“Türkiye büyük bir değişim geçiriyor”

“Gezi Olayları oyumuzu artırdı”AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, Bugün TV’de Adem Yavuz Arslan’ın konuğuydu.

 Bugün TV’de Temsilciler Meclisi programına konuk olan AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Süleyman Soylu, gündeme ilişkin açıklamalarda. Başörtüsü konusundan Aleviler’e, Gezi Parkı Olayları’ndan Kanalistanbul Projesi’ne kadar pek çok farklı konu hakkında konuşan Soylu’nun gündeminde önümüzdeki yerel seçimler de vardı.

“BAŞÖRTÜSÜ ÜZERİNDEN HALKA MESAJ VERİLMEYE ÇALIŞILIYOR”

Meclise başörtüsüyle geleceklerini açıklayan milletvekillerine karşı CHP’nin tutumunun ne olacağına ilişkin soruyu “Yarın başörtüsü konusunda bir ilkellik beklemiyorum.” diye cevaplayan Soylu, başörtüsü hakkında şu yorumlarda bulundu. “Başörtülülere karşı yapılanlar aslında sadece başörtülülere yapılmıyor. Ben bunu Amerika’nın İran’a karşı yaptığı nükleer silah politikasına benzetiyorum. Nasıl ki Amerika, İran üzerinden tüm dünyaya “dediklerimizi yapmazsanız işte size de böyle olur” diyor, başörtüsüne karşı olanlar da halka “bizi dinlemezseniz size de böyle yaparız” mesajı vermeye çalışıyor.”

“KILIÇDAROĞLU ŞANSINI KAYBETTİ”

 AK Parti’nin Türkiye’ye yaptığı en büyük katkılardan birisi olarak dindarlar, Kürtler gibi toplumun farklı kesimlerinin merkeze taşınmasını gösteren Soylu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Alevileri merkeze çekmek gibi bir imkanı varken bu şansını teperek Türkiye’ye çok büyük bir katkı yapma fırsatını kaçırdığını belirtti.

“HERKES DURDU, BİZ DEVAM EDİYORUZ”

Dünyanın çoğu ülkesinde yatırımlar, özellikle devlet yatırımları durmuşken Türkiye’nin hayata geçirdiği projelerin önemine dikkat çeken Soylu, İzmir ve İstanbul’u birbirine bağlayacak Körfez projesinden tutun, Montrö Boğazlar Sözleşmesi’ni tasfiye ederek Türkiye’yi büyük bir kamburdan kurtaracak olan Kanal İstanbul projesine, Melen Suyu Projesi’nden İstanbul’u bir dünya başkenti haline getirecek 3. havaalanı projesine kadar pek çok projeden söz etti.

KENDİ POLİTİKAMIZI ÜRETİYORUZ

Soylu: ” Şimdi Rusya ile nükleer santral projemiz var. Bu konu çok önemlidir. Bu ülkede Rusya ile işbirliği yapılacağı zaman 1960 Darbesi yapıldı. Yine Japonya’yla Sinop’ta bir nükleer santral projemiz var. Şartlar uygun olursa Çin’le imzalanacak olan füze sözleşmemiz var. Pek çok ülke ile işbirliği halindeyiz. Bunlar Türkiye’nin dünyadaki yeri açısından çok önemli hamleler.”

ESKİ GÜNLERİ ÖZLÜYORLAR

Hükümete karşı olan pek çok kişinin olmasının nedeninin sorulması üzerine ise Soylu: “Türkiye’de çok büyük bir değişim gerçekleşiyor. Bu değişim sıkıntılı bir durum ortaya çıkacak. Çünkü sınıfsal tahakküm ortadan kalkıyor. Düne kadar egemen olan kesim şu an egemen değil.  Eskiden kuralları koyanlar şimdi bu gücün onların elinden alınıp millete verilmesini hazmedemiyorlar. Türkiye’deki gerginlik tablosunu da egemenliği elinden giden insanlar oluşturuyor. Bunların dışında, samimi olarak ülkenin kötüye gittiğini düşünen insanlar da var. Bana da soruyorlar mesela “Ülkeyi bölmeyeceksiniz değil mi?” diye. Bu samimi insanları ülkenin iyiye gittiğine ikna etmek de bizim boynumuzun borcudur.”

“SEÇİM SONUÇLARI HERKESİ ŞAŞIRTACAK”

AK Parti’nin oyunu %45 olarak gösteren anket çalışmalarına katılmayan Soylu, halkın bugüne kadar oyunu en iyi şekilde kullandığını, halk aleyhine çalışanlara en güzel cevabı sandıkt vererek onları cezalandırdığını ve bu atmosferde de halkın yine doğruyu yanlışı görüp oyunu ona göre kullanacağını söyledi ve ekledi: “Seçim sonuçları ben de dahil olmak üzere herkesi şaşırtacak.”

“HALK MUHSİN YAZICIOĞLU’NA VEFA BORCUNU ÖDEDİ”

Süleyman Soylu 2009 seçimlerinde AK Parti’nin %41-42 olarak beklenen oyunun %39 olarak çıkmasının nedenini ise şu sözlerle açıkladı: “Tabi diğer birçok etken de vardır ama özellikle oyun %41 değil %39 olarak çıkmasının neden Merhum Muhsin Yazıcıoğlu’nun vefatıdır. Yıllarca hiçbir karşılık beklemeden bu vatana ve demokrasiye hizmet eden Muhsin Yazıcıoğlu’na vefa borcunu ödedi bu millet. Bu oylar da AK Parti tabanından gitti.”

“GEZİ PARKI OLAYLARI OYUMUZU ARTIRDI”

Gezi Parkı Olayları’nın AK Parti’nin oylarını etkisini de değerlendiren Soylu, Gezi Süreci’nin AK Parti’nin oylarını azaltmadığını, aksine arttırdığını savundu. Bu savını istatistiki bilgilerle de destekleyen Soylu, Gezi’den önce, oyunu daha önceden AK Parti’ye vermiş olup önümüzdeki seçimlerde tekrar AK Parti’ye vermeye karar verenlerin oranı %70-80 iken Gezi’den sonra bu oranın %90 civarına yükseldiğini kaydetti. O zaman bu olayları tasvip etmeyen pek çok kişinin, AK Parti’ye mesafeli olmalarına rağmen oylarını AK Parti’ye vermeye karar verdiklerini belirtti.