Türkiye 1 Kasım seçimlerinde CHP, HDP ve Aydın Doğan blokunun senaryosuna ve tuzağına düşmemelidir

AK Parti MKYK Üyesi ve Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu, ”Oluşabilecek her türlü atmosfere rağmen hala HDP üzerinden siyaset biçimlendirmeye çalışmaları kendileri açısından da Türkiye açısından da ayrıca tartışılması gereken bir şeydir. Bunun için Türkiye 1 Kasım seçimlerinde CHP, HDP ve Aydın Doğan blokunun senaryosuna ve tuzağına düşmemelidir” dedi.

Soylu, seçim çalışmaları kapsamında Değirmendere Mahallesi’nde esnaf ve vatandaşla bir araya geldi.

Esnaf ve vatandaşın sorun ve isteklerini dinleyen Soylu, burada gazetecilere yaptığı değerlendirmede, Hakkari’nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesindeki çatışmada şehit olan Astsubay Üstçavuş Samet Çakır’ın önceki gün Trabzon’da düzenlenen törenle defnedildiğini hatırlatarak, kentte büyük bir üzüntü ve hüznün hakim olduğunu belirtti.

Soylu, AK Parti’nin Atatürk Alanı’nda düzenlediği mitinge değinerek, ”Terörün hem belinin kırılabilmesi hem de milletimizin teröre karşı tek ses bir anlayışı ortaya koyabilmesi için Trabzon’un güçlü bir ses vermesi gerekiyordu. Trabzon da ay yıldızlı bayraklarıyla dün teröre karşı vakur ve sağduyuyla güçlü bir ses verdi. Bir o kadar da ne kadar dirayetli ve güçlü olduğunu ifade eden bir mitingle Sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’nu ağırladı” diye konuştu.

Soylu, bir gazetecinin ”HDP’nin seçim bildirgesini toplatma kararı” ile ilgili sorusuna şu yanıtı verdi:

“Bizim Türkiye’de, demokrasi sığınacağımız tek yerdir. Bunu gerçekleştirebilmek ve sağlayabilecek merci de siyasi partilerdir. Türkiye’nin bölünmez bütünlüğü bizim vazgeçilmez esasımızdır. Burada demokrasinin kuralları ve bu toprakların bölünmez bütünlüğü içerisinde her siyasi parti kendi programını yapmaktadır ama 80 milletvekilliği HDP’yi öz yönetim veya bağımsız bir devlet için şımartmamalıydı ama maalesef şımarttılar. Bunu şöyle ifade edyoruz, onlar öz yönetim dedikçe maalesef Kılıçdaroğlu CHP’yi, HDP’ye yanaştırmaktadır. Bunu da anlamakta zorluk çekiyoruz.”

HDP’nin şımarıklığının sadece kendi milletvekili sayısına ait bir şımarıklık olmadığını kaydeden Soylu, “Bu şımarıklık aynı zamanda Aydın Doğan, CHP ve HDP üçgeninin oluşturduğu bir psikolojidir ve maalesef bu psikoloji Türkiye’yi yeniden bir koalisyon sürecine teslim almak istemektedir. 1 Kasım’da oluşacak olası bir koalisyon sürecinde bu psikoloji, Türkiye’yi teslim almak istemektedir” değerlendirmesinde bulundu.

Soylu, “HDP’nin PKK ile bu kadar bağlantılı olduğu bir süreç içerisindeyiz” diyerek, şöyle konuştu:

“Burada oluşabilecek her türlü atmosfere rağmen hala HDP üzerinden siyaset biçimlendirmeye çalışmaları kendileri açısından da Türkiye açısından da ayrıca tartışılması gereken bir şeydir. Bunun için Türkiye 1 Kasım seçimlerinde CHP, HDP ve Aydın Doğan blokunun senaryosuna ve tuzağına düşmemelidir. Bu tuzağın ifadesinde de Türkiye’de terörle mücadeleyi mukavemetsiz bir hale getirmek vardır. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Öz yönetim veya diğer ortaya koydukları safsataların hiçbiri bu topraklarda işlemez. Arkalarında kim olursa olsun, onlara hangi akılları verirse versinler işlemez ve işlemeyecektir.”