Türkiye büyük devrimler gerçekleştirdi

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, “İnandığımız ve güvendiğimiz, ‘bunlar inançlı çocuklardır, bunların bu millete bağlılığında bir problem yoktur’ dediğimiz insanları kullanarak bu ülkede paralel bir yapı oluşturmaya çalıştılar. Kim ne kadar alınırsa alınsın, bunun kökünü kazıyacağız. Bu ülkede paralel devlete müsaade edilemez” dedi.

Soylu, Ortahisar Belediyesi Çok Amaçlı Salonu’nda düzenlenen Trabzon Muhtarlar Federasyonu 1. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, muhtarların toplumun mihenk taşlarından biri olduğunu ifade ederek, muhtarların toplumun tüm kesimlerinin sorunlarıyla yakından ilgilendiğini ifade etti.

Türkiye’nin geçmişe göre çok kalkındığını, dünyadaki saygınlığının artarak ekonomik ve teknolojik alanda önemli atılımlar yaptığını anlatan Soylu, Türkiye’nin dünyadaki en önemli enerji nakil hatları üzerinde bulunduğuna işaret etti.

“Dünyanın en pahalı gayrimenkulü üzerinde duruyoruz” diyen Soylu, modern ipek yolunu yeniden inşa etmek ve batı ile doğu arasındaki bu köprüyü Türkiye’de yeniden kurmak istediklerini dile getirdi.

Soylu, ülkede 13 yıldır her alanda önemli yatırımlar ve büyük mesafeler alındığını anlattı.

Türkiye’ye 20. yüzyılda “siz yapamazsınız” denilerek kendilerinin sürekli küçümsendiğini ancak ülkede çok önemli yatırımlar yaptıklarını vurgulayan Soylu, “Avrasya Tüneli, Marmaray, İstanbul’daki üçüncü havaalanı aslında ‘biz yapabiliriz’in iddiasıdır. Bundan 13 yıl önce bunlar sağlanamazdı. Bizi hep diz çökertmeye çalıştılar. Darbelerle hep ‘biz varız’ dediler. Onun için şimdi çok önemli eşikteyiz” diye konuştu.

Soylu, kendilerinin eski Türkiye’yi, 28 Şubat’te neler yaşandığını, gazete manşetleri ile bakan değiştirildiğini ve hükümet düşürüldüğünü iyi bildiklerini ifade ederek, “Bu ülkede milli savunma bütçesi birinci sırada idi şimdi eğitim ve sağlık birinci sırada. Türkiye büyük devrimler, büyük zihniyet devrimleri geçirdi” ifadesini kullandı.

Geçmişteki faiz oranları ve enflasyona işaret eden Soylu, “Bu toprakların şifresi huzur ve istikrardır. Huzursuzluktan ve istikrarsızlıktan en fazla sıkıntıya düşecek olan bizler ve sizlersiniz” dedi.

Çözüm süreci

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, çözüm sürecine işaret ederek, şunları kaydetti:

“Çözüm sürecini Türkiye niye ortaya koydu, tesadüf mü? Anlamıyor muyuz biz, kendi içimizdeki bir meseleden dolayı bizi kaşıyorlar. 600 milyar dolar teröre, bize maliyet yüklüyorlar ve kendi insanımızın enerjisini toprağa veriyorlar ve bizi etnik nefretleşmeye doğru götürüyorlar. Bunu çözemeyen bir Türkiye Ortadoğu’daki barışı getirebilir mi, Kafkaslar’da etken olabilir mi, Balkanlar’da var olabilir mi, kendi meselesini çözemeyen bir Türkiye Somali’ye, Myanmar gitse ne olur. Orhun Yazıtları’na bayrak assa ne olur? Geçici olur. Türkiye bunları kalıcı yapmak istiyor”

Soylu, güçlü ve kuvvetli bir Türkiye ortaya koymak istediklerini vurgulayarak, “Bizim için çözüm süreci eşit vatandaşlıktır, demokrasinin yükselmesidir, kardeşliğimizin, beraberliğimizin yarına güçlü adımlarla beraber gidebilmesidir. Biz oradaki vatandaşlarımızın, Türkiye’deki tüm vatandaşlarımızın devletine, milletine güvenen bir millet ortaya koyabilmesini istiyoruz. Bunu neden istiyoruz, güçlü ve kuvvetli bir Türkiye ortaya koyabilmek için istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Paralel yapıyla mücadeleye de devam edeceklerini belirten Soylu, “İnandığımız ve güvendiğimiz, ‘bunlar inançlı çocuklardır, bunların bu millete bağlılığında bir problem yoktur’ dediğimiz insanları kullanarak bu ülkede paralel bir yapı oluşturmaya çalıştılar. Kim ne kadar alınırsa alınsın, bunun kökünü kazıyacağız. Bu ülkede paralel devlete müsaade edilemez” diye konuştu.

Soylu, Türkiye’nin bunlarla mücadele ederken anayasayı da değiştirmesi gerektiğini kaydederek, şöyle devam etti:

“43 numara ayakkabı giyen bir insana 40 numara ayakkabı giydirirseniz, sabahtan akşama kadar vücudunun bütün azaları sızlar. Türkiye’de 1960 darbesiyle oluşan 1961 anayasası, 1980’in darbesiyle oluşan 1961 anayasasını tahkim eden, güçlendiren 1982 anayasası Türkiye’ye dar gelmektedir. Bugün Türkiye’de bir takım problemlerin temel nedeni yazılı kurallardır. Bizi içine alan, bu milletin tamamını içine alan bir anayasa oluşturmalıyız. Kimseyi düşüncesine, inancına, mezhebine, cinsiyetine, etnik kökenine göre farklılaştırmayan, ötekileştirmeyen bir anayasa yapmalıyız. Ortaya koyduğumuz tablo budur. Getirdiğimiz Türkiye tablosu da budur. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Ahmet Davutoğlu sizi hiçbir zaman aldatmadı.”

Başkanlık Sistemi

Soylu, AK Parti’nin başkanlık sistemini önerdiğini belirterek, “Niçin başkanlık sistemini istiyoruz? Birşeyden korkuyoruz, Türkiye’nin 13 yıldır yakaladığı büyük hizmet devriminin, büyük dönüşümlerin, devrimlerin, özgürlük ve hürriyet adımlarının geri gitmesinden ve Türkiye’nin güçsüz hükümetler ve koalisyonlarla karşı karşıya kalmasından ürküyoruz ve korkuyoruz. Bu korku haksız bir korku değildir. Çünkü Türkiye’nin üzerinde oynanan oyunları hep beraber görüyoruz” dedi.

Türkiye’nin inanç, etnik köken ve mezhepçilik üzerinden güçsüzleştirilmeye ve kamplaştırılmaya çalışıldığını anlatan Soylu, bunu müsaade edilmesi gerektiğini vurguladı.

Soylu, siyasetçi olarak amacının milletvekili olmak olmadığını hizmet etmek olduğunu da belirterek, “Ben Trabzon’a kavga etmeye, laf kavgası yapmaya gelmedim. Hizmet etmeye geldim. 2 buçuk yıldır AK Parti’de olmaktan da grur duyuyorum. Biz buraya hizmet etmeye geldik, emrinize amadeyiz. Göreceksiniz önümüzdeki 4 yıl boyunca hem Trabzon’a hem Türkiye’ye önemli yatırımlar ve hizmetler yapılacak” ifadesini kullandı.

Trabzon Muhtarlar Federasyonu Genel Kurulu’na Trabzon Büyekşehir Belediye Başkanı Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, AK Parti Trabzon milletvekili adayları ve muhtarlar katıldı.

Soylu, söz konusu genel kurul öncesi Diyanet-Sen Trabzon Şubesi Genişletilmiş Toplantısı’na katılarak din görevlileri ile bir araya geldi. Soylu, birlikte kahvaltıda yaptığı din adamlarının sorunlarını dinledi.