Türkiye, bir taraftan kayıt dışıyla mücadele ediyor bir taraftan da istihdamın artmasını sağlıyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, 5 ve üzerinde çalışanı olan işletmelerde maaşların artık banka aracılığıyla ödeneceğini söyledi.

Soylu, Ortahisar ilçesine bağlı Beşirli Mahallesi’nde bir iş yerinin açılışında yaptığı konuşmada, istihdam, büyüme ve rekabet konusunda son 15 yıldır çok önemli adımlar atıldığını belirtti.

Her şeyin kamudan beklendiği bir dönemde olunmadığını ifade eden Soylu, ”Gelişmiş ve gelişmekte olan bütün ülkeler, özellikle özel sektörün dinamizmi, ortaya koyacağı tasarım, yaratıcılık ve bu konuda gerçekleştireceği rekabetle büyümektedir. Bilişim sektöründen tarım sektörüne kadar, turizmden sanayiye ve ticarete kadar birçok alanda özel sektörün ortaya koymuş olduğu farkındalık ve yatırım çeşitliliği, bütün ülkelerin en önemli gücü olarak seyretmektedir.” diye konuştu.

”Türkiye bu treni kaçırmamıştır” diyen Soylu, şöyle devam etti:
“Türkiye, kamu yatırımı yapması lazım geldiğinde kamu yatırımı yapmış, ithal ikame yapması lazım geldiğinde ithal ikame yapmış, serbest piyasa ekonomisine geçmesi lazım geldiğinde serbest piyasa ekonomisine geçmiş, dünya ile rekabet gücünün artırılması gerektiğinde rekabet gücünü artırmıştır. Türkiye kendi hayat yolculuğuna, yürüyüşüne böyle bir haritayla devam etme başarısını ve kararlılığını ortaya koymuştur.”

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile İstanbul’da dün gerçekleştirilen ve 64. hükümetin icraatları, reformları ve taahhütlerinin görüşüldüğü toplantıda bir araya geldiklerini anlatan Soylu, şunları kaydetti:
“Tekrar milletimize verdiğimiz sözleri yerine getirdiğimiz anlayışı gerçekleştiriyoruz. Sadece taahhütlerimizi yerine getirmiyoruz, bizden beklenen ve yatırım ortamının yüreklenmesini sağlayan reformlarımızı da adım adım gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Gerek çalışma hayatıyla, gerek sanayide Patent Kanunu ile gerek bu konuda atacağımız önemli adımlarla, gerek İş Kanunu ile … İfade etmek istiyorum ki Türkiye’de insanların yarına güvenle bakmasını sağlayabilecek düzenlemeleri de gerçekleştiren adımları hep beraber atacağız.”

”Sosyal güvenlik sisteminde çok önemli adımlar gerçekleştirdik”

Bakan Soylu, Türkiye’nin bir taraftan kayıt dışıyla mücadele ettiğini de belirterek, şu değerlendirmede bulundu:
”Türkiye bir taraftan kayıt dışıyla mücadele ediyor bir taraftan da istihdamın artmasını sağlıyor. Bugüne kadar bir iş yerinde 10 kişiden fazla insan istihdam ediliyorsa bunlar ücretlerini bankalar marifetleriyle ödüyorlar. Kayıt dışıyla ilgili şimdi yine bir adım atabilmek ve bu konuda bir adım daha öteye geçebilmek için sayıyı 5’e düşürüyoruz. İşletmelerde 5 ve üstünde çalışanlar, bundan sonra ücretlerini bankalardan alacaklar. Bu, Türkiye’de hem kayıt dışını kayıt içine alabilmek hem de herkesin bir şekilde kayıt içinde olabilmesini sağlayacak önemli adımlardan biridir. İnşallah önümüzdeki birkaç gün içerisinde yayınlanacak ve yürürlüğe girecektir.”
Çalışma hayatında, istihdam hayatında ve sosyal güvenlik sisteminde çok önemli adımlar gerçekleştirdiklerini anlatan Soylu, “İlk 3 aylık eylem planı içinde olan 17 ayrı eylemden 16’sını bakanlık olarak tamamlamış durumdayız. Bunlardan tamamlayamadığımız kıdem tazminatıdır. Aslında o da tamamlanmak için değil hem hazırlık yapmak hem de istişarelerinin oluşması için bu 3 aylık döneme konulmuştu. Onda da ciddi hazırlıklar yapıyoruz.” dedi.

Sosyal taraflarla görüşeceklerini ifade eden Soylu, şöyle dedi:
“Milletimizle görüşeceğiz, milletimizle bir arada olacağız. Toplumun çeşitli kesimleriyle bir arada olacağız ve bu konuyu da milletimizle paylaşacağız. İfade etmek istiyorum ki büyük bir heyecanla ve arzuyla 64. hükümetle aldığımız bu sorumluluğu milletimizin destekleriyle yarına hep birlikte taşıyacağız. Yerimizde durmadan, sürekli ileriye adım atarak ve Türkiye’nin bizden beklentilerini karşılayarak millete olan sorumluluklarımızı yerine getireceğiz.”

Soylu, yaşanan terör olaylarına değinirken de ”Son terörist bu topraklardan bertaraf edilinceye kadar bu mücadele devam edecektir.” dedi.

Bakan Soylu, konuşmasının ardından Vali Abdil Celil Öz, AK Parti Trabzon İl Başkanı Haydar Revi, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Suat Hacısalihoğlu ile seramik ürünler satacak iş yerinin açılışını yaptı.