Türkiye doğru istikamette gidiyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’a yönelik, “Yabancı parlamenterlerle bir araya gelip ülkemizin yarına olan bakışını hem zedelemek hem de birliğimize, beraberliğimize zarar verebilmek için büyük bir çaba sarf ediyordu. Her zaman söylüyorum, tekrar söylüyorum; Eğer hainlik açık arttırmaya çıkmış olsaydı, Selahattin Demirtaş bunu kimseye kaptırmazdı.” dedi.

Soylu, Erikbeli Yaylası Turizm Merkezi’nin temel atma töreninde yaptığı konuşmada, kentte bugün çeşitli açılışlarda bulunduklarını anımsatarak, “Bugün şu anda burada yaklaşık 8 milyon liralık bir yatırımın temelini hep beraber gerçekleştireceğiz. Şunu ifade etmek istiyorum; Trabzon bugüne kadar 14 yılda 14 katrilyon hizmetin altına imza attı.” diye konuştu.

Bunun önemli bir süreç olduğuna dikkati çeken Bakan Soylu, “Bu yollar, üniversiteler, yüksekokullar, fakülte binaları, kaymakamlık binaları, hastaneler… Bilmenizi istiyorum ki bütün bu eserlerin tamamında Allah’a şükürler olsun ki hem hükümetimizin, hem iktidarımızın hem de milletin kendisine sürekli olarak şu sözle beraber rehber gören, ‘biz efendi olmaya değil, biz hizmetkar olmaya geldik’ anlayışı, AK Parti’nin imzası var. Bu önemlidir. Büyük bir devrimini, dönüşümü hep birlikte gerçekleştiriyor, yarına taşıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Süleyman Soylu, “Burada bir hizmet yapılıyor değil mi?” diyerek, şunları söyledi:
“Bilmenizi istiyorum ki burada hendek kazılmıyor. Bilmenizi istiyorum ki burada ülkemi bölmek veya parçalamak isteyenlere yönelik ortaya konulan anlayışa izin verilmiyor.

Dün Uluslararası Çalışma Örgütü’nün toplantısı için Cenevre’deydik. Biz orada memleketimizi ve bayrağımızı temsil ederken sendikalarımızla birlikte, diğer taraftan da birisi Türkiye’nin aleyhinde propaganda yapabilmek ve Türkiye’ye iftira edebilmek, Alman Parlamentosu’nun almış olduğu kararı övmek ve bu kararın haklı olduğunu ifade edebilmek için yabancı parlamenterlerle bir araya gelip, ülkemizin yarına olan bakışını hem zedelemek hem de birliğimize, beraberliğimize zarar verebilmek için büyük bir çaba sarf ediyordu. Her zaman söylüyorum, tekrar söylüyorum; Eğer hainlik açık arttırmaya çıkmış olsaydı, Selahattin Demirtaş bunu kimseye kaptırmazdı, çok net.”

Bir taraftan bu konularla, diğer taraftan Paralel Devlet Yapılanması ile mücadele ettiklerini vurgulayan Soylu, “Bir taraftan Irak’taki, Suriye’deki gelişmelerle 2 milyon 700 bin ev sahipliği yaptığımız o insanlarımızın yarına kardeşliğimizin hem de en güzel örneğini tescil edebilecek bir anlayışla ilerlemesi için samimiyetimizi ortaya koyuyoruz. Bütün bunların yanı sıra Türkiye’yi bölmek ve parçalamak isteyenlere karşı hem devletin kararlığını, hem milletimizin bütünlüğünü ve beraberliğini hem de oradaki kardeşlerimizin o istismardan kurtulabilmesi için onlarla olan o kardeşliğimize, dostluğumuza aynı şekilde ve aynı istikamette devam ettirmeye çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’yi yarınlara adım atması iddiası ve iradesinden vazgeçmiyoruz”

Bakan Soylu, bu coğrafyanın kendilerine nasıl emanet edildiğini bildiklerini belirterek, şöyle devam etti:
“Biz bu coğrafyanın, biz bu medeniyetin yarına nasıl taşınması konusundaki üzerimizdeki sorumluluğun anlayışı içerisindeyiz. İfade etmek istiyorum ki sadece bugünü yaşamıyoruz, dünü canlı bir şekilde kendimizde hissediyoruz. Hem dünü hissediyoruz hem de tarihimizi hissediyoruz. İfade etmeliyim ki dünyanın her tarafına bu medeniyeti taşıyabilmek için özgür bir medeniyeti, güçlü bir Türkiye’yi ayakları üzerinde duran bir Türkiye’yi ve medeniyetini tüm dünyaya taşıyan bir Türkiye’yi yarınlara adım atması iddiası ve iradesinden vazgeçmiyoruz.”

Trabzon’un turizmine ilişkin yatırım ve planlamalar hakkında değerlendirmede bulunan Soylu, “Bölgenin kalkınması için hep beraber adım atıyoruz, atmaya da devam edeceğiz. Çok çalışacağız, çok gayret göstereceğiz, çok mücadele edeceğiz. Ufak tefek eksiklerimiz olursa, o eksikliklerimizi kapatmak için gayret edeceğiz ve şunu çok net söyleyeyim ki çok yakın bir zamanda da hedeflerimize, 2023, 2053, 2071’e hep birlikte sizin azminizle, kararlılığınızla ulaşacağız.” dedi.

Ramazan ayına gelindiğini anımsatan Süleyman Soylu, “Ellerimizi semaya açacağız. Sadece kendi geçmişimiz, kendi geleceğimiz değil, bilmenizi istiyorum ki bütün insanlığa, bütün İslam alemine dua edeceğiz ve inşallah kabul olacak. Bu dualarımızla birlikte de bugün karşı karşıya kalınan zorluklar, haksızlıklar, zulümler inşallah ramazan ayında bertaraf olacaktır. Şuna inanmanızı istiyorum, Türkiye iyi istikamette gidiyor.”
değerlendirmesinde bulundu.

Konuşmanın ardından Soylu ve protokol üyeleri tarafından temel atma töreni gerçekleştirildi. Törende Bakan Soylu’ya yöresel ürünler de hediye edildi.
Programa, AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora, Valiler Kararnamesi ile merkeze atanan Trabzon Valisi Abdil Celil Öz, eski bakanlardan Faruk Nafız Özak, Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel ve AK Parti İl Başkanı Haydar Revi katıldı.