Türkiye, dünyaya demokrasinin altın kemerinin kendinde olduğunu göstermiştir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin “Türkiye, dünyaya demokrasinin altın kemerinin kendinde olduğunu göstermiştir.” dedi.

Soylu, çeşitli ziyaretlerde bulunmak için geldiği Erzurum’da, Vali Seyfettin Azizoğlu’nu makamında ziyaret etti. Soylu, burada yaptığı konuşmada, Şırnak’taki terör saldırısında şehit olan ve bugün memleketi Erzurum’da son yolculuğuna uğurlanacak olan Piyade Uzman Onbaşı Pehlül Oruk’un cenazesine katılacağını söyledi.

FETÖ’nün 15 Temmuz’daki darbe girişimine değinen Soylu, darbe girişiminden sonra vatandaşın meselelere bakışının çok farklı olduğunu ifade etti.

Soylu, FETÖ’nün darbe girişiminin başarısız olduğuna dikkati çekerek, “15 Temmuz’un oluşturduğu milat Türkiye açısından çok önemli. Hem hizmet heyecanımızın artması ve 21. asırda Türkiye’nin geldiği noktanın ve milletimizin hedeflediği noktanın bundan sonra çok daha ileri götürülmesi bizim en temel ve en asli isteklerimizin başında gelmektedir.” diye konuştu.

Vatandaşların 15 Temmuz’da ülkenin hürriyeti, istikbali, istiklali için kendini feda ettiğini hatırlatan Bakan Soylu, hükumetin de bu sorumlulukla hizmetlere hız verdiğini söyledi.

Türkiye’nin dünyaya demokrasi dersi verdiğinin altını çizen Soylu, şu değerlendirmeyi yaptı:
“Türkiye, dünyaya demokrasinin altın kemerinin kendinde olduğunu göstermiştir. İnsanlığın altın kemeri bizdeydi. Milyonlarca Suriyeli kardeşimizi hiçbir şey düşünmeden kucaklayan ve bütün dünyanın hayran bakışları altında onları bu coğrafyada misafir eden, aynı sancak altında yüzlerce yıl yaşadığımız insanlara sırtını dönmeyen bu millet, insanlığın altın kemerini bütün dünyaya bakarak onurla taşıyor. Şimdi demokrasinin altın kemeri bizdedir. Bunu hem vakarla taşımak, demokrasiyi çok daha ilerilere yükseltmek hem de etrafımızdaki coğrafyanın demokrasiyle buluşmasını sağlamak en önemli vazifelerimizden bir tanesidir.”

“Millet kanıyla, canıyla demokrasiye sahip çıktı”

Süleyman Soylu, tarih, vatan ve medeniyet birliğinin millet olmanın temel unsurları olduğunu ifade ederek, 21. yüzyılda demokrasinin de milletleşmenin ana unsurlarından biri olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Türk milletinin, 15 Temmuz’da, demokrasinin, milletleşmenin ana unsuru olduğunu kanıyla, canıyla tüm dünyaya gösterdiğini belirten Soylu, darbe girişimi sırasında Türk milletinin kanıyla, canıyla, demokrasiye sahip çıktığını sözlerine ekledi.

Ziyarette Soylu’ya, AK Parti Erzurum milletvekilleri Mustafa Ilıcalı ve Zehra Taşkesenlioğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Mustafa Çelik, AK Parti İl Başkanı Fatih Yeşilyurt da eşlik etti.