Türkiye bugünlere büyük fedakarlıklarla gelmiştir

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, ”Türkiye etrafındaki coğrafyanın serinlik ağacı gibidir. Emniyetsiz olanlara, güvende olmayanlara ve ‘acaba kendimi bir yerde güvende, huzurda hissedebilir miyim?’ diyenlere kucak açan bir memlekettir. Onun için sorumluluğumuz sadece kendimize ait değildir.” dedi.

Soylu, Ortahisar ilçesine bağlı Akyazı mahallesinde Trabzon Emniyet Müdürlüğüne bağlı Trafik Şube Müdürlüğündeki çevik kuvvet ekibiyle kahvaltıda bir araya geldi.
Çevik kuvvet personeliyle tek tek bayramlaşan Soylu, burada yaptığı konuşmada, bayramların önemine işaret ederek, Ramazan Bayramı’nın hayırlı olmasını diledi.

Soylu, emniyet mensuplarıyla bir arada olmak istediklerini belirterek, bunun kendileri, memleket ve Türkiye için bir anlamı olduğunu ifade etti.

”Memleketimiz bugünlere kolay gelmemiştir” diyen Soylu, şöyle devam etti:
”Büyük gayretler, bizim bilmediğimiz, tahmin edemediğimiz, ölçemediğimiz büyük fedakarlıklarla bugünlere gelmiştir. Hepimiz bu işin bir tarafından tutuyoruz. Yarını düşünerek tuttuğumuz şey ülkemizin gelişmesidir, huzuru, refahı, emniyetidir. Yarını bir şekilde düşünerek tuttuğumuz şey ay yıldızlı bayrağımızın dünyanın her tarafında onurlu bir şekilde dalgalandırılabilmesidir. İnsanımızın, geleceğimizin rahat etmesi, çocuklarımızın ilkokulda, ortaokulda, lisede, üniversitede okurken yarına endişeli değil, emniyetli bakmalarını sağlamalıyız. Bunu toplumda çeşitli şekilde gerçekleştiren meslekler vardır. Bunlardan bir tanesi de sizin mesleğinizdir.”

”Etrafımızdaki coğrafyada yeni bir oluşum meydana gelmekte”

Türkiye’nin içinde bulunduğu coğrafyadaki önemine dikkati çeken Soylu, ”Türkiye etrafındaki coğrafyanın serinlik ağacı gibidir. Emniyetsiz olanlara, güvende olmayanlara ve acaba kendimi bir yerde güvende, huzurda hissedebilir miyim? diyenlere kucak açan bir memlekettir. Onun için sorumluluğumuz sadece kendimize ait değildir. ” diye konuştu.

”Etrafımızdaki coğrafyada yeni bir oluşum meydana gelmektedir” ifadesini kullanan Soylu, şunları kaydetti:
”Burada ülkemizin yarına ait bakışlarının güçlü olmasını engelleyebilmek için bizim kuvvetimizi, bizim bütünlüğümüzü, birliğimiz azaltmaya ve eksiltmeye çalışıyorlar.

Orada bazen bir caminin imamını, bazen bir okulumuzun öğretmenini, bazen üniversitedeki bir akademisyenimizi, bazen ekmeğini paylaşabilecek bir polisi, bazen ülkemizin birliği beraberliği için can siperane mücadele eden askerimize, özel harekatçımıza, polisimize, bazen de ifade etmek istiyorum ki o sabahleyin ayağınızı dükkanına attığınızda bize şefkatle, sevgiyle bakan bakkalımıza ihtiyaç vardır. Toplum bir bütündür. Onun için her birimiz, bu dünyada kendimize ait görevlerimizi yerine getirmek için gayret sarf ediyoruz.”

Giresun’da dün yaşanan helikopter kazasına da değinen Soylu, şunları söyledi:
”Dün bayramın birinci günü kendi evlatlarını, kendi mahiyetinde bulunanlarla bayramlaşmak için karakollara giden değerli komutanlarımızın bir bölümü, eşleri, çocukları hakkın rahmetine kavuştu. Böyle bir planları yoktu. Sabahleyin kalktıklarında da böyle bir planları yoktu. İşte biz Müslümanız. Teslimiyet kökünden gelen bir cümlenin, kelimenin anlamıdır. Teslimiz, her yaptığımız, attığımız adımı bu teslimiyet içinde atmamız gerekiyor. Başka hiçbir anlamı yoktur. Yine şunu ifade etmek istiyorum. Hepimiz çocukluğumuzda kahramanlar okuduk, bazen devri Selçukluya gittik kahramanlık okuduk, bazen Osmanlıya gittik kahramanlık okuduk, bazen İstiklal harbimizde kahramanlık okuduk bazen Balkan harbindeki evlatlarımızın, milletimizin, geçmişimizin yaptığı kahramanlıkları okuduk, bazen büyük kuşatmaları, muharebelerdeki kahramanlıkları okuduk. Bilmenizi istiyorum ki öyle bir dönemden geçiyoruz ki aynen bugün bizim okuduğumuz gibi bizim evlatlarımızın yaptığı kahramanlıkları her noktada bundan yıllar sonra biraz önce ifade ettiğim kahramanlıklar gibi okuyacaklar.”

Soylu, Türkiye’nin önemli bir dönemden geçtiğini ifade ederek, ”Devletler de insanlar gibidir. Bazen 36 numara ayakkabı giyerler. Bazen 38, bazen 40, anlamadan 42’ye 43’e gelirler ama her ayakkabı değiştirdiklerinde, her ayakları büyüdüğünde bilin ki bir maliyetle karşı karşıya kalırlar. İşte ülkeler, insanlar gibi büyümektedir.” dedi.

”Biz dünyanın en pahalı arazisinde
oturuyoruz” diyen Soylu, ”Bir tarafında Uzakdoğu, Asya, bir tarafta Avrupa, bir tarafta dünyanın enerji yolları ve güzergahı, diğer taraftan Avrupa ve batı yaşlanırken bu bölge ve etrafındaki coğrafyanın gençleştiği bir süreç içinde. Burası elbetteki kıymetlidir.” şeklinde konuştu.

Programa, Trabzon Valisi Yücel Yavuz, İl Emniyet Müdürü Murat Köksal, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mazhar Yıldırımhan ile AK Parti İl Başkanı Haydar Revi de katıldı.
Trafik Şube Müdürlüğü ziyareti öncesinde Trabzon Adli Tıp Kurumu’na giden Soylu, Giresun’daki askeri helikopter kazasında hayatını kaybeden 7 şehidin otopsi işlemleriyle ilgili, yetkililerden bilgi aldı.