Türkiye, HDP’nin PKK ile ilişkisinden rahatsızlık duydu

AK Parti Trabzon Milletvekili ve MKYK Üyesi Süleyman Soylu, 1 Kasım tarihinde yapılacak olan seçimlerin 7 Haziran’daki düğümü ortadan kaldıracağını belirtti.

Soylu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Kasım seçimlerinin çok önemli olduğunu ifade ederek, “1 Kasım seçimleri Türkiye için bir kararın verileceği seçimlerdir. Türkiye’de 7 Haziran’da bir seçim oldu. Türkiye’de 1 Kasım’da tekrar seçim olacak ve bu tekrar seçim Türkiye’de 7 Haziran’daki düğümü ortadan kaldıracak” dedi.

Gerçekleştirilecek seçimlerde Türkiye’nin ya koalisyonla yoluna devam edeceğini veya yaklaşık 13 yıldır istifade ettiği, demokrasi ile geliştirdiği tek başına iktidarla yoluna devam edeceğini vurgulayan Soylu, “Ya Türkiye yarın ne olacak kaygısı içinde olacak ya da Türkiye istikrarla ve gelişmeyle yoluna devam edecek. Bunun kararını da millet verecek” diye konuştu.

“Türkiye demokrasisi, siyaseti üzerine aylardır, yıllardır meşruiyet tartışması çıkaranlara en güzel örnek şu geçtiğimiz 4-5 ay ortaya konulan tablodur” diyen Soylu, şöyle devam etti:

“AK Parti samimiyetle koalisyon hükümeti kurmak istedi ama maalesef kırmızı çizgilerle diğer taraftan ‘ben ana muhalefet olacağım’ taleplerinin dışında başka bir muhataplık bulamadı. Burada kararı verecek aziz milletimizdir. Bunun için milletimize yeniden müracaat ediyoruz ve milletimizin kararı bizim için nihai karardır ve biz o kararla yolumuza devam edeceğiz.”

Soylu, AK Parti’nin seçimlerle ilgili tüm hazırlıklarını yaptığını belirterek, “Allah, 1 Kasım seçimlerinin ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını nasip etsin ve ülkemizin uzun zamandır yakaladığı medeniyet değerlerini, ekonomisini yükseltmesinden özellikle büyük hedeflerine ulaşmasından aziz milletimizi ayırmasın” dedi.

Soylu, AK Parti’nin kurulduğu günden itibaren Türkiye’de demokrasiyi geliştirmeyi ve demokrasinin tesisini milletle beraber oluşturmayı sağlayan bir politika geliştirdiğini de ifade etti.

Bu demokratik ortamdan istifade etmek varken demokratik sistemin boğazlanmak istendiğini dile getiren Soylu, şöyle devam etti:

“Demokratik sistemi boğazlamaya çalışanlar 7 Haziran seçimlerinde sandıklara korku salan ve korku yayandır, gerek sandıklara gitmeden önceki gerek sandık sürecindeki o ortaya koydukları davranışlarla demokrasiyi, insanların en temel hakkı ve hürriyeti olan oy kullanma tercihini belirtme hakkını ortadan kaldırandır. Bunu da yapan bellidir. Bu maalesef özellikle 7 Haziran seçimlerinde doğuda, Güneydoğu’da, bazen büyükşehirlerin bazı noktalarında karşı karşıya kaldığımız bir haldir. Bu şu demektir biz demokrasiyi ve seçimi kendi hedeflerimize ulaşmak için bir araç olarak görürüz. Bu çok tehlikeli bir yaklaşımdır. Maalesef bu yaklaşıma Türkiye 7 Haziran seçimlerinde şahit oldu.”

Soylu, HDP’yi eleştirerek, “Türkiye, 80 milletvekili çıkarmış HDP’nin 80 milletvekili çıkarmasından rahatsızlık duymadı ama onun PKK ile ilişkisinden rahatsızlık duydu. Bu milletvekillerini PKK’nın emrine vermesinden rahatsızlık duydu. Bu milletvekillerinin Türkiye’nin diğer bölgelerindeki milletvekilleri gibi kendi bölgesel sorunları, kendi ilinin sorunları, Türkiye’nin sorunları ile uğraşmasından daha ziyade PKK’nın terör örgütünün talimatlarına yönelik olarak hareket etmesinden rahatsızlık duydu. Özellikle bir takım manipülasyonlar, uydurma haberler ve yalanlarla hem geçen seçim sürecinde hemde geçen seçimin güvenliğinde manipülasyon oluşturdular” diye konuştu.

7 Haziran genel seçimlerinde bazı seçmenlere baskıyla oy kullandırıldığını, sandığa gelmeden tehdit edildiğini belirten Soylu, 1 Kasım’daki seçimlerde buna izin vermeyeceklerini ifade etti.

Soylu, “Terör örgütü PKK’nın seçimlerde baskı yapması halinde seçmenin ne yapması gerektiğinin” sorulması üzerine, şu yanıtı verdi:

“Terör örgütü dikkat etsinde kendi yakasını kaptırmasın. Bu konuda hiç kimsenin bir endişesi olmasın. Devletin varlığının ve milletimizin kararlılığının acziyeti hiçbir gün söz konusu olmaz. Kamu düzeni orada tam anlamıyla tesis edilecektir. Devletin bütün güvenlik görevlileri, canı pahasına bu ülkenin bölünmez bütünlüğünü koruyanlar aynı zamanda en önemli sürecinin demokrasi olduğunu en iyi şekilde ortaya koymaktadırlar.”

HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş’ın bir röportajında PKK’nın terör listesinden çıkartılması konusundaki soruya verdiği cevaba da değinen Soylu, “Biz Türkiye Cumhuriyeti devletinin ve bu aziz milletin kütüğüne kayıtlıyız. Demirtaş da PKK’nın kütüğüne kayıtlıdır” dedi.

İş adamı Aydın Doğan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yazdığı mektubu da eleştiren Soylu, şunları kaydetti:

“Ne zaman Türkiye bir seçime gitse bu malum zat seçim kampanyasını ve propagandasını siyasetçilerden erken başlatıyor. Bu malum zat yine seçim kampanyasını ve propagandasını sayın Cumhurbaşkanımıza hadsiz bir saldırı ile başlattı.”