“Türkiye, ikinci sıçrama dönemini yaşıyor”

AK Parti Sultangazi İlçe Başkanlığı tarafından, düzenlenen ”sevdamız Sultangazi” adlı programın bu haftaki konuğu Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu’ydu.

AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Murat Atım ve ekibinin davetlileri kapıda karşıladığı programa, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, belediye başkan yardımcıları Fevzi Dülger, İmdat Kamacı, Hacı Orhan, meclis üyeleri Osman Cengiz, Ergin Kırmaç, SANKO Sanayi Sitesi Yönetim Kurulu Başkanı Nuri Büyükkaya, Malatya Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Yılmaz Durmuş, AK Parti Sultangazi Kadın Kolları Başkanı Nurcan Öztürk, Malatya Eğitim ve Kubbe Vakfı Başkanı Mehmet Polat, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Son olarak kürsüye gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, konuşmasına “bu güzel insanların, bu güzel gönüllerin arasında bulunmaktan dolayı duyduğu memnuniyeti” dile getirerek başladı.

Soylu “Bu memleketin her yerinden insanlarının yaşadığımız Sultangazi’deyiz. Balkanlardan Hakkari’ye kadar birlikte yaşıyoruz. Her noktasında kardeşliğin, samimiyetin, dostluğun, beraber yaşamanın, beraber paylaşmanın yaşandığı Sultangazili kardeşlerim, sizlerle olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz.

Şunu açık yüreklilikle anlatmak istiyorum: Yıllarca siyasetin içinde bulundum. Küçük yaşlardan itibaren siyasetin içinde bulundum. Ama hiçbir zaman milletimize olan heyecanımızı kaybetmedik. Siyaseti de hiçbir zaman koltuk, bir gelecek bir istikbal meselesi olarak görmedik. Niçin siyaset yapıyoruz? Niçin sizler STK’ların içindesiniz? Niçin belediye başkanımız gecesini gündüzüne takarak hizmet etmek çabası içerisinde? Biz biliriz ki insanların en hayırlısı, insanlara hizmet edenlerdir. Bugün bu büyük hizmet kervanının içindeyiz. Türkiye çok zor günlerden geçti. Ama onlarla yüzleşmek, onları hatırlamak, onların bu ülkenin başına bir daha gelmemesi bizim en büyük görevimizdir” dedi.

“Bilmenizi isterim ki, İstiklal Mahkemeleri’nde onlarca, yüzlerce kişinin suçsuzca yargılanması, idam edilmesi bu ülkenin en temel tahribatlarındandır. Bu ülkede Dersim’de bu ülkenin en önemli katliamlarından biri olmuştur. Sayın Başbakanımızın ‘Evet, bu ülkede Dersim’de insanlar katledilmiştir’ sözü ile bu gerçeği dile getirilmiştir. Bu ülkede Adnan Menderes, Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edilmiştir. Aslında idam edilenler onlar değildi. Onların iradesiydi. Eğer siz bu memleketi zenginleştirmeye çalışırsanız, siz elitini değiştirmeye çalışırsanız sonunuz bu olur diye bu ülkenin insanlarını, yarının geleceklerini tahrip etmişlerdi. O 70′li yıllardan sağcı ve solcu diye gençlerin birbirlerini öldürmelerine müsaade etmek, o ülkenin tahribatlarından birisi değil miydi? Alevi-Sünni diye insanları birbirlerine düşman etmeye çalıştılar. Bu ülkede ‘bismillahirrahmanirrahim’ diye sabah açtıkları fabrikalarını akşam kapattıklarını biliyorum. Bu ülkenin en önemli bankası bir gecede 1200-1300 çalışanını çıkardı. Bana soruyorlar bugün niye AK Parti’desin? 1999 yılında Türkiye büyük bir deprem yaşadı. Ve ben deprem sabahı oradaydım. O da bizim için tahribattı. Her taraf cesed doluydu. Anneler, babalar, evlatlar ağlıyordu. Bu gördüğümüz tablodan, ne o günkü Cumhurbaşkanı, Başbakanının haberi yoktu. O memleketimiz için büyük travmaydı. Daha sonra Van depremi için bölgeye gittik. Orada kısa sürede büyük binalar, okullar yapıldı. Bunu ABD bile yapamazdı. O neydi biliyor musunuz? 99′da enkaz altında kalan devletin yeniden ayağa kalkmasıydı. Orada bir şeyi daha merak ediyorum. Acaba o çocukların hayalleri yaşıyor mu diye? Şu anda yeni yapılan okullarda, bilim sınıfları, akıllı tahtalar, herşey mevcut” dedi.

28 Şubat sürecine ilişkin olarak konuşmasını sürdüren Soylu “Ben 28 Şubat süreci sırasında Gaziosmanpaşa’da ilçe başkanıydım. Kazım Karabekir İmam-Hatip Lisesi’ni hepiniz hatırlarsınız. AK Parti kendisini tarihten silmek isteyenlere, onları tarihten silerek cevap verdi. Bugün AK Parti eğer yüzde 53 oy alıyorsa, halk diyor ki ‘Siz dün Menderes’i aldınız, Özal’ı aldınız, Erbakan’ı aldınız’ ama biz size AK Parti vermeyeceğiz demektir” diye konuştu.

Yakında hastane olmadığını için kardeşini kaybettiğini söyleyen Süleyman Soylu “Hastanelerden geceden sıraya girilen kuyrukları, eskiden hastanelerin durumunu gözlerinizin önüne getirin. Okmeydanı Hastanesi’nde çok insan gördüm Tekirdağ’dan, Edirne’den geceden gelip sıra bekleyen insanları. Bugün 400 bin engelliye 600 TL’nin üzerinde maaş veren bir anlayışı ben ayakta alkışlamayayım da ne yapayım?” şeklinde konuştu.

“Yıllarca bu millet iktidar oldu, muktedir olamadı” diye konuşmasını sürdüren AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Soylu “Sarıkız deyin, Balyoz deyin, ne derseniz deyin, insanların kolundan tutulup hapse atıldığı bir dönemi geride bıraktı. Ne yapsaydık bunlara seyirci mi kalsaydık? Türkiye şu an ikinci sıçrama dönemini yaşıyor. Avrupa, 400 yıl yani rönesansla başlayan egemenliğini kaybetmektedir. Bu süreci iyi yönetmeliyiz. Özgürleşen, demokratikleşen, Balkanlara örnek olan dünyaya örnek olan modern bir Türkiye’yi oluşturmak için fırsat önümüzdedir. Niçin güçlenmek istiyoruz. Niçin zenginleşmek istiyoruz. Savurganlık için mi tabii ki hayır” diye konuştu.

Küçük yaşlardan bu yana siyaset içinde olduğunu dile getiren Soylu, “Geçmişte, Genel Başkan Hüsamettin Cindoruk zamanında çok çalışmalar yaptık. Vatandaştan oy istedik. Allah bizi affetsin” diye konuştu.

“Önümüzdeki Mart ayında Türkiye’nin en önemli seçimlerine gidiyoruz” diye konuşan Soylu “2014 Mart ayında, şimdikinden daha fazla oy aldığı takdirde ‘Millet Meclisi’nde yazdığı gibi ‘Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ diyecek. Ve bu seçimin ardından millet ilk defa Cumhurbaşkanını seçecek. Millet kendi oylarıyla iradesine Çankaya Köşkü’ne taşıyacak. Bu seçim, milletin iradesini iktidara getireceği seçimlerin başlangıcı olacaktır” diyerek konuşmasını sonlandırdı.