimsenin söyleyemeyeceğine dikkati çeken Soylu, şunları kaydetti:

“Hiçbirisi tesadüf değildir. Bütün bunların yanı sıra memleketimizin başına ilk kez mi geliyor bu işler? Rahmetli Menderes’in neyle karşı karşıla kaldığını herkes biliyor. CHP Genel Sekreteri Kasım Gülek, Seyhan Barajı yapılacaktı, ‘barajı yaparsanız tosbağalar bir şekilde deler, bu baraj tutmaz, yapılmaz’ diye yatırımı itibarsızlaştırmaya çalıştı. Karabük’ten cevap verdi ona Menderes, dedi ki ‘Ey Kasım Efendi, biz bu barajı yaparız, sadece sen değil, senden sonraki 15, 20, 50 nesil, bu barajının suyuyla, elektriğiyle hayatını devam ettirir.’ Bir sevgilinin sevgiliyle buluşması gibi toprak suyla buluştu Seyhan Barajı’yla.”

Soylu, muhalefet partilerinin her şeye itiraz ettiğine dikkati çekerek, “(Adnan Menderes) Kütahya’dan sonra Eskişehir’e gelirken tutuklandı. Dediler ki, ‘Celal Bayar ile yurt dışına kaçarken, 12 uçak dolusu altınla yakalandı.’ Böyle bir iftira, alçaklık olabilir mi? En hafifi bu. Türkiye’yi büyütmeye çalışan, Türkiye’yi kalkındırmaya çalışan liderlerin başına gelenlerin en hafifi” ifadesini kullandı.