“Türkiye, çok güçlü bir tablo sergiledi”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ziyareti ile Türkiye’nin eskiye dönük komplekslerinin yıkıldığını belirterek, Türkiye’nin bugün çok güçlü bir tablo sergilediğini söyledi.

Adnan Menderes Üniversitesi’nde yeni derslik binasının açılış törenine katılan Soylu, basın mensuplarının Başbakan Erdoğan’ın ABD ziyaretine ilişkin sorusu üzerine, şunları kaydetti:

“Yakın bir tarihte bu, Amerika ile veya yurt dışı temaslarda neredeyse hepimizin ağzını yüreğine getiren tablolar oluştururdu. ‘Acaba bize itibar edecekler mi, acaba bizimle kaç dakika görüşecekler, acaba oturuş düzeni nasıl olacak, acaba bizim heyetimize nasıl davranacaklar, acaba oradaki korumalar nasıl muamele edecek?’ diye belki de işin içeriğinden daha ziyade Türkiye’de yansıma açısından, çok özür dileyerek söylüyorum ama bir kompleksin ürünü olarak değerlendirmeye çalışırdık hepimiz. O da yanlıştı belki. Ama bugün bütün dünya görmektedir ki Türkiye, Sayın Başbakanımızla, oradaki heyetimizle, bizi misafir eden anlayışla birlikte çok güçlü bir tabloyu sergilemektedir.”

Oluşturulan tablonun, Türkiye’nin hem öz güveninin hem moralinin hem rasyonel durumunun çok güzel ve anlamlı bir ifadesi olduğunu kaydeden Soylu, “Türkiye kendisini anlatmaya, dünyayı dinlemeye, bölgesindeki gelişmeleri değerlendirmeye çok ihtiyacı olduğu bir dönemdedir ve bunu elbette ki dünyadaki bütün ülkelerle yapma zorunluluğumuz da vardır. Ben çok olumlu bir gezi olduğunu, sonuçları itibariyle de çok olumlu bir gezi olacağını, barışı, demokrasiyi, hürriyeti, ilerlemeyi ve ülkelerin birbirleri ile  küreselleşmenin gereği  olan temasını ilerletebileceğini düşünüyorum” diye konuştu.

Soylu, AK Parti hükümetinin son 10 yıldaki icraatları ile Adnan Menderes’in gerçekleştirmeye çalıştıkları arasında benzerlik bulunduğunu ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Son 10 yıldır milli onurumuzun en üst seviyelerde olduğu gelişmeleri hep birlikte yaşıyoruz. AK Parti Türkiye’nin yarınlarının, demokrasi açısından da ilerleme açısından da özgürlük açısından da bir arada yaşamak açısından da teminatıdır. Türkiye’yi getireceğimiz daha çok nokta var. Dün Adnan Menderes ne diyorsa, bugün Recep Tayyip Erdoğan aynısını söylüyor. Dün Demokrat Parti ne diyorsa, bugün AK Parti onu daha tekamül ettirmiş halde, onların ideali, hayalleri ölçüsünde gerçekleştirmeye ve daha ileriye götürmeye çalışıyor.

Tarifi belli olan bir yerin adresini tekrar sormaya gerek yoktur. Bellidir ki burada bu mücadeleyi milletimizin bütün hislerine, bütün temel değerlerine ve bütün tarihi referanslarına hürmet göstererek gerçekleştirmeye çalışan AK Parti’dir. Milletimiz de bunu en iyi şekilde değerlendirecektir. Rahmetli Adnan Menderes’in güzel bir sözü var. ‘Millet ispat-ı rüşt etmiştir’ der 14 Mayıs 1950 seçimleri akşamı. Yani, ‘Kendi rüşdünü ispat etmiştir’ der. Bu millet bugün kendi rüşdünü ispat etmiştir. Biz de millete ait rüşdümüzü AK Parti olarak son 10 yıldan beri çok defalar ispat etme imkanını bulduk, bu millet bu imkanı verdi. Bunu daha da geliştirebilme yolunun açılmasını talep ediyoruz. Elbette ki değerlendirme, gayret milletimizindir.”