Türkiye artık kendi kitabını yazıyor

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Türkiye’nin riskli ülkeler arasına alınmak istendiğini de belirterek, “Türkiye dayanıyor. Attığı adımdan geri gelmek istemiyor. Bunun için de mücadele veriyor. Türkiye 13 yıldır dünyanın efendilerine meydan okuyor” dedi.

Soylu, “Ne yaparsa yapsınlar, Türkiye kendi istikrarlı hikayesini yazmaya devam ediyor. Türkiye kendi kitabını yazıyor ve bu kitabı başkasına yazdırmıyor” dedi.

Seçim çalışmaları kapsamında, Kemeraltı esnafıyla bir araya gelen Soylu, 7 Haziran’da yapılacak seçimlerin Türkiye ve gelecek açısından önem arz ettiğini, Türkiye’nin 13 yıldır önemli mesafeler aldığını ifade ederek, “Biz şunları da biliyoruz. Bir gecede faizin yüzde 8 bin olduğu günleri, Türkiye’de koalisyon vardı. Bu ülkenin 13 vilayetine bu ülkenin memurunun, öğretmeninin, mühendisinin gidemediği, akşam saat 4’te sokağa çıkma yasağı ilan edildiği günleri biliyoruz” diye konuştu.

Geçmiş dönemlerde yaşananları hatırlatan Soylu, şunları söyledi:

“Biz şu günleri de biliyoruz. Bu ülkede terörle mücadeleye harcanan 620 milyar dolarlık bir maliyetin Türkiye ekonomisine etkilerini biliyoruz. Bunların hepsini, bir depremin altından kalkamayan, Yalova, Kocaeli, Gölcük depreminin altından kalkamayan Türkiye’yi biliyoruz.”

Süleyman Soylu, “Yine 28 Şubat’ta bütün bunlar yetmezmiş gibi insanlarımızı sınıflara ayırıp fişleyerek, inançlarına, etnik kökenlerine, mezheplerine ve siyasal düşüncelerine göre farklılaştırıp birbirimizden ayıran düşünceleri de biliyoruz. 1990 ile 2002 yılları arasında Türkiye’nin başına felaketler getirildi ve siyaset ciddi şekilde engellendi” dedi.

13 yıldır kişi başına gelir seviyesinin 3 kat arttığını iddia eden Soylu, “Şimdi diyoruz ki 2,5 kat artırarak 25 bin dolara ulaşalım. Çok rahat bir şekilde ulaşabiliriz. 36 milyar dolar olan ihracatımız, 160 milyar dolar oldu. Neredeyse 4,5 katlık bir fark var. Şu anda talebimiz 500 milyar dolar. 4,5 kata ulaştıysak 3.2 katı daha rahat bir şekilde yakalayabilme şansımız var. Çünkü altyapıyı iyi yaptık” değerlendirmesinde bulundu.

Türkiye 13 Yıldır Dünyanın Efendilerine Meydan Okuyor

Soylu, Türkiye’nin riskli ülkeler arasına alınmak istendiğini de belirterek, “Türkiye dayanıyor. Attığı adımdan geri gelmek istemiyor. Bunun için de mücadele veriyor. Türkiye 13 yıldır dünyanın efendilerine meydan okuyor” dedi.

7 Haziran seçimlerine 2023, 2053 ve 2071’i kendine hedef alan bir Türkiye açısından bakılması gerektiğini, seçimin sadece Türkiye’nin seçimi olmadığını anlatan Soylu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Seçim dini bizden olsun olmasın, bir afetle karşılaştığı zaman bizim insanımızı yanı başında gören mağdurların, mazlumların ve aman diyenlerin seçimidir. Bu böyle bilinsin. Onlar bizim üzerimize ne kadar kazık dikmeye çalışıyorsa, ne kadar Gezi olaylarına ne kadar 17 – 25 Aralık’ı yapmaya çalışıyorlarsa bizler bir taraftan Göktürk uydusunu fırlatıyoruz, bizler diğer taraftan, onlar 17 – 25 Aralık’ı yaparken veya Gezi olaylarını yaparken üçüncü havalimanının temelini atıyoruz. Türkiye’nin en büyük tünellerini yapıyoruz. Ne yaparsa yapsınlar, Türkiye kendi istikrarlı hikayesini yazmaya devam ediyor. Türkiye kendi kitabını yazıyor ve bu kitabı başkasına yazdırmıyor. Bu bizim için en temel sorumluluklardan birisidir. Bu seçimi böyle görmek lazım.”