‘Türkiye demokrasiden vazgeçsin de başına iş getirelim’ diye bahane arıyorlardı

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, “Türkiye kararlılığını ortaya koydu ve iki aydır, yaklaşık 15 yıldır, 20 yıldır, 30 yıldır sınırlarımızın dışında, İran sınırlarına yakın, Irak, Suriye sınırlarının içerisinde ne kadar mevzilendikleri yer varsa hepsini ama hepsini tarumar ettik. Biz ne yaptığımızı biliyoruz” dedi.

Soylu, partisince Akçaabat ilçesinde düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye’de son 4 ayda yaşananları herkesin gördüğünü belirterek, “Siyasi belirsizlik üzerinden Türkiye’yi istedikleri noktaya getirebilmek için büyük bir çaba harcadılar. Benim ülkeme tam 4 aydır terörü musallat ederek, yine 1990’lı yıllarda olduğu gibi Türkiye’yi çelimsiz bir hale getirebilmek, istikrarsızlaştırmak ve yarınlarından umudu olmayan bir ülke haline getirmek istediler” diye konuştu.

Türkiye’nin eski Türkiye zannedildiğini de vurgulayan Süleyman Soylu, şunları söyledi:

“Onlar zannettiler ki Türkiye eski Türkiye. Onlar zannettiler ki Türkiye 1990’lı yıllardaki Türkiye. Onlar zannettiler ki ‘biz terörü musallat edersek, Türkiye’yi zayıf ve çelimsiz düşürürsek istediğimizi yaptırırız, Türkiye’ye diz çökertiriz.’ AK Parti 13 yıllık iktidarın tecrübesinde, tek başına iktidar olmasa, geçici hükümet olsa dahi bize ders vermeye çalışanlara sınırlarımızın dışında hemde günlerden beri terörü boğmak için ders veriyoruz.”

Soylu, “Onlar zannettiler ki 80 milletvekili çıkardık, istediğimizi yaparız, onlar zannettiler ki nasıl olsa Avrupa ve dünya burada halk tabanınız var, istediğinizi yapın diyecektir. Burada eziyet çektiğimizi anlatır, onları kandırır, onlara yalan söyler, ondan sonra burada özerkliğimizi daha sonra da bağımsız devletimizi ilan ederiz. Silahlı güçlerimizi de devreye sokarız ve bu parçayı Türkiye’den kopartırız. Bu ülkeden bir tek çakıl taşı bile kimse kopartamaz. Herkesin bilmesini istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

“Göktürk uydusunu niye yaptınız diye bize kızıyorlardı” ifadesini kullanan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi bizim Göktürk ne yapıyor biliyor musunuz? Kandil’in üzerine geliyor, orada terörist hareketleri izliyor, onu bizim yaptığımız insansız hava uçağına aktarıyor, o da Merzifon’a, Eskişehir’e, Diyarbakır’a, hava komutanlıklarımıza talimat veriyor. Türkiye’yi nifak yuvasına çevirmeye çalışanlara öyle bir ceza veriyor ki artık mağaradan mağaraya gidemiyorlar. Korkuyor, ürküyorlar.”

”Türkiye’de kimin borusunun öteceğini onlara gösteriyoruz”

Türkiye’nin kararlılığını ortaya koyduğunu da anlatan Soylu, “Türkiye kararlılığını ortaya koydu ve iki aydır, yaklaşık 15 yıldır, 20 yıldır, 30 yıldır sınırlarımızın dışında, İran sınırlarına yakın, Irak, Suriye sınırlarının içerisinde ne kadar mevzilendikleri yer varsa hepsini ama hepsini tarumar ettik. Biz ne yaptığımızı biliyoruz. Türkiye’de kimin borusunun öteceğini onlara gösteriyoruz. Türkiye’de bu milletin, ay yıldızın ve devletin borusu öter” dedi.

Çözüm Süreci’ne de değinen Soylu, şunları kaydetti:

”Bize kızıyorlar, diyorlar ki ‘Siz Çözüm Süreci’ni başlattınız, bunlar oradan şımardı’. Bu hakikat değildir. AK Parti 2002 yılından beri bu ülkenin özgürlüğü, demokrasisi, insanlarımızın temel hak ve hürriyetleri ve ülkemizin yarınları için adım atmıştır. Kritik anlarda demokrasiden vazgeçelim diye bizi sıkıştırdılar. Gezi olaylarını onun için yaptılar, 17-25 Aralık’ı onun için yaptılar, demokrasiden vazgeçmedik. 6-7 Ekim’i onun için yaptılar, ‘Türkiye demokrasiden vazgeçsin de başına iş getirelim’ diye bahane arıyorlardı. Onlar ne yaptıysa biz demokrasiyi yükselttik.”

Süleyman Soylu, Türkiye’deki insanların kendilerini istedikleri gibi ifade edebildiğini de vurgulayarak, şöyle konuştu:

“Bize kızanlara söylüyorum, biz ne yaptığımızı biliyoruz. Biz Türkiye’nin hangi istikamete gittiğini biliyoruz. 13 yıldır bir taraftan demokrasiyi, özgürlüğü yükselttik, bir taraftan da eğer egemenliğimize her hangi bir halel gelirse buna ait bir Türkiye’nin nasıl olabileceğini gösterdik. Biz boşuna IMF’ye borcumuzu ödemedik. Bugün bağımsızsak, kendi başımıza hareket edebiliyorsak, bugün Türkiye’yi sıkıştırıp, ‘şunu yapın, şunu yapmayın’ diye talimat almıyorsak, bugün güçlü, zengin, özgür ve demokrat bir Türkiye var diye.”

Muhalefet partileri ve Aydın Doğan’ı da eleştiren Soylu, “Türkiye’yi istikametinden ayırmaya çalışıyorlar. Bunların hepsi bir arada paralel bir arada, Aydın Doğan bir arada, PKK bir arada, HDP bir arada, bunların her birisi talimatla Türkiye’nin istikametini değiştirmeye çalışıyor. Bu istikametten vazgeçmeyelim” diye konuştu.

Mitinge AK Parti Trabzon Milletvekili Adnan Günnar, AK Parti Trabzon Milletvekili adayı Salih Cora, Akçaabat Belediye Başkanı Şefik Türkmen de katıldı.

Soylu, mitingin ardından Ortahisar ilçesine geçerek, esnaf ve vatandaşlarla bir araya geldi.